NASA pěstuje rostlinu s příchutí steaku, určena je astronautům k letu na Mars

Plán na vyslání lidí na Mars zůstává reálným, a americká vesmírná agentura pokračuje ve svých přípravách. Jedním s klíčových kroků je zajištění potravy – na dlouholetou misi totiž není jednoduché zajistit dostatečné množství vitaminů a živin v předpřipravených pokrmech.

Samozřejmě, zamražené a sušené potraviny jsou jedním z osvědčených řešení a v kosmické lodi budou jistě přítomny, jenže zabírají hodně místa. Čím méně váhu s sebou astronauti povezou, tím lépe. Jak tento problém vyřešit? NASA přišla s nápadem jako vystřiženým ze sci-fi filmů 20. století – proč si nepěstovat vlastní jídlo přímo na lodi?

doplňkem standardní potravy astronautů by tak měly být rostliny, schopné přežívat a růst i v prostředí kosmické lodi nebo na jiných planetách. Kromě toho, že převážet semínka rostlin je z hlediska váhy mnohem šetrnější, tak to také představuje zajímavou možnost, jak zamražené potraviny doplnit čerstvými, chuťově zajímavými živinami plnými potřebných vitaminů.

Jak si dopřát chuť steaku i ve vesmíru:

Vědci v Kennedyho vesmírném středisku experimentují s tím, jak v simulovaném prostředí kosmické lodi ve vesmíru rostliny a zeleninu pěstovat. Kromě prostředí s mikrogravitací, která panuje např. na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), výzkumníci NASA testují i chování rostlin v ekosystému s nižší gravitací, jaká panuje na Měsíci a na Marsu.

Na ISS už pěstují zeleninu, prý chutná dobře

V současnosti testují, jak rostliny reagují na různé druhy a intenzitu osvětlení a teploty. Konečným cílem je zjistit, jak pěstovat poživatelné rostliny a zeleninu způsobem, který by vyžadoval co nejméně zeminy, nebo ji rovnou nahradil substrát. Mezi nejčastěji zmiňované možnosti pěstování patří hydroponie a aeroponie; obě tyto (na Zemi běžně užívané) metody snižují nutné množství substrátu, ve kterém rostliny zapouští kořeny. Zemina, ať už jde o jíl nebo jinou variantu, je totiž velmi těžká a představuje značné váhové zatížení lodi.

Ve vesmíru je navíc problém s vodou – v prostředí s nízkou gravitací se chová jinak a je poměrně těžké ji „dopravit“ až ke kořenům rostlin. Na to už však vědci mají ozkoušenou metodu, a to díky experimentu Veggie z ISS. V rámci projektu Veggie už se astronautům podařilo vypěstovat jedlou zeleninu.

Obrázek: NASA pěstuje rostlinu s příchutí steaku, určena je astronautům k letu na Mars

Pěstování jedlých rostlin na ISS. Zdroj: NASA

Přesto nebude vůbec jednoduché rostliny a zeleninu na cizích planetách úspěšně zasadit a pěstovat, obzvláště díky odlišnostem v půdě, která je navíc chudá na organické materiály a např. na Marsu dokonce částečně toxická.

Mimochodem, ona rostlina s přichutí steaku má název Amara Mustard, nebo také Highland Kale, a je původem z Etiopie. Není divu, že ji chtějí výzkumníci astronautům vypěstovat i pro prostředí s nízkou gravitací. Dopřát si po mnoha měsících v hlubokém vesmíru propečený steak – nebo alespoň jeho chuť – je jistě velice příjemným zážitkem.

Zdroj: Reportáž The Verge, obrázky: NASA

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu