Nová generace baterií se zvládne nabít do několika minut, čímž by mohla změnit trh s nositelnou elektronikou i elektromobily. Na rozdíl od současných akumulátorů je i mnohem bezpečnější a nevybuchuje.
V roce 1980 vynalezl tehdy vedoucí laboratoře anorganické chemie Oxfordské univerzity John B. Goodenough lithium-iontovou baterii (zkráceně Li-ion baterii), která je v současnosti nejpoužívanějším typem energetického zdroje pro mobilní elektronická zařízení. Tento produkt následně zkomercializovala společnost Sony a on za něj získal celou řadu ocenění.
Vynálezce původní Li-ion baterie, John B. Goodenough, zůstává ve výzkumu aktivní i ve svých 94 letech. Jeho nový objev by mohl změnit trh s elektromobily i přenosnými zařízeními
Od té doby uběhlo dlouhých 30 let a tentýž vědec, jenž je momentálně profesorem University of Texas, nyní tvrdí, že vynalezl ještě lepší verzi. Novinka má až trojnásobnou kapacitu a životnost než současné standardní baterie. Také je méně náchylná k explozím, což je velký problém stávající verze.
Bezpečnější konstrukce zamezí výbuchům
Nová baterie neobsahuje žádnou kapalinu a je zcela v pevném skupenství. Staré Li-ion baterie jsou tvořeny z pevné katody a anody, jež jsou od sebe odděleny kapalným elektrolytem, který vede elektrický proud. V jeho nynější „pevné“ formě nahrazuje kapalinu skelná směs.
Mezi další výhody nového Goodenoughova vynálezu patří rychlost nabíjení. Ta se zrychlila z hodin na minuty, což je příjemné pro majitele přenosné elektroniky. Zrychlení ocení také vlastníci elektromobilů, kteří využívají Li-ion akumulátory ve svých vozech.
Ještě se ale neradujme. Novou baterii čeká dlouhá cesta, než se začne v elektronickém odvětví široce využívat a prodávat. John B. Goodenough to už ale jednou zvládl, takže nezbývá než věřit, že to nebude dlouho trvat a dočkáme se znovu.
Zdroj: University of Texas