Samsung dnes na letos jen virtuální akci Unpacked představil celé portfolio produktů, které čítá minimálně jeden kousek z každé hlavní kategorie. Telefony, tablety, nositelná elektronika. Již v pondělí jsme měli možnost s produkty strávit odpoledne a zde jsou naše první dojmy.
Samsung Note 20 a Note 20 Pro se stále lepším perem
Začněme asi tím nejlákavějším, nebo možná nejprodávanějším z novinek. Chytré telefony řady Note již od prvního modelu z roku 2011 charakterizuje pero, kterým na telefonu můžete psát text a ukryjete ho do těla telefonu. Nyní je na trhu již 10. generace tohoto dosti velkého telefonu. Na druhou stranu velikost oproti běžným telefonům už není tak znatelně větší, jako tomu bývalo dříve.
Samsung představil dvě řady Note 20. Vyšší řada má přídomek Ultra a je ultra po všech směrech. Nabídne zakřivený Dynamic AMOLED 2X displej s úhlopříčkou 6,9 palce a rozlišením 3088 × 1440 pixelů, ve kterém se také nachází čtečka otisků prstů. 2X v názvu displeje značí dvojnásobnou obnovovací frekvenci, oproti běžným 60 Hz je to tedy 120 Hz. Displej ale nemusí běžet stále na této frekvenci, ale může přepnout i do úsporného režimu, kdy sníží obnovovací frekvenci až na 3 Hz.
Uvnitř telefonu najdete to nejlepší, co Samsung momentálně má. 8jádrový procesor Exynos 990 s frekvencí až 2,73 GHz, 8 nebo 12 GB operační paměti LPDDR5, 256 nebo 512 GB vnitřního úložiště, a ještě možnost použití paměťové karty micro-SD. Baterie má kapacitu 4500 mAh a tak by telefon mohl zvládnout 1,5 dne používání. Na 50% kapacity se přitom nabije za 30 minut. Nejlepší produkt značky musí mít samozřejmě to nejnovější, a tak zde najdeme podporu 5G sítí, WiFi 6, UWB, Bluetooth 5.1, GPS, Glonass, Beidou, Galileo, NFC, bezdrátové nabíjení, no prostě snad všechno.
Slušná je i sestava fotoaparátů. Hlavní snímač má 108 Mpx, je opticky stabilizovaný, sekunduje mu 5× optický teleobjektiv s rozlišením 12 megapixelů, taktéž opticky stabilizovaný, a nakonec 12Mpx ultra širokoúhlý objektiv. Ultra je navíc vybaven laserovým ostřením, které je zde neuvěřitelně rychlé a přesné, pokud je objekt přibližně uprostřed, to můžete mávat rukou, jak chcete a Note 20 Ultra stíhá bleskově přeostřovat. Zde mi ale vadí neskutečně vystouplý modul fotoaparátu, která je snad několik milimetrů na tělo telefonu.
Oproti Ultra modelu je běžný Note 20 s rovným displejem (žádné zahnuté hrany) s „jen“ 60Hz Super AMOLED displejem a rozlišením 2400 × 1080 pixelů, menší baterii o kapacitě 4300 mAh, přišel o slot na paměťovou kartu a jiná je sestava fotoaparátů – hlavní 12Mpx opticky stabilizovaný, tele 64 Mpx 3× hybridní přiblížení a opticky stabilizovaný a nakonec ultra-širokých 12 megapixelů. Paměťová varianta je jen jedna a to 8 GB operační paměti a 256 GB vnitřní paměti.
Oba telefony jsou povedené, ale mají i své mouchy. Samsung představil skvělý režim Video Pro, ve kterém můžete manuálně nastavovat plno parametrů videa, mikrofony (vybrat, jestli má používat přední, zadní, boční nebo Bluetooth), ale zároveň v tomto režimu nelze přepínat mezi objektivy, což při běžném videu lze. Nejvíc ale vždy udělá právě pero S Pen, kvůli kterému si řadu Note lidé kupují. S Pen je dokonalé, krásně se s ním píše, reaguje na různé tlaky a rychlosti. Zároveň ho můžete používat jako dálkovou spoušť fotoaparátu nebo s ním ovládat telefon gesty. Skvělá je funkce, kdy po vytažení pera nemusíte rozsvěcet displej, ale můžete rovnou začít psát (píšete jako křídou na tabuli, bílou barvou na černý displej).
S oběma telefony se pracuje dobře, avšak osobně mi vyhovuje spíš obyčejný Note 20. Na rovném displeji se píše lépe a celkově se mi líbí po stránce vzhledu více, navíc v té zelené barvě. Note 20 Ultra je pak top ve všech směrech a tedy i ve velikosti a na to už člověk musí mít ruce.
Až na výjimku matné barvy
Samsung konečně (snad alespoň na chvíli) upustil od lesklých skleněných zad a najdeme zde matnou úprav. V případě Mate 20 jsou barvy bronzová, zelená a šedá, v případě Note 20 Ultra je to bronzová a černá, avšak černá v provedení Ultra je lesklá. Bohužel se k nám pravděpodobně nedostane bílá varianta.
Automaticky synchronizované poznámky nyní i na Windows
Po dlouhých letech bude konečně možné automaticky synchronizovat napsané poznámky perem S Pen v aplikaci Samsung Notes nejen napříč Android zařízeními, ale i s aplikací pro Windows 10, která se snad brzy objeví. Nebude tedy problém si něco vyfotit, zakreslit poznámky a na počítači s tím dále pracovat.
Tablety Galaxy Tab S7 a S7+ pro práci i hry. Tentokrát s perem z Note 20
Samsung představil také tablety, menší 11palcový S7 a větší 12,4palcový GalaxyTab S7+. Oba displeje mají obnovovací frekvenci 120 Hz, avšak menší model má pouze LCD s technologií LTPS, kdežto větší má Super AMOLED. Rozlišení je podobné, 2560 × 1600 pixelů proti 2800 × 1752 pixelů. Tablety nemají nejvýkonnější čipset, navíc jsou vybaveny čipem Qualcomm 865 z od konkurenčního výrobce procesorů, místo vlastního Exynosu jako v případě telefonů. Oba modely mají dále 6 GB operační paměti, 128GB úložiště a podporu micro-SD karet.
Velké rozdíly udělá i baterie, která má v menším modelu 8000 mAh a ve větším 10 090 mAh. V LCD displeji nemůže být integrovaná čtečka otisků prstů, proto má S7 čtečku v zapínacím tlačítku na boku, kdežto S7+ v displeji. GalaxyTab S7+ nabídne také 5G připojení.
Vyzyvatel pro iPad Pro se skvělým desktopovým režimem
Na tabletech je taktéž dostupné rozhraní Samsung DeX, které zapíná desktopový režim (v případě telefonů po připojení k velkému displeji nebo televizi). V tabletu to ale má větší smysl, stačí totiž použít třeba pouzdro s klávesnicí a stojánkem. Po spuštění se vám otevře prostředí velmi podobné Windows a co mě překvapilo, snad všechny zkratky z Windows, které jsem zkoušel fungovaly i tady, což je naprostá paráda. Další skvělou věcí je pero S Pen, se kterým zde můžete psát a kreslit na o mnoho větší ploše. Pokud ho nepoužíváte, drží magneticky na zadní straně tabletu ve skleněném proužku a bezdrátově se nabíjí.
Hodinky Galaxy Watch 3 se vrací k otočné lunetě
Máme tu hodinky Galaxy Watch 3, která vracejí otočnou lunetu. Díky ní nemusíte neustále patlat po malém displeji hodinek, ale točením rámečku hodinek si posouváte hlavní obrazovku nebo projíždíte aplikacemi. Hodinky jsou ve dvou velikostech, 45 mm a 41 mm s tím, že větší asi vyberou muži a menší naopak ženy. Větší jsou totiž v černé a stříbrné, menší v bronzové a stříbrné barvě. Vedle Bluetooth verze je i LTE verze s e-SIM.
Displej je v obou případech typu AMOLED, v menším modelu má úhlopříčku 1,2″, ve větším 1,4″. Operační systém Tizen 5.5 běží na dvoujádrovém procesoru Exynos 9110 doprovázející 1 GB operační paměti a 8GB úložiště. Systém běží svižně i když kroutíte lunetou o sto šest. Hodinky mají bezdrátové nabíjení, takže žádné kolébky, můžete nabíjet jakoukoliv bezdrátovou nabíječkou nebo telefonem s reverzním bezdrátovým nabíjením, třeba řadou Note 20.
Hodinky jsou vybaveny všemožnými technologiemi pro zdraví, jako je měření krevního tlaku, měření srdečního tepu, okysličení krve a mnoho dalšího (akcelerometr, gyroskop, barometr).
Co se mi líbilo, tak hodinky mají parádně čitelný displej. Naopak mi přišly docela těžké a zkousnout nemohu jejich tloušťku – jsou neskutečně vysoké.
Galaxy Buds Live jsou fazolky do uší s aktivním potlačením hluku
Pokud jsem jásal, že jsme se u telefonů konečně zbavili lesklých zad, nová bezdrátová sluchátka jsou celá lesklá (ale jen na pár chvilek, než je upatláte a strčíte do uší). Galaxy Buds Live jsou jako většina bezdrátových sluchátek. Mají pouzdro, ve kterém se nabíjejí, pouzdro má bezdrátové nabíjení (lze jej nabíjet třeba reverzním nabíjením ze smartphonů Note 20). Na tak malé fazolky jsou ale sluchátka velmi dobře vybavená.
Mají 3 mikrofony, akcelerometr, dotykovou vrstvu a podporu hlasového asistenta Bixby. Samotná sluchátka vydrží hrát 5,5 hodiny, pokud zapnete všechny funkce (aktivní potlačení hluku, hlasový asistent), nebo 8 hodin, pokud vše vypnete. To asi vystačí každému a pouzdro vydrží na nabití sluchátek až na 20, respektive 29 hodin.
Musím se přiznat že sluchátka jsem si nevyzkoušel a tak nemohou posoudit kvalitu zvuku, ale ostatní kolegové novináři si je chválili a byli překvapeni tím, jak dobře drží v uších.
Abyste si něco koupili, musíte rozbít prasátko
Ceny nám stále rostou do výšin, a to především kvůli obrovským interním pamětem a podporám 5G. Kolik tedy za co utratíte? Galaxy Buds Live vyjdou na 5 499 Kč. U hodinek je toho trochu víc, protože je několik kombinací. Nejlevněji vycházejí malé 41mm jen v Bluetooth za 11 499 Kč, následují větší jen s Bluetooth za 12 499 Kč. Pokud chcete i LTE, připlatíte v menším provedením 1500 Kč, ve větším jen 1 000 Kč navíc. Ve čtvrtém čtvrtletí ještě dorazí titanová verze za 17 499 Kč ale jen s Bluetooth.
Tablety nemají moc kombinací, každý můžete pořídit jen s WiFi nebo i s 4G případně 5G u S7+. Galaxy Tab S7 s WiFi vychází na 18 999 Kč, s mobilními daty 21 999 Kč. S7+ s WiFi začíná na 23 999 Kč a nejvyšší verze s daty přes 5G sítě na vysokých 29 999 Kč.
Nejdražší jsou však bezesporu telefony. Note 20 v provedení 4G s 256 GB paměti vychází 25 999 Kč, Note 20 Ultra s 5G a 256GB pamětí vyjde o deset tisíc více, 35 999 Kč a nakonec za 512GB paměťovou variantu byste dali 38 999 Kč.