Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) opět dokázal „nemožné“. Sonda Voyager 1, která se nachází ve vzdálenosti více než 24,3 miliard kilometrů od Země, je nyní opět plně funkční a pokračuje ve svém průzkumu hlubokého vesmíru. Po několika měsících technických problémů se inženýrům NASA podařilo obnovit její plnou funkčnost.
Chaotická data vyřešila komplexní oprava na dálku
V listopadu 2023 začala sonda Voyager 1 odesílat na Zemi nesmyslná data. Přestože sonda přijímala a prováděla příkazy bez problémů, data, která posílala zpět, byla nečitelná. Tento problém byl obzvláště složitý vzhledem ke vzdálenosti sondy od Země a jejímu stáří – Voyager 1 byl vypuštěn už v roce 1977.

Voyager 1 je symbolem. Už 47 let dokazuje, že mezihvězdné ambice lidstva nemusí být liché. Foto: Se souhlasem NASA
Po několika měsících pečlivého zkoumání a analýz tým NASA objevil, že příčinou byly poškozené paměťové bloky v počítačovém systému sondy. Inženýři byli schopni identifikovat závadný čip a provést nutné opravy na dálku. V dubnu 2024 se podařilo obnovit komunikaci a sonda začala opět odesílat smysluplná vědecká data.
Vše ztěžoval fakt, že sonda se nachází ve vzdálenosti 24,3 miliardy kilometrů od Země a signál k ní letí dlouhých 22,5 hodin. Vědci proto museli každý krok důsledně promyslet a zvážit.
Překvapivý návrat do plného provozu
Po úspěšném obnovení komunikace a datového toku začala sonda znovu posílat data z dvou svých vědeckých přístrojů. Nyní, po poslední opravě, jsou všechna čtyři vědecká zařízení na palubě Voyageru 1 opět plně funkční a odesílají cenná data zpět na Zemi.
We’re back, baby!
Our Voyager 1 spacecraft is conducting normal science operations for the first time since November 2023. All four instruments – which study plasma waves, magnetic fields, and particles – are returning usable science data.https://t.co/3FGBOANXGl pic.twitter.com/QqgsCmup7D
— NASA (@NASA) June 14, 2024
Voyager 1 byl vypuštěn v roce 1977 s cílem studovat vnější planety Sluneční soustavy a později pokračovat do mezihvězdného prostoru. V roce 2012 překonal heliopauzu, což je hranice, kde sluneční vítr ztrácí svoji sílu a mezihvězdné prostředí začíná dominovat. Od té doby sonda zkoumá podmínky v mezihvězdném prostoru, což je oblast, kterou dosud žádné jiné lidské zařízení nenavštívilo.
Voyager 1 je také nositelem slavné „zlaté desky“ – pozlacené 18centimetrové destičky obsahující zvuky a obrazy charakteristické pro život na Zemi. Tato deska byla navržena jako poselství pro případné mimozemské civilizace, které by sondu mohly jednou objevit.
Obnovení plné funkčnosti Voyageru 1 má nejen vědecký, ale i symbolický význam. Ukazuje na fakt, že i po 47 letech od vypuštění je možné udržovat a opravovat vesmírné sondy vyrobené člověkem na dálku.
Zdroj: NASA