NASA zveřejnila video, na kterém vozítko Perseverance projíždí kamenitým terénem na Marsu. Zajímavý je především fakt, že o řízení se v tomto případě nestaralo řídící středisko ze Země, ale systém Auto-Nav v samotném roveru.
Vozítko Perseverance (v překladu Vytrvalost) je na Marsu už 8 měsíců. Za tu dobu stihlo provést řadu vědeckých pokusů a měření, vypustit první helikoptéru na cizí planetě a ujet tisíce metrů. Pokud není rover velký jako automobil obládaný ze Země, dokáže se po Marsu pohybovat autonomně. I bez instrukcí ze Země se tak dokáže vyhnout překážkám a dorazit do určené lokality.
Zveřejněné video ukazuje, jak Perseverance využívá technologii Auto-Nav k ujetí 167 metrů na povrchu Marsu. Auto-Nav, technologie využívající kamery a prvky umělé inteligence k orientaci v prostoru, umožňuje roveru autonomně přeplánovat trasu kolem skal nebo jiných překážek na cestě k určenému cíli. Video bylo pořízeno navigačními kamerami roveru; ty jsou sice schopné barevného snímání, ale pro navigaci jsou vhodnější černobílé snímky. Natočeno bylo 12. září 2021, tedy 200. den na Marsu (tzv. sol trvající přibližně 24 hodin a 39 minut).
Auto-Nav: Po Marsu bez řidiče
Celkem rover v daný marsovský den ujel 574 stop (175 metrů), ale prvních 26 stop (8 metrů) bylo v režii řídícího střediska na Zemi, aby bylo možné sestavit 3D mapu terénu pod roverem a kolem něj. Vzniklá mapa umožňuje systému Auto-Nav vyhodnotit bezpečnost dostupných cest v místě, kde se rover nachází; inženýři tomu říkají „plazení se po mapě“.
Rover Perseverance se dokáže pohybovat rychlostí 0,12 km/h. Na první pohled to není mnoho, ale pro výzkumné účely je rychlost dodatečná. Helikoptéra Ingenuity dokáže po Marsu přelétávat rychlostí až 36 km/h.
Jakmile systém Auto-Nav převezme řízení, rover autonomně zvolí vlastní cestu k dosažení zamýšleného cíle, přičemž neustále snímá své okolí, aby měl k dispozici aktuální mapu okolního terénu. Tato mapa je čtverec o rozměrech 30 × 30 metrů, přičemž rover je vždy v jejím středu.
Perseverance připravuje půdu pro budoucí mise
Klíčovým cílem mise Perseverance na Marsu je astrobiologie, včetně hledání známek dávného mikrobiálního života. Vozítko zkoumá geologii planety a minulé klima, připraví půdu pro lidský průzkum Rudé planety a bude první misí, která bude sbírat a ukládat marťanské horniny a regolit (rozpadlé horniny a prach).
NASA a ESA na Mars v budoucnu vyšlou sondy, které tyto zapečetěné vzorky vyzvednout a odnesou zpět na Zemi k důkladné analýze. Dalším krokem pak bude cesta lidské posádky na Mars.
Zdroj: NASA