Klávesové zkratky ve Windows 10: Vytvoří screenshot a přepnou monitor

Klávesové zkratky Windows urychlí práci a usnadní spoustu úkonů. Jak na přepnutí klávesnice na českou, přepínání mezi monitory, nebo jak vytvořit snímek obrazovky a pracovat s textem? Poradíme i jak napsat zavináč či speciální hranaté závorky.

Legendární Windows XP už jsou dávno pryč, rovněž populárním sedmičkám končí podpora k 1. lednu 2020 a Windows 8 a 8.1, na něž desítky navazují, si širokou oblibu nikdy nevydobyly. Windows 10 po třech letech od vydání postupně pronikají nejen do oblasti spotřebitelské, ale po měsících trápení také na firemní trh. Desítky mají být dle současné strategie Microsoftu posledním operačním systémem Windows – firma plánuje jen neustále vylepšování a aktualizování systému, nikoli však již vývoj dalšího samostatného OS, přinejmenším ne v nejbližších letech. Naučené kombinace kláves vám tak potenciálně vydrží na mnoho dalších let.

Podívejme se proto na nejužitečnější klávesové zkratky, které užívání Windows 10 zpříjemňují. Některé z nich jste jistě už viděli, další si budete pamatovat ze starších verzí Windows; úplně nová je jen malá část. O to výhodnější však je zkratky dobře znát – během času se příliš nemění.

Obrázek: Klávesové zkratky ve Windows 10: Vytvoří screenshot a přepnou monitor

Klávesové zkratky Windows 10 zlepší pracovní výkon

Nejprve se zaměřme na nejužitečnější zkratky na klávesnici, a to ty s tlačítkem Win.

 • Win + X -> otevření přehledového panelu vlevo dole na liště, který umožní snadný a rychlý přístup k aplikacím a funkcím, systému, správě počítače, PowerShellu, obecnému nastavení a tak podobně. Win + I otevře nastavení přímo, přistupovat k němu ovšem lze i přes přehledový panel.
Obrázek: Klávesové zkratky ve Windows 10: Vytvoří screenshot a přepnou monitor

přehledový panel (Win + X)

 • Win + A –> otevře centrum akcí v pravé části displeje. Užitečné třeba pro 2v1 s klávesnicí, konkrétně pro přepnutí režimu tabletu.
Obrázek: Klávesové zkratky ve Windows 10: Vytvoří screenshot a přepnou monitor

Centrum akcí (Win + A)

 • Win + D -> rychlé přesunutí na plochu. Aplikace jsou bleskově minimalizovány, systém je však nevypne. Jednoduše nahrazuje kliknutí do pravého dolního rohu lišty (při standardním rozložení).
 • Win + R -> otevře dialogové okno (konzoli) pro rychlé spuštění programů. Tímto způsobem se lze, kupříkladu, přes příkaz regedit snadno dostat do registrů (důrazně však doporučujeme to nedělat, pokud nevíte, o co přesně jde).
Obrázek: Klávesové zkratky ve Windows 10: Vytvoří screenshot a přepnou monitor

Konzole (Win + R)

 • Win + číslo -> otevře program, který máte připnutý k liště na dané pozici. Jednoduchá, ale po zvyknutí si docela příjemná zkratka.
 • Win + shift + šipka vlevo/vpravo -> překvapivě užitečná kombinace, vhodná pro uživatele s vícero monitory. Snadno umožňuje přesouvat okna mezi jednotlivými displeji; jde o funkci, kterou je nutné si párkrát vyzkoušet, ale pokud máte více monitorů, zamilujete si ji.
 • Win + Ctrl + D -> jste-li fanouškem virtuálních ploch, tento příkaz budete využívat často – vytvoří totiž novou. Pomocí Win + Ctrl + šipka vlevo/vpravo lze následně mezi jednotlivými plochami přepínat. Odstranit jednu z virtuálních ploch můžete pomocí Win + Ctrl + F4. Do přehledu virtuálních ploch (a klasických oken a programů) se dostanete skrze Win + Tab – pokročilejší varianty klasické zkratky Alt + Tab.
Obrázek: Klávesové zkratky ve Windows 10: Vytvoří screenshot a přepnou monitor

Chytré přepínání mezi programy a plochami (Win + Tab)

 • Win + PrtScn -> okamžitě vytvoří screenshot a uloží jej do složky „Snímky obrazovky“, standardně umístěný v sekci Obrázky (OS složku sám vytvoří).

Kromě klávesových zkratek s tlačítkem Win jsou tu i jiné, přičemž některé z nich už určitě znáte a používáte.

Práce s textem i přepínání klávesnice

Podívejme se na ně.

 • Ctrl + Alt + Delete -> legenda legend. Ve Windows 10 umožňuje uzamknout systém, přepnout uživatele, odhlásit se nebo – nejčastěji – zapnout správce úloh. Toho lze mimochodem aktivovat i samostatně poněkud krkolomnou zkratkou Ctrl + Shift + Esc.
 • Alt + Tab -> už jsme ji zmiňovali a vskutku, používanější zkratka lze nalézt jen těžko. Přepíná mezi zapnutými programy, při podržení zobrazí nabídku, při rychlém klepnutí ihned přejde na předchozí používanou aplikaci.
Obrázek: Klávesové zkratky ve Windows 10: Vytvoří screenshot a přepnou monitor

Klasické přepínání mezi programy (Alt + Tab)

 • Ctrl + C, Ctrl + V, Ctrl + X, Ctrl + A -> první kopíruje, druhá vkládá, třetí vloží do schránky a původní text smaže, čtvrtá označí celý text. Běžné, užitečné, efektivní a velmi staré zkratky, které jsou základem pro každého uživatele; tedy minimálně ty první dvě.
 • Ctrl + Z -> vrácení akce zpět. Běžná klávesová zkratka, a velice užitečná. Ctrl + Y oproti tomu předchozí akci zopakuje.
 • Ctrl + D -> rychle přesune vybraný soubor do koše.
 • Alt + Shift -> přepne rozložení klávesnice. Užitečné, pokud musíte například přepínat mezi českou a anglickou klávesnicí.
 • Alt + F4 -> nechvalně proslulá zkratka, která jednoduše vypne aktivní program. Stala se pastí pro mnohého začínající uživatele a slouží jako zdroj pobavení pro vtipálky. Reálně však jde zároveň o užitečnou a rychlou zkratku.

Hranaté závorky, uvozovky dole i zavináč

Na klávesnici držte Alt a napište číslo či další znak. Zobrazí se požadovaný znak. Níže je ukázka nejčastěji používaných znaků. Kompletní seznam znaků psaných s Altem naleznete v různých databázích.

 • Alt + 91 -> levá hranatá závorka. [
 • Alt + 93 -> pravá hranatá závorka. ]
 • Alt + V -> zavináč @
 • Alt + 0132 -> uvozovky dole „
 • Alt + 0147 -> uvozovky nahoře “

Jak psát speciální znaky na notebooku? Notebooky bez numerické klávesnice vyžadují aktivaci numerických kláves (jde o ta malá čísla v pravém rohu některých kláves, např. u „M“ je v rohu malá nula – nejde tedy o horní číselný panel). Pro aktivaci stiskněte naráz na klávesnici tlačítko „Fn“ a „Num“. Poté můžete napsat speciální znak i na notebooku s držením levého Alt tlačítka. Je to alchymie, ale zvyknete si. Po použití zkratky opět numerická tlačítka můžete vypnout stiknutím „Fn“ a „Num“.

Klávesových zkratek pro Microsoft Windows 10 je samozřejmě více, ale my jsme vybírali takové, které sami používáme a které nám práci s operačním systémem zpříjemňují. Pokud máte své vlastní tipy na užitečné zkratky, neváhejte se o ně podělit v komentářích.

3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
DarthDominus

Poslední 2 zkratky jsou špatně. Používá se při nich Alt, nikoliv Ctrl…

Ondra

Další užitečné:

Win + E: průzkumník
Win + Tab: Windows Timeline

Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu