Studie vědců z Univerzity Simona Frasera se zaměřuje na pomoc astronautům trpícím pocity osamělosti a izolace.
Lety do vesmíru a pobyt na ISS mají spoustu různých problémů, jež se postupně řeší, nezanedbatelnou součástí jsou také potíže psychologické.
Pobyt v kosmu je náročný i z hlediska samoty; přestože astronauti dnes často mají přístup k internetu, jde o několikaměsíční pobyt ve velice limitovaném prostředí, kde jsou permanentně vystaveni kontaktu s několika dalšími astronauty. To už se na psychice podepíše.
VR vs izolace
Vědci proto testují aplikaci zvanou Earthgazing určenou pro VR headsety. Testována je v rámci pokusu SIRIUS 2021, navazujícího na předchozí studii v roce 2019. Ta je kooperací mezi několika vesmírnými agenturami včetně NASA.
Vybraní dobrovolníci jsou na několik měsíců zavřeni v kompletní izolaci v experimentálním komplexu NEK v Rusku, čímž je simulován pobyt astronautů na ISS. Je to doprovodná studie, která doplňuje informace získané od astronautů jako je Scott Kelly, který na Mezinárodní vesmírné stanici strávil celý jeden rok.
SIRIUS 2021 odstartoval 4. listopadu letošního roku a bude trvat 8 měsíců. Účastní se ho 6 amerických a ruských dobrovolníků.
Earthgazing má v uživatelích vzbudit pocit úžasu a pomoci jim „přemítat nad svým spojením se Zemí a lidstvem“; aplikace má být v podstatě meditativní. Hlavním cílem je zjistit, jaký bude mít virtuální realita dopad na psychický stav dobrovolníků a jejich schopností popasovat se s izolací a samotou.
Experimenty jako SIRIUS mají lidstvo připravit na dlouhodobé mise ve vesmíru; naplánováno je jich ještě několik, s neustále se navyšující dobou izolace jednotlivých skupin dobrovolníků.
Zdroj: SFU