Téměř 5 let jezdí robotický průzkumník po povrchu rudé planety. Terén pokrytý kameny a prachem mu však dává pořádně zabrat. Jak je možné, že se kola vozítka začínají opotřebovávat, když ujelo „jen“ kolem 16 km?
Curiosity, v překladu „zvědavost“, se pohybuje po 6 hliníkových kolech, přičemž každé z nich je pokryté drapáky a má 50 cm v průměru a 40 cm na šířku. Vědci při jeho zastávkách pravidelně sledují opotřebení kol, přičemž poslední hlášení přineslo znepokojivé, i když ne překvapivé informace.
Kola Curiosity jsou uzpůsobena tak, aby se při váze stroje obtěžkaného senzory nebořila do prašného a kamenitého povrchu planety. 899 kilogramů je totiž úctyhodná váha, která vysvětluje i vysoké opotřebení pohybového mechanismu přes fakt, že Curiosity ujelo pouhých 16 km.
Už nyní je mise dvakrát delší a rozhodně nekončí
Kolem kol jsou tzv. drapáky, které pomáhají vozítku „zabrat“. Právě na nich se poškození nyní projevilo. Dva výstupky byly v průběhu ledna-března poškozeny, oba dokonce na stejném levém prostředním kole.
Curiosity přežilo svou původně plánovanou misi hned dvakrát a vše nasvědčuje tomu, že jen tak fungovat nepřestane. Druhé z vozítek, Opportunity, které se „prohání“ po povrchu Marsu téměř 13 let, je důkazem, že před sebou může mít jeho mladší společník ještě poměrně dlouhou budoucnost. Vědci NASA uvádí, že pokud dojde k poškození trojice drapáků, tak bude kolo mít za sebou teprve 60 % své životnosti. „Jedná se o očekávaný milník v životním cyklu vozítka a nic nemění na stávajících plánech NASA zkoumat minerály na Mount Sharp,“ potvrdil jeden z členů mise.
V minulém roce robotický průzkumník objevil ve vzorku půdy důkazy o přítomnosti kyslíku na Marsu. Objev prokázal, že planeta musela mít v minulosti atmosféru bohatou na kyslík. Původně měla mise trvat 2 roky, ale nejnovější plány hovoří přinejmenším o provozu do roku 2020.
These are the breaks. After 4.5+ off-road years on Mars, my wheel treads show 1st breaks. No prob—lots of wear left. https://t.co/ohlNPi48VN pic.twitter.com/IT1p9Pyvz8
— Curiosity Rover (@MarsCuriosity) 21. března 2017
Vozítko je právě na cestě k hoře Mount Sharp, kde bude zkoumat vzorky minerálů z kamenů, které by mohly napovědět více o podnebí na Marsu. Před sebou má Curiosity ještě dlouhých 8 km.
Zdroj: Vyjádření NASA
To poškození nevadí. Za týden bude přezouvat na letní…:-)))))
Kdo ho vyfotil?
To bude selfíčko.
nevím kde, a hlavně kdy?!!! jukněte na uhly stínu u kol, něco nehraje 😀
Jsou to poskládané snímky. je jasné, že snímky nevznikly ve stejný čas. Tím se stín posunul.
Bobo 🙂 co říci 🙂 možná máš pravdu, tak mi prosím vysvětli různé uhly stínů, na fotce ? 😀 qultd
Duck,ty jsi marný. Asi ti nejde čtení.
Ahoj, nevím, možná jsem slepejš 😀 ale nějak mi tam chybí jedna věc co vytváří stín před pravým kolem 😀 😀 :-DS 😀 😀
Podívej se pořádně, je to jasné, kousek stínu je z té hadičky. Světlo jde shora ze zadu
😀 😀 😀 a to celé rameno jsem asi “ sežral“ 😀 😀 😀 co kamera , kde se odráží stín v čočce, a to nepočítám jak je vysoko a jaký má stín, ale už od pohledu 😀 :- D …… ale kde je to rameno před předkem vozidla 🙂… Číst více »
Stačí si přečíst článek. Jsou to poskládané snímky, který fotilo vozítko v různých intervalech. Proto stíny nemají stejný úhel. Je to prostě mozaika, ju? 😉
a kde je ta selfie-tyč? oči mně, pravda, slábnou, ale na čem ta kamera visí (drží)… ??? že je to blbost, že jo? tam není přece žádnej stín, ani k zrcadlu, ani nějakýmu odražeči signálu… nic – na co to u čerta namontovalii..?
Ty jsi „jouda“…koukni někde jinde…jak vypadá vozítko a kde má kamery…