Nový výkonný superpočítač nepotřebuje ventilátory, chladí se horkou vodou

Německý výzkumný ústav získá jeden z nejvýkonnějších a energeticky nejúspornějších superpočítačů. Bude využíván pro mimořádně náročné vědecké projekty v oblastech, jako je astrofyzika, přírodní vědy, materiálový výzkum, fyzika plazmatu a umělá inteligence.

Pro Společnost Maxe Plancka jej dodá a nainstaluje společnost Atos. Nový systém bude postaven na platformě Atos BullSequana XH3000, která využívá procesory AMD a akcelerátory Instinct. V konečné konfiguraci bude až třikrát výkonnější než současný systém „Cobra“, který je rovněž postaven na technologiích od společnosti Atos.

Nový superpočítač bude stát více než 20 milionů eur. Provozovat ho bude výpočetní a datové centrum Maxe Plancka (MPCDF) v Garchingu u Mnichova, kde bude poskytovat vysoce výkonnou výpočetní kapacitu několika institutům společnosti Maxe Plancka, přední světové organizace pro vědu a výzkum. Bude využíván pro mimořádně náročné vědecké projekty v oblastech, jako je astrofyzika, přírodní vědy, materiálový výzkum, fyzika plazmatu a umělá inteligence.

Vysoký výkon a unikátní chlazení

Systém nepotřebuje ventilátory a díky bezkonkurenčnímu způsobu chlazení horkou vodou (Direct Liquid Cooling) je mimořádně energeticky účinný. Energetická účinnost je také cílem nejnovějších inovací křemíkové architektury společnosti AMD. Celý systém tak dosahuje hodnoty indexu efektivity využití energie (PUE) nižší než 1,05, přičemž ideální hodnota je 1. Superpočítač Atos je tak ve srovnání s jinou vysoce výkonnou výpočetní technikou nadprůměrně energeticky efektivní.

Proč je k chlazení superpočítačů používána teplá voda? K chlazení je v podobných instalacích využívána voda o teplotě kolem 45-55 °C, což je sice na první pohled hodně, ale čipy mají v zátěži teplotu kolem 90 °C. Chlazení vodou je navíc mnohem efektivnější, než chlazení stejně teplým vzduchem, a to přibližně 4×. Přebytečné teplo bývá využíváno k vytápění budov či skleníků a následně je opět využito k chlazení čipů.

Obrázek: Nový výkonný superpočítač nepotřebuje ventilátory, chladí se horkou vodou

Superpočítače zabírají velké místnosti a musí být speciálně chlazeny a udržovány. Na fotografii je superpočítač JUWELS od Atosu. Foto: Se souhlasem Atos

„Vědecký výzkum vyžaduje stále větší výpočetní výkon, a proto se setkáváme s neutuchající poptávkou po vysoce výkonných výpočetních kapacitách. Chceme našim výzkumným pracovníkům při jejich práci poskytnout co nejlepší podporu. Proto jsme se rozhodli modernizovat náš komplex vysoce výkonných počítačů. Ve společnostech Atos a AMD jsme našli ty správné partnery. Nové řešení jistě splní naše požadavky a opět posune vědu o velký kus dopředu,“ zmínil Profesor Erwin Laure, ředitel Max Planck Computing and Data Facility.

Superpočítač využije procesory AMD EPYC 4. generace

Systém bude obsahovat procesory AMD EPYC 4. generace. Společnost Atos bude ve svých systémech v Evropě poprvé používat také připravovaný akcelerátor AMD Instinct MI300A. Celý systém se bude skládat z deseti racků BullSequana XH3000 s celkem 768 procesorovými a 192 akceleračními uzly. Bude doplněn úložným řešením IBM SpectrumScale. Dodávka CPU uzlů se očekává ve třetím čtvrtletí roku 2023 a kompletní instalace GPU uzlů v první polovině roku 2024.

Emmanuel Le Roux, Group Senior Vice President, globální ředitel pro HPC, AI a kvantové výpočty ve společnosti Atos, zdůraznil: Jsme velice hrdí, že jsme tuto zakázku získali a že důvěřují v naše schopnosti v oblasti vysoce výkonné výpočetní techniky. Jsme přesvědčeni, že náš nový, výkonný a energeticky úsporný systém BullSequana XH3000 využívající vysoce výkonné procesory AMD Instinct MI300A poskytne Společnosti Maxe Plancka systém připravený na budoucnost a výpočetní výkon potřebný k pokračování průkopnického výzkumu.

S APU MI300A pokračuje společnost AMD v poskytování průlomového výkonu výzkumníkům a celému odvětví HPC. Společnost AMD je nadšena tím, jak trh dokázal využít výhod zjednodušeného programování a výkonu, které architektura MI300A nabízí. Těšíme se na spolupráci se společností Atos, která pomůže společnosti Maxe Plancka naplnit její specifické vědecké a výzkumné potřeby, dodává Brad McCredie, korporátní viceprezident pro Data Center Acceleration Business z AMD.

Zdroj: TZ Atos

Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?