Jak zmizet z Facebooku? Napůl nebo nadobro

Jak smazat účet na Facebooku a smazat po sobě stopy na největší sociální síti současnosti? Svůj účet můžete trvale zrušit, nebo pouze deaktivovat a nechat si Messenger. Poradíme vám, jak jednoduše zrušit Facebook i jak si nechat zadní vrátka pro návrat.

Facebook byl první mezinárodní sociální sítí většiny z nás. Naše profily procházely různou proměnou – od hraní Pet Society přes sdílení statusů, za které bychom si těch nejraději prolili oči savem nebo sdílení všech fotek z rodinné dovolené, až po občasný nesouhlasný komentář v diskuzi po politickým příspěvkem. Občas na Vás asi vykoukne nějaká vzpomínka, která Vám to hezky připomene.

Možná jste se dostali do fáze, kdy už Vám Facebook nepřináší žádnou radost, nic zajímavého na něm nenacházíte, většina vašich přátel ze sítě již zmizela a tak jste se rozhodli, že je budete následovat a zrušíte svůj účet na Facebooku. Za roky používání se na vás nashromáždilo spousty informací a vy je pravděpodobně nebudete chtít nechat jen tak ležet.

Sociální sítě jsou zrádné. Mohou být šikovným pomocníkem, pokud chceme komunikovat s přáteli. Neuvážený příspěvek na sociálních sítích vám může zničit kariéru. Stejně jako u každé další cloudové služby pak hrozí i úniky dat a jejich vystavení na internetu.

Jak zrušit Facebook? Jsou dvě možnosti

Svůj profil si můžete pouze deaktivovat – svůj profil nebudete moci používat a z této sítě zmizíte, ale jen částečně. Při deaktivaci profilu nedojde k odstranění dat ze serverů Facebooku, kam se ukládalo každé kliknutí při každém používání této sociální sítě. Svůj profil vlastně jen vypnete. Zmizí prakticky vše, co jste kdy sdíleli. Účet ale můžete kdykoliv aktivovat zpátky. Je to ideální varianta pro ty, kteří si jen chtějí od této sítě odpočinout, na chvíli zmizet, ale nepotřebují po sobě mazat stopy definitivně.

Obrázek: Jak zmizet z Facebooku? Napůl nebo nadobro

Zrušení Facebooku je snadné. A může vám doslova změnit život. Foto: Unsplash

Jak na deaktivaci Facebooku? Jednoduše

Pokud používáte počítač, přihlaste se do svého profilu ve webovém prohlížeči.

  1. Klikněte na ikonku vaší profilové fotky v pravém horním rohu. Tím se otevře menu, kde zvolíte možnost Nastavení a soukromí a zde už se prokliknete jen do Nastavení.
  2. V levé liště zvolte třetí položku Vaše informace na Facebooku. Na stránce, která se Vám otevře, poté klikněte na Deaktivace a odstranění, které jsou zde uvedeny jako úplně poslední možnost.
  3. V nabídce, která se Vám otevře, vyberete možnost Deaktivace účtu. Poté budete vyzváni k zadání hesla. Překážkou nebude ani pokud si své heslo nepamatujete, pokud kliknete na Nepamatujete si heslo?, budete si moci vybrat, zda své heslo chcete obnovit za pomoci e-mailu nebo SMS kódu. Facebook se Vás bude dotazovat, co Vás vede k tomuto kroku, ale poté vás již nikdo na FB nenajde.
  4. Tedy, dokud se znovu nepřihlásíte. Tím totiž dojde k obnovení všech informací, které jste tam kdy propsali.
Obrázek: Jak zmizet z Facebooku? Napůl nebo nadobro

Odstranění Facebooku je otázka několika kliknutí. Foto: Redakce inSmart.cz

Deaktivace se ale netýká Messengeru – ten budete moci využívat stále.

Obrázek: Jak zmizet z Facebooku? Napůl nebo nadobro

Vybrat si můžete mezi dočasným a trvalým řešením. Foto: Redakce inSmart.cz

Jak smazat Facebook… definitivně

Pokud toužíte ze spárů sociální sítě zmizet opravdu do posledního drobečku a nikdy se nemoct ke svému účtu navrátit, postupujte stejnou cestou jako při deaktivaci.

  1. Rozdílem je, že zvolíte možnost Odstranění účtu. Facebook Vás sám upozorní, že tento krok je definitivní a ke svému účtu se již nikdy nebudete moci vrátit. V tomto případě dojde i k odstranění Messengeru a všech Vašich zpráv.
Obrázek: Jak zmizet z Facebooku? Napůl nebo nadobro

Messenger si můžete nechat, ale nemusíte. Foto: Redakce inSmart.cz

Na další straně si budete moci vybrat, zda si chcete svá data stáhnout, než bude definitivně odstraněn z jejich serverů, přenést informace do jiné služby, respektive kopii svých dat na jinou síť – například Fotky a Dokumenty Google či Dropbox a další. Pokud jste v historii někdy vytvořili nějakou skupinu, kterou byste rádi zachovali, můžete upravit správce a skupiny tak zachovat. Dále již jen kliknete na Odstranit účet, budete vyzváni stejně jako u deaktivace k zadání hesla, po zadání a kliku na Pokračovat vyberete důvod definitivního odchodu a následně účet skutečně smazat.

Jde to i z mobilu

Používáte raději mobilní aplikaci? Nevadí. Cesta není úplně intuitivní, ale výsledku se dobrat lze.

  1. Otevřete si ji na svém mobilním telefonu a v pravém dolním rohu klikněte na tři čárky.
  2. Rozklikněte možnost Nastavení a soukromí a v následné nabídce vyberte hned první možnost Osobní údaje a údaje o účtu.
  3. Na další stránce otevřete Vlastnictví a nastavení účtu, kde kromě toho, že si zde můžete nastavit, co se stane s Vaším profilem, až zemřete, můžete účet také deaktivovat či odstranit.
  4. Dále už je postup stejný jako ve webové verzi – budete vyzváni k zadání hesla, odůvodnění odchodu a poté samotné deaktivaci, případně úplnému odstranění účtu.

Na mobilu je postup odlišný. Nejde však o nic těžkého. Foto: Redakce inSmart.cz

Pozor, odstranění dat ze záloh se nestane úplně lusknutím prstu. Tento proces chvilku trvá. Po tu dobu se nesmíte do svého profilu přihlásit – vydržet to musíte až 90 dní. Po odstranění se navíc již nikdy nebudete smět registrovat pod stejným e-mailem. Pokud se tedy někdy rozhodnete, že opět potřebujete Face ve svém životě, budete muset zvolit jinou e-mailovou adresu.

Hodně štěstí v životě bez fejsu!

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte