Navenek se nic nezdá jednodušší než vyhledávání skrze Seznam či Google: napíšeme pojem, zmáčkneme enter a je hotovo, že? Někdy to opravdu stačí, ale v mnoha případech si můžeme výrazně usnadnit život pomocí pokročilých nástrojů. Jak najít to, co doopravdy hledáte?
Nastavit si ve vyhledávačích můžeme mnohé: kromě klasických příkazů AND, NOT a OR (tzv. booleovské operátory) chápou vyhledávače i uvozovky a další symboly, často jinak, než se nám na první pohled zdá intuitivní.
Ještě o něco pokročilejší jsou různé databázové systémy, které běžně disponují desítkami sofistikovaných možností nastavení; pro začátek se však specializujme jen na dva základní vyhledávače, na něž jsme v ČR nejčastěji navyklí: na Seznam.cz a Google.com.
V prvním díle se zaměříme čistě na Seznam; na Google se blíže podíváme v další části.
Seznam – najdu tam, co neznám (když vím jak)
Seznam i Google se mírně liší v možnostech, která příkazy tolerují a jakým způsobem je využívají. Jinak jsou si oba vyhledávače vzhledově docela podobné: Stejně jako Google, i Seznam umožňuje si nejprve vybrat, v jaké sekci chce uživatel vyhledávat (zda celý internet, obrázky, videa nebo na interních službách firmy).
Docela zajímavé jsou vypsané tipy na to, co vyhledávají další uživatelé; v praxi to není příliš využitelné (obvykle jdeme vyhledat něco konkrétního), ale je to hezký bonus.
Nyní už ale přejděme k operátorům; jakožto kontrolní výraz budeme vyhledávat pojem česká politika.
- Uvozovky – ““. Uvozovky umožňují vyhledat přesně tento výraz, v daném pořadí a v daném tvaru, bez jakéhokoliv skloňování nebo úpravy. Užitečné, pokud hledáme dvě slova, která by jinak vyhledávač nacházel oddělené na stejné stránce, ale my je chceme např. najít jakožto ustálené slovní spojení. Rozdíl poznáme i u našeho vyhledávaného pojmu.
TIP: uvozovky nejsnáze napíšeme pomocí klávesové zkratky Shift + ů.
- NOT. Operátor not nám umožní odloučit slovo, které nechceme, aby bylo přítomno ve vyhledávaných textech. Pozor, operátor napíšeme bez mezer přímo před slovo, které nechceme vyhledat, a oddělíme jej pouze dvojtečkou. Pokud se podíváme na screenshot našeho vyhledávaného pojmu, zjistíme i tentokrát okamžitý efekt. První stránka vyhledávání se výrazně mění.
- Intitle. Příkaz slouží k tomu, aby se vyhledávané slovo primárně nacházelo v titulku (nadpisu), nikoli v textu; nejde však o striktní nařízení, pouze o úpravu priorit vyhledávacího algoritmu. I tento příkaz vkládáme bez mezer před slovo, které chceme přednostně vyhledávat v titulcích. Pozor: Chceme-li takto označit více slov, musíme napsání příkazu intitle opakovat, případně pojmy oddělit čárkou bez mezer (příklad: intitle:česká,politika). Výsledky vyhledávání se nám opět drasticky promění, tentokráte poněkud bizarně.
- Podobně jako intitle tu jsou ještě operátory inurl a intext; inurl vyhledává prioritně v URL webu, intext primárně v perexu a textu webové stránky.
- Tyto tři příkazy jsou vhodné pro alternativní vyhledávání, kdy chceme zkusit vyhledat stejný pojem odlišným způsobem.
- Lang. Velmi inteligentní operátor lang (píšeme jej na konec vyhledávání se zkratkou jazyka ve formátu lang:jazyk) Dáme-li tedy kupříkladu vyhledat náš pojem v lang:en, můžeme teoreticky očekávat dosti zajímavé výsledky. Screenshot tuto skutečnost dokazuje: první odkaz sice působí česky, ale ve skutečnosti je to odkaz na českou diplomovou práci v anglickojazyčné databázi. To nám zároveň ilustruje smysl operátoru lang: nemění ani tak jazyk vyhledávání, jakožto primární jazyk nacházených webových stránek.
- Pokud chceme příkaz využívat, hodí se znát oficiální ISO 639-1 zkratky pro jazyky. Z nejčastějších: angličtina – en, čeština – cs, němčina – de, francouzština – fr, španělština – es, italština – it. Další oficiální zkratky najdeme například ve druhém sloupci tabulky v Knihovně Kongresu.
- Site. Operátor site dokáže specifikovat konkrétní weby včetně subdomén (podstránek). Vyhledávat se bude výhradně na nich. Pokud chceme vyhledat na vícero webech – například si v rámci výzkumu zvolíme několik serverů, oddělíme je čárkou bez mezer. (Příklad: česká politika site:seznam.cz,google.cz. Tolerovat však lze i zápis česká politika site:seznam.cz site:google.cz.)
- Příkaz notsite funguje stejným způsobem, jen opačně: vyhledá daný pojem na všech stránkách s výjimkou vyznačené. Zápis operátoru je stejný.
- Velmi podobné jsou příkazy host a nothost, které ale v základu nevyhledávají na subdoménách. Obecně je zbytečné tyto operátory používat, pokud chápeme příkaz site.
- Filetype. Jeden z nejužitečnějších operátorů dokáže specifikovat vyhledávané formáty dokumentů; je to skvělá věc například ve chvíli, kdy hledáme veřejně dostupnou studii a chceme se rovnou dostat k ní. Je takto možné vyhledávat soubory s koncovkami .html, .doc, .rtf, .pdf, .ppt a .txt. Na jiné formáty funkce neplatí. Ze screenshotu si můžeme ověřit bezchybné fungování příkazu. Ve chvíli, kdy chceme povolit vyhledávání ve vícero formátech, zkrátka je oddělíme čárkami bez mezer. (Příklad: česká politika filetype:html,doc,pdf,txt.)
Příkazy jde mezi sebou samozřejmě libovolně kombinovat; pořadí operátorů obecně není důležité.
Obzvláště při hledání konkrétních výrazů v médiích jsou všechny výše vypsané operátory nesmírně praktické: nejde navíc o nic složitého a při troše zvyku a cviku nám mohou nejen hledání urychlit, ale také zvýšit jeho relevanci a přesnost.
Zdroj: Seznam