Začne Apple Storu nová éra? Vypadá to tak – počet stížností se totiž velmi rychle hromadí.
Už dvakrát jsme psali o tom, jak EU zahájila antimonopolní řízení týkající se Apple Storu a Apple Pay; kromě Spotify vyjádřili problém se službou také videoherní obři Epic Games nebo vývojáři randících aplikací Match Group.
A teď se ke stále se zvedající vlně stížností přidal i Microsoft. Americký gigant, jehož operační systém Windows mají mnozí spjatý se začátkem osobních domácích počítačů, sám má s antimonopolními řízeními bohaté zkušenosti, byť v posledních ledech mu bylo dopřáno o něco více klidu.
Dlouhý a tvrdý boj
EU sama se v letech minulých soustředila spíše na Google, který lze v mnohém vnímat jako konkurenci Applu, obzvláště ve Spojených státech. Nyní se však karta, zdá se, obrátila a Applu mohou hrozit obdobné pokuty, jako Googlu – tedy v řádu miliard euro.
Microsoftu vadí omezení, která Apple uměle nastoluje a která vývojáře nutí zaplatit 30 % peněz z jakékoliv transakce v aplikaci Applu. Firma si často vynucuje poslušnost vývojářů v tom smyslu, že jim neumožňuje zákazníky upozorňovat na možnost registrace mimo aplikaci ve Storu.
Spotify a další to vnímají jako problém, který je nutí zvedat ceny – a tím nebýt schopen konkurovat aplikacím jablka, jako je třeba Apple Music.
Pravidla nejsou rovná pro všechny. Streamovací služby jako Netflix nebo ubytovací aplikace Airbnb mají výjimku a 30% „daň“ z transakcí Applu neplatí, nebo přinejmenším ne ve všech případech. To ale samo o sobě není problematické, to si určuje firma sama.
Apple se stížnostem aktivně brání a Evropskou komisi za zahájení antimonopolního řízení zrovna nepochválil. Firma ale cítí, že nedělá nic špatně. Problémy má jablko i ve Washingtonu, Kongres rovněž Apple vyšetřuje.
Pod palbou EU se Apple neobjevuje prvně, problémy měl také s využíváním daňového ráje v Irsku; tam vzájemné dohadování i nadále pokračuje. Je pravděpodobné, že se antimonopolní řízení protáhne na mnoho let. Nějaké změny v Apple Storu se ale časem čekat dají.
Zdroj: Verge