NASA opravila sondu Voyager 1 na vzdálenost 24 miliard kilometrů. I po 47 letech je plně funkční

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) opět dokázal „nemožné“. Sonda Voyager 1, která se nachází ve vzdálenosti více než 24,3 miliard kilometrů od Země, je nyní opět plně funkční a pokračuje ve svém průzkumu hlubokého vesmíru. Po několika měsících technických problémů se inženýrům NASA podařilo obnovit její plnou funkčnost.

Chaotická data vyřešila komplexní oprava na dálku

V listopadu 2023 začala sonda Voyager 1 odesílat na Zemi nesmyslná data. Přestože sonda přijímala a prováděla příkazy bez problémů, data, která posílala zpět, byla nečitelná. Tento problém byl obzvláště složitý vzhledem ke vzdálenosti sondy od Země a jejímu stáří – Voyager 1 byl vypuštěn už v roce 1977.

Obrázek: NASA opravila sondu Voyager 1 na vzdálenost 24 miliard kilometrů. I po 47 letech je plně funkční

Voyager 1 je symbolem. Už 47 let dokazuje, že mezihvězdné ambice lidstva nemusí být liché. Foto: Se souhlasem NASA

Po několika měsících pečlivého zkoumání a analýz tým NASA objevil, že příčinou byly poškozené paměťové bloky v počítačovém systému sondy. Inženýři byli schopni identifikovat závadný čip a provést nutné opravy na dálku. V dubnu 2024 se podařilo obnovit komunikaci a sonda začala opět odesílat smysluplná vědecká data.

Vše ztěžoval fakt, že sonda se nachází ve vzdálenosti 24,3 miliardy kilometrů od Země a signál k ní letí dlouhých 22,5 hodin. Vědci proto museli každý krok důsledně promyslet a zvážit.

Překvapivý návrat do plného provozu

Po úspěšném obnovení komunikace a datového toku začala sonda znovu posílat data z dvou svých vědeckých přístrojů. Nyní, po poslední opravě, jsou všechna čtyři vědecká zařízení na palubě Voyageru 1 opět plně funkční a odesílají cenná data zpět na Zemi.

Voyager 1 byl vypuštěn v roce 1977 s cílem studovat vnější planety Sluneční soustavy a později pokračovat do mezihvězdného prostoru. V roce 2012 překonal heliopauzu, což je hranice, kde sluneční vítr ztrácí svoji sílu a mezihvězdné prostředí začíná dominovat. Od té doby sonda zkoumá podmínky v mezihvězdném prostoru, což je oblast, kterou dosud žádné jiné lidské zařízení nenavštívilo.

Voyager 1 je také nositelem slavné „zlaté desky“ – pozlacené 18centimetrové destičky obsahující zvuky a obrazy charakteristické pro život na Zemi. Tato deska byla navržena jako poselství pro případné mimozemské civilizace, které by sondu mohly jednou objevit.

Obnovení plné funkčnosti Voyageru 1 má nejen vědecký, ale i symbolický význam. Ukazuje na fakt, že i po 47 letech od vypuštění je možné udržovat a opravovat vesmírné sondy vyrobené člověkem na dálku.

Zdroj: NASA

Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší