Díky strojovému učení i materiálovým vylepšením budou roboti v tomto započatém desetiletí ještě častější než dřív.
Nemluvíme jen o robotických pažích a podobných strojích, již dnes naprosto běžné vybavení továren a výrobních závodů. Půjde i o sofistikovanější, „lidštěji“ vypadající stroje schopné třeba přenášet balíčky. Je otázkou, jestli je skutečně uvidíme chodit po ulicích a nosit nám počtu (spíše nikoliv), ale jako experimentální stroje se určitě ukáží, a to nejen v USA – v popředí výzkumu a vývoje v této oblasti stojí třeba také Francie nebo Německo a jeho obří logistické korporace typu DHL.
Co dnes bleeding-edge stroje dokážou, to víme třeba z práce amerických Boston Dynamics (robopes!) a japonské SoftBank Robotics, kteří vyrábí skutečně působivé stroje.
Problém je cena a škálování
Nejde ale jen o doménu bohatých firem s mnoha investory. Začátek prodeje dvojnohého robota dnes oznámil americký startup Agility Robotics, který svého robota Digit začne dodávat. První dva kusy už zakoupila automobilka Ford na experimenty s dodáváním balíčků.
Digit je velikostí a tvarem podobný dospělému člověku, i když o trochu menší. Dokáže samostatně navigovat v okolním prostředí díky lidaru a dalším snímačům a unese balíčky do váhy až 18 kilogramů. Agility Robotics předpokládají jeho využití v oblasti jako je logistika, skladování nebo průmyslové inspekce.
Společnosti ale budou muset schopnosti Digita odhalit samy. Robotům se prozatím nepodařilo prosadit na trhu ve škálovatelném množství, a to i přes výrazná vylepšení v posledních letech.
Je potřeba čas. Plně autonomní robotika se ale skutečně každým rokem viditelně zlepšuje a jde jen o otázku, kdy dosáhne takové úrovně, aby se dokázala masově prosadit v průmyslu.
Pak budeme svědky robotické revoluce. Po té průmyslové a internetové to bude další, která změní naše každodenní životy.
Zdroj: Verge