Zakladatel společností Tesla a SpaceX, multimiliardář Elon Musk, by chtěl na Marsu založit soběstačnou kolonii. Jeho plán s názvem Making Humans a Multi-Planetary Species (Udělejme lidstvo meziplanetárním druhem) ukazuje kroky, které by měl náš druh podstoupit, aby přežil přinejmenším další tisíce let.
Plán počítá se situací, kdy budeme v důsledku globální katastrofy donuceni opustit naši planetu a budeme se muset usídlit jinde. Ze všech stávajících možností, kde bychom mohli hledat útočiště, můžeme vyloučit našeho nejbližšího souseda, Měsíc. Ten bude vhodný spíše jako přestupní stanice, případně jako jedna ze základen, ale pro velkou kolonii nemá podle vědců ideální podmínky. Stejně tak je problémem Venuše se svou jedovatou atmoférou a vysokými teplotami, což platí i o Merkuru.
Ačkoliv je tedy Mars poměrně daleko, jedná se podle vizionáře Elona Muska o nejlepší možnost. Speciálně pokud budeme schopni planetu zahřát, čímž by došlo k zahuštění atmosféry a roztátí zmrzlých oceánů. Cyklus dne a noci je na Marsu podobný Zemi, řídká atmoféra složená z oxidu uhličitého, vodíku, argonu a dalších stopových prvků, díky čemuž by mělo být možné i pěstování rostlin.
„Být na Marsu by byla opravdu zábava, protože tamní gravitace je přibližně třetinová v porovnání se Zemí. Mohli byste tak zvedat těžké věci a poskakovat si kolem, přičemž dny jsou podobné těm na Zemi,“ říká Musk. „Musíme změnit stav populací na obou planetách. Na Zemi je nyní 7 miliard lidí, ale na Marsu žádný.“
Lodě musí být schopné opakovaných letů
Náklady cesty na Mars jsou doslova astronomické. Odhadem by vyslání jednoho člena lidské posádky vyšlo v současné době na 10 miliard dolarů (kolem 250 miliard Kč). To znamená, že založení kolonie je ekonomicky nereálné. Musk by chtěl v následující dekádě dosáhnout snížení nákladů na pouhých 200 000 dolarů (5 000 000 Kč).
Podle zakladatele SpaceX by meziplanetární lodě musely startovat s minimem paliva a tankovat ve vesmíru, aby došlo k úspoře nákladů. Stejně tak by tyto lodě a tankery musely být schopné opakovaných letů. Na Marsu jsou suroviny využitelné jako pohonná paliva k dispozici, především pak metan a vázaný kyslík.
„Bylo by absurdní se snažit vybudovat město na Marsu, pokud by se vaše loď nemohla vrátit zpět na Zemi a vždy tam musela zůstat,“ dodává CEO SpaceX. „Měli byste obří skladiště drahých lodí, které by byly k ničemu.“
Vize počítá s využitím lodí Raptor, což je jedna z největších výzev celého plánu. Počítá totiž se 100 lidmi na palubě lodí, kterých by vždy startovalo hned několik naráz, abychom se milionu lidí na rudé planetě v následujících dekádách alespoň přiblížili.
Parametry lodi můžete vidět níže:
Raketa by musela být mnohonásobně výkonnější než vše, co doposud lidstvo vyrobilo. SpaceX věří, že díky výzkumu a pokroku technické oblasti se brzy dostaneme na cenu 100 000 dolarů za jednoho kolonistu. Musk by chtěl vidět první vyrobenou loď do 4 let, aby mohly začít testy. „Pokud vše půjde extrémně dobře, do 10 let by se mohl nápad stát realitou. Je zde ale mnoho překážek a bude to velmi drahé. Je zde slušná šance, že neuspějeme, ale uděláme pro to vše, co budeme moci.“