Obří pokuta od Evropské komise: Google zaplatí přes 4 miliardy euro

Antimonopolní řízení Evropské komise se na Google zaměřilo opakovaně, nyní však udělilo trest skutečně znatelný. 4,34 miliardy euro, v přepočtu kolem 5 miliard dolarů nebo 112 miliard korun, je největší pokuta, kterou kdy Evropská komise technologické firmě dala.

Jak Komise popisuje ve svém prohlášení, pokutu uložila za „protiprávní omezení,“ kterými firma údajně „upevnila dominantní postavení svých produktů zaměřených na všeobecné vyhledávání na internetu“. Jinak řečeno, Komisi v čele s Margrethe Vestagerovou vadilo, že Google si pojišťuje svou vyhledávací dominanci pojišťuje. To dělá tak, že výrobce mobilních telefonů využívajících Android svazuje konkrétními smluvními podmínkami, které Google – vcelku pochopitelně – zvýhodňují oproti konkurenci.

Komise uvedla 3 body, které jí vadí:

  • od výrobců požadoval, aby na zařízení předem instalovali aplikaci Google Search a prohlížeč (aplikaci Chrome) jako podmínku udělení licence k využívání aplikace Play Store (online obchod společnosti Google s aplikacemi);
  • zaplatil některým velkým výrobcům a provozovatelům mobilních sítí pod podmínkou, že tyto společnosti na svých zařízeních předem instalují výhradně aplikaci Google Search a
  • nedovolil výrobcům, kteří chtěli předem instalovat aplikace Google, aby prodali jediné chytré mobilní zařízení běžící na alternativní vývojové větvi otevřeného softwaru Android (tzv. Android forks), jež nebyly Googlem schváleny.

Uvedené důvody jsou přinejlepším sporné, avšak EU viditelně věří, že jsou dostatečným důvodem pro udělení obří pokuty. Obrovská dominance Googlu svědčí o tom, že na argumentech EU může něco být.

Obrázek: Obří pokuta od Evropské komise: Google zaplatí přes 4 miliardy euro

Google proti EU podruhé: a podruhé přišla pokuta

Komise navíc přiznává, že Google zveřejňuje zdrojový kód Androidu přímo na internetu; dodává však, že tato verze „neobsahuje proprietární aplikace Android či služby Google“. To Evropské komisi vadí. Za to, že Google výrobcům poskytne verzi Androidu s aplikacemi a službami Googlu, musejí s firmou uzavřít smlouvu. A právě s tou má Komise zřejmě největší problém.

Pokud se na věc podíváme ze strany EU, je jasné, kde vidí porušení antimonopolních pravidel – vadí jí dominantní postavení Googlu, které firma ještě umocňuje smluvními omezeními. „Podíl společnosti Google na trhu ve většině členských států EHP přesahuje 90 %,“ popisuje zpráva Komise stav internetového vyhledávání v Evropské unii.

Obrázek: Obří pokuta od Evropské komise: Google zaplatí přes 4 miliardy euro

Jenže z pohledu Googlu je chování firmy naprosto logické. Pokud vytvořím operační systém, a ještě jeho základ poskytnu zcela zdarma, je jasné, že od výrobců, kteří chtějí využívat mé služby, budu požadovat určité záruky a podporu mých dalších produktů.

Komise se nakonec rozhodla, že všechny 3 body, které jí vadily, jdou proti antimonopolním pravidlům EU a lze za ně Google potrestat

Je to podobné, jako když byl Microsoft nucen dát uživatelům ve Windows vybrat, jestli chtějí používat Internet Explorer nebo jiný prohlížeč, a ne pouze IE, které tehdy bylo jediným prohlížečem Microsoftu. Firma, která dobrovolně podporuje konkurenční produkty, není zrovna standardním úkazem.

Komise ovšem také argumentuje tím, že vstup nových hráčů na trh s vyhledávači je extrémně těžký vlivem téměř celosvětové dominance Googlu – což je nepochybně pravda.

Ve svém rozhodnutí navíc Evropská komise požaduje, aby Google s „protiprávním jednáním“ do 90 dnů přestal.

V červnu 2017 už Google jednu pokutu obdržel, a to ve výši 2,42 miliard euro za „zneužití dominantního postavení“, obdobně jako nyní.

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?