Vozítko Curiosity na Marsu stárne, začínají se mu rozpadat kola

Téměř 5 let jezdí robotický průzkumník po povrchu rudé planety. Terén pokrytý kameny a prachem mu však dává pořádně zabrat. Jak je možné, že se kola vozítka začínají opotřebovávat, když ujelo „jen“ kolem 16 km?

Curiosity, v překladu „zvědavost“, se pohybuje po 6 hliníkových kolech, přičemž každé z nich je pokryté drapáky a má 50 cm v průměru a 40 cm na šířku. Vědci při jeho zastávkách pravidelně sledují opotřebení kol, přičemž poslední hlášení přineslo znepokojivé, i když ne překvapivé informace.

Obrázek: Vozítko Curiosity na Marsu stárne, začínají se mu rozpadat kola

Vesmírná „selfie“ vozítka vznikla sestavením několika snímků pořízených kamerou Mars Hand Lens Imager (MAHLI) na robotickém ramenu.

Kola Curiosity jsou uzpůsobena tak, aby se při váze stroje obtěžkaného senzory nebořila do prašného a kamenitého povrchu planety. 899 kilogramů je totiž úctyhodná váha, která vysvětluje i vysoké opotřebení pohybového mechanismu přes fakt, že Curiosity ujelo pouhých 16 km.

Už nyní je mise dvakrát delší a rozhodně nekončí

Kolem kol jsou tzv. drapáky, které pomáhají vozítku „zabrat“. Právě na nich se poškození nyní projevilo. Dva výstupky byly v průběhu ledna-března poškozeny, oba dokonce na stejném levém prostředním kole.

Obrázek: Vozítko Curiosity na Marsu stárne, začínají se mu rozpadat kola

Curiosity přežilo svou původně plánovanou misi hned dvakrát a vše nasvědčuje tomu, že jen tak fungovat nepřestane. Druhé z vozítek, Opportunity, které se „prohání“ po povrchu Marsu téměř 13 let, je důkazem, že před sebou může mít jeho mladší společník ještě poměrně dlouhou budoucnost. Vědci NASA uvádí, že pokud dojde k poškození trojice drapáků, tak bude kolo mít za sebou teprve 60 % své životnosti. „Jedná se o očekávaný milník v životním cyklu vozítka a nic nemění na stávajících plánech NASA zkoumat minerály na Mount Sharp,“ potvrdil jeden z členů mise.

V minulém roce robotický průzkumník objevil ve vzorku půdy důkazy o přítomnosti kyslíku na Marsu. Objev prokázal, že planeta musela mít v minulosti atmosféru bohatou na kyslík. Původně měla mise trvat 2 roky, ale nejnovější plány hovoří přinejmenším o provozu do roku 2020.

Vozítko je právě na cestě k hoře Mount Sharp, kde bude zkoumat vzorky minerálů z kamenů, které by mohly napovědět více o podnebí na Marsu. Před sebou má Curiosity ještě dlouhých 8 km.

Zdroj: Vyjádření NASA

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Pavemail.czel
Čtenář
Pavemail.czel

To poškození nevadí. Za týden bude přezouvat na letní…:-)))))

Stanislav
Čtenář
Stanislav

Kdo ho vyfotil?

Mil.
Čtenář
Mil.

To bude selfíčko.

Duck
Čtenář
Duck

nevím kde, a hlavně kdy?!!! jukněte na uhly stínu u kol, něco nehraje 😀

Bobo
Čtenář
Bobo

Jsou to poskládané snímky. je jasné, že snímky nevznikly ve stejný čas. Tím se stín posunul.

Duck
Čtenář
Duck

Bobo 🙂 co říci 🙂 možná máš pravdu, tak mi prosím vysvětli různé uhly stínů, na fotce ? 😀 qultd

Mara
Čtenář
Mara

Duck,ty jsi marný. Asi ti nejde čtení.

Duck
Čtenář
Duck

Ahoj, nevím, možná jsem slepejš 😀 ale nějak mi tam chybí jedna věc co vytváří stín před pravým kolem 😀 😀 :-DS 😀 😀

Lucas
Čtenář
Lucas

Podívej se pořádně, je to jasné, kousek stínu je z té hadičky. Světlo jde shora ze zadu

Duck
Čtenář
Duck

😀 😀 😀 a to celé rameno jsem asi “ sežral“ 😀 😀 😀 co kamera , kde se odráží stín v čočce, a to nepočítám jak je vysoko a jaký má stín, ale už od pohledu 😀 :- D …… ale kde je to rameno před předkem vozidla 🙂… Číst více »

Kokesh
Čtenář
Kokesh

Stačí si přečíst článek. Jsou to poskládané snímky, který fotilo vozítko v různých intervalech. Proto stíny nemají stejný úhel. Je to prostě mozaika, ju? 😉

slepec
Čtenář
slepec

a kde je ta selfie-tyč? oči mně, pravda, slábnou, ale na čem ta kamera visí (drží)… ??? že je to blbost, že jo? tam není přece žádnej stín, ani k zrcadlu, ani nějakýmu odražeči signálu… nic – na co to u čerta namontovalii..?

lojza
Čtenář
lojza

Ty jsi „jouda“…koukni někde jinde…jak vypadá vozítko a kde má kamery…

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Obrázek: Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
87%
Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
Obrázek: Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Obrázek: NASA poletí na Mars: Trump dal zelenou dobytí rudé planety
NASA poletí na Mars: Trump dal zelenou dobytí rudé planety

Americký prezident svým podpisem zpečetil mnohamiliardový rozpočet národního úřadu pro letectví a kosmonautiku a potvrdil, že to Spojené státy myslí...

Zavřít