Smělé plány na těžbu strategicky významného izotopu helia-3 nedávno oznámila společnost Interlune. Jelikož je ale tento prvek na Zemi poměrně vzácný, chce startup pro jeho získávání využít jiné kosmické těleso, a sice Měsíc.
Společnost Interlune byla založena bývalými zaměstnanci americké vesmírné společnosti Blue Origins a dalšími kosmickými experty s cílem naplno využít přírodní zdroje, které nám nabízí nejen naše planeta, ale především blízký vesmír. O startupu se však začalo ve velkém psát teprve nedávno, a to v souvislosti se získáním finančních prostředků na vývoj a zprovoznění technologie pro získávání helia-3 a dalších vzácných prvků a hornin z povrchu Měsíce. Interlune by se tak mohla stát první soukromou těžařskou společností s polem působnosti za hranicemi Země.
Why is Helium-3 such a big deal? 🧵
Helium-3 is an isotope of Helium that’s extremely scarce on Earth but abundant on the Moon. pic.twitter.com/xDWWWT7GNT
— Interlune (@InterluneSpace) March 15, 2024
Měsíc je na helium-3 bohatší než Země
Helium-3 je lehčí izotop helia, který má ve svém jádře oproti běžnému izotopu o jeden neutron méně. Tato forma vzácného plynu vzniká především na Slunci během procesu jaderné fúze, a díky tomu má zcela unikátní fyzikálně-chemické vlastnosti. Pozemské zdroje helia-3 jsou značně omezené, a to především díky magnetosféře, která naši planetu chrání před nebezpečným slunečním větrem. Měsíc je však působení tohoto větru vystaven na plno, a izotop helia se zde tak vyskytuje v mnohem větší míře. To činí z naší přirozené družice atraktivní místo pro těžbu. Helium-3 je aktuálně považováno za atraktivní surovinu v oblasti výpočetní techniky, medicíny i energetiky, a jeho nedostatek na Zemi tak přiměl světový průmysl k hledání nových možností pro jeho získání.
Nejprve helium, později i další prvky
Prvním klíčovým cílem společnosti Interlune je zajistit funkční infrastrukturu pro těžbu helia-3 a jeho následnou přepravu na Zemi. Startup se chce ale později zaměřit i na těžbu dalších přírodních zdrojů z Měsíce, například těžkých kovů, prvků vzácných zemin či vody. Tyto suroviny by pak mohly přispět nejen k dalšímu rozvoji vesmírné ekonomiky, ale také k podpoře dlouhodobé přítomnosti lidské posádky na lunárním povrchu.
Hlavními podporovateli projektu měsíční těžby helia-3 jsou nadace Aurelia Foundry Fund, společnosti Gaingels, Liquid 2 Ventures a Shasta Ventures, a také absolventi Michiganské univerzity. Posledním klíčovým investorem se stala společnost Seven Seven Six, která Interlune poskytla velkorysý rozpočet 15 milionů dolarů.
První let již za dva roky
Startup aktuálně plánuje start demonstrační mise, jejímž cílem bude odebrat a zanalyzovat vzorky helia-3 v lunárním regolitu. Ke startu by mělo dojít již v roce 2026, přičemž do dvou let od první fáze chce Interlune zřídit na povrchu Měsíce potřebné zázemí pro těžbu. Předpokládá se, že první extrahované helium-3 by se na Zemi mohlo dostat ještě do roku 2030. Interlune aktuálně vyjednává podmínky přepravy s agenturou NASA, ale i se soukromými společnostmi SpaceX a Blue Origin. Lze pak předpokládat, že s neustále se snižujícími náklady na kosmické lety bude firma Interlune nejspíš první, ale zdaleka ne poslední společností, která využije blízká vesmírná tělesa pro své komerční aktivity.