Vesmírný startup Interlune chce na Měsíci těžit vzácný izotop helia

Smělé plány na těžbu strategicky významného izotopu helia-3 nedávno oznámila společnost Interlune. Jelikož je ale tento prvek na Zemi poměrně vzácný, chce startup pro jeho získávání využít jiné kosmické těleso, a sice Měsíc.

Společnost Interlune byla založena bývalými zaměstnanci americké vesmírné společnosti Blue Origins a dalšími kosmickými experty s cílem naplno využít přírodní zdroje, které nám nabízí nejen naše planeta, ale především blízký vesmír. O startupu se však začalo ve velkém psát teprve nedávno, a to v souvislosti se získáním finančních prostředků na vývoj a zprovoznění technologie pro získávání helia-3 a dalších vzácných prvků a hornin z povrchu Měsíce. Interlune by se tak mohla stát první soukromou těžařskou společností s polem působnosti za hranicemi Země.

Měsíc je na helium-3 bohatší než Země

Helium-3 je lehčí izotop helia, který má ve svém jádře oproti běžnému izotopu o jeden neutron méně. Tato forma vzácného plynu vzniká především na Slunci během procesu jaderné fúze, a díky tomu má zcela unikátní fyzikálně-chemické vlastnosti. Pozemské zdroje helia-3 jsou značně omezené, a to především díky magnetosféře, která naši planetu chrání před nebezpečným slunečním větrem. Měsíc je však působení tohoto větru vystaven na plno, a izotop helia se zde tak vyskytuje v mnohem větší míře. To činí z naší přirozené družice atraktivní místo pro těžbu. Helium-3 je aktuálně považováno za atraktivní surovinu v oblasti výpočetní techniky, medicíny i energetiky, a jeho nedostatek na Zemi tak přiměl světový průmysl k hledání nových možností pro jeho získání.

Obrázek: Vesmírný startup Interlune chce na Měsíci těžit vzácný izotop helia

Odkud se bere vzácné helium-3? Největším známým zdrojem izotopu je naše Slunce. Zdroj: Se souhlasem Interlune

Nejprve helium, později i další prvky

Prvním klíčovým cílem společnosti Interlune je zajistit funkční infrastrukturu pro těžbu helia-3 a jeho následnou přepravu na Zemi. Startup se chce ale později zaměřit i na těžbu dalších přírodních zdrojů z Měsíce, například těžkých kovů, prvků vzácných zemin či vody. Tyto suroviny by pak mohly přispět nejen k dalšímu rozvoji vesmírné ekonomiky, ale také k podpoře dlouhodobé přítomnosti lidské posádky na lunárním povrchu.

Hlavními podporovateli projektu měsíční těžby helia-3 jsou nadace Aurelia Foundry Fund, společnosti Gaingels, Liquid 2 Ventures a Shasta Ventures, a také absolventi Michiganské univerzity. Posledním klíčovým investorem se stala společnost Seven Seven Six, která Interlune poskytla velkorysý rozpočet 15 milionů dolarů.

Obrázek: Vesmírný startup Interlune chce na Měsíci těžit vzácný izotop helia

Takto nějak by mohlo vypadat zařízení určené pro těžbu lehkého helia z povrchu Měsíce. Zdroj: Se souhlasem Interlune

První let již za dva roky

Startup aktuálně plánuje start demonstrační mise, jejímž cílem bude odebrat a zanalyzovat vzorky helia-3 v lunárním regolitu. Ke startu by mělo dojít již v roce 2026, přičemž do dvou let od první fáze chce Interlune zřídit na povrchu Měsíce potřebné zázemí pro těžbu. Předpokládá se, že první extrahované helium-3 by se  na Zemi mohlo dostat ještě do roku 2030. Interlune aktuálně vyjednává podmínky přepravy s agenturou NASA, ale i se soukromými společnostmi SpaceX a Blue Origin. Lze pak předpokládat, že s neustále se snižujícími náklady na kosmické lety bude firma Interlune nejspíš první, ale zdaleka ne poslední společností, která využije blízká vesmírná tělesa pro své komerční aktivity.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?