Jak zrychlit start počítače a zdarma zlepšit výkon? Vypněte programy po startu Windows

Pomalé načítání Windows a zvýšená zátěž počítače při běžné práci nemusí být nutně důvodem k nákupu nového hardwaru či přeinstalaci systému. Občas stačí projít programy, které se spouštějí po spuštění. S největší pravděpodobností zjistíte, že mnohé z nich ani stále nepoužíváte a běží vlastně zbytečně. Pojďme se tedy podívat, jak zrychlit počítač vypnutím programů zapínajících se automaticky po spuštění. 

Problém nemusí vzniknout aktivitami uživatele. Poměrně často do svých počítačů umisťují sami výrobci nejrůznější nástroje, o jejichž funkcích uživatel vůbec neví. Ty pak mohou startovat po zapnutí počítače a na pozadí tak zpomalovat běh systému.

Proč se mi zpomaluje počítač?

Faktorů je vskutku několik. My dnes budeme řešit případ, který se týká počítačů, jež jsou již delší dobu v provozu. Znamená to, že jsou náchylnější ke spouštěným programům při startu systému. Ty se automaticky nastaví při instalaci programů a aplikací.

Stačí, aby uživatel nainstaloval např. program na úpravu videa či fotek. Ten si sám nastaví automatické zapnutí po startu Windows a už nám spotřebovává prostředky ihned po zapnutí PC (i když program nepoužíváme). Skvělým příkladem jsou i nejrůznější nástroje pro komunikaci typu Skype. Mnohdy je v daný okamžik ani nevyužíváme, ale jsou spuštěné od samotného spuštění počítače. Zbytečně tak využívají hardwarové prostředky (výkon počítače) a naše práce se tak může zpomalovat.

Obrázek: Jak zrychlit start počítače a zdarma zlepšit výkon? Vypněte programy po startu Windows

Spuštěné programy často najdete v oznamovací liště v pravém spodním rohu. Programy, které se snaží vycházet uživatelům vstříc mají možnost Spouštění po startu vypnout ve své nabídce. U některých tato možnost chybí a proto se podíváme, jak využít nástroje ve Windows a změnit tak nastavení.

Postupů, jak se dostat ke kýženému cíli, je dokonce hned několik. Například přes Správce úloh, šikovný bezplatný program CCleaner, Editor registrů, až k úpravě obsahu složky Startup. Popsané postupy jsou prezentovány z prostředí Windows 10.

Jak snadno vypnout automatické spouštění programů ve Windows 10 skrze Správce úloh?

Spusťte správce úloh – pravým tlačítkem myši klikněte na hlavní panel. Z nabídky vyberete položku Správce úloh. Případně můžete naráz stisknout klávesy Esc+Shift+Ctrl a správce úloh se spustí také.

Obrázek: Jak zrychlit start počítače a zdarma zlepšit výkon? Vypněte programy po startu Windows

Ve Správci úloh se přesuneme do záložky Po Spuštění. V seznamu spouštěných programů vyberete nepotřebný software. Pokud víte, že ne vždy po startu počítače potřebujete používat Skype, Spotify a další, můžete zde snadno nastavit, aby se příště po startu nezapnuly.

Kliknutím pravým tlačítkem a změněním stavu na Zakázat zamezíte spouštění programu po startu Windows. Po restartu počítače již zablokovaný program nenaběhne. Volbu můžete kdykoliv opět změnit zpět.

Obrázek: Jak zrychlit start počítače a zdarma zlepšit výkon? Vypněte programy po startu Windows

Vypínat doporučujeme jen služby a aplikace, které znáte. Pokud nevíte, zda danou aplikaci nechat, nebo zablokovat, použijte vyhledávač a zjistěte, k čemu slouží.

CCleaner: Vyčistí počítač a vypne programy po spuštění počítače

Patrně nejlepším bezplatným programem pro čištění a optimalizaci počítače s Windows je CCleaner. Málokdo však ví, že už několik verzí má v sobě zabudovaný také nástroj pro správu programů po startu. Pro vypnutí programů po zapnutí počítače s Windows postupujte následovně:

  1. CCleaner si můžete zdarma stáhnout z oficiálních stránek.
  2. Při krátké instalaci odmítněte v dolní části instalaci dalších programů a v pravém horním rohu můžete zvolit český jazyk.
  3. Po zapnutí programu klikněte na Nástroje a vyberte položku Start.
  4. Zde klikněte na požadovaný program a ten můžete povolit, zakázat či vymazat z nabídky.
  5. Vedle programů po zapnutí Windows lze v rámci okna upravovat také spouštěné služby a naplánované úlohy.

Obrázek: Jak zrychlit start počítače a zdarma zlepšit výkon? Vypněte programy po startu Windows

Odebrání položek ze složky Po spuštění

Na cestě: C:\Users\Uzivatelske_jmeno\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Nabidka Start\Programy\Po spuštění naleznete programy po spuštění. A to hlavně v případě, přidávali-li jste je někdy do této kategorie ručně. Pokud je složka prázdná, či není vytvořená, můžete tento krok přeskočit. Opět příslušné programy ve složce můžeme odebírat a přidávat dle potřeby.

Jak přidat program tak, aby se automaticky zapnul po startu Windows?

  1. Otevřete cestu C:\Users\<uzivatelske_jmeno>\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup.
  2. Do složky přetáhněte zástupce programu, který chcete spouštět po startu. Při příštím zapnutí PC se program automaticky zapne.
  3. Smazáním zástupce můžete program odebrat.

Obrázek: Jak zrychlit start počítače a zdarma zlepšit výkon? Vypněte programy po startu Windows

Jak vypnout programy po spuštění skrze úpravu registrů? (pro pokročilé)

Poslední možnost využijete v případě, chcete-li mít opravdu jistotu, že se někde nevyskytují staré hodnoty, či nenaleznete spouštěný program přes Správce úloh.

1. Otevřeme Editor registrů (Zkratka Win+R a zde napište: regedit).

Obrázek: Jak zrychlit start počítače a zdarma zlepšit výkon? Vypněte programy po startu Windows

2. Používané klíče nalezneme v umístěních:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Obrázek: Jak zrychlit start počítače a zdarma zlepšit výkon? Vypněte programy po startu Windows

Zde můžeme smazat hodnoty neexistujících položek, či změnit hodnotu atributu. Tato metoda je však pro běžného uživatele zbytečně složitá. Kolik programů startuje po zapnutí počítače vám? Pochlubte se v diskuzi.

avatar
2 Vlákna diskuze
0 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
2 Autoři komentářů
CejvikMartin Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin
Čtenář
Martin

Proč se zpomaluje počítač? Protože do něj instalujete softwarovou havěť jako je CCleaner, iobit, tuneup utilities a vlastně všechny čistící programy. Počítač se čistí nejlépe vymazáním tempu v příkazovém řádku, vyčištěním disku C:, pro dokonalejší čištění můžete použít opět příkaz k vymazání zbytečností na disku pomocí cleanmgr a zvolit co… Číst více »

Cejvik
Čtenář
Cejvik

Především většina programů má volbu zda startovat automaticky a tím to vypnout.

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Rychlé SSD jako druhý disk v PC: Jak aktivovat a naformátovat úložiště ve Windows?
Rychlé SSD jako druhý disk v PC: Jak aktivovat a naformátovat úložiště ve Windows?
Obrázek: Íránští hackeři útočí na Evropské elektrárny, říkají výzkumníci z Recorded Future
Íránští hackeři útočí na Evropské elektrárny, říkají výzkumníci z Recorded Future
Obrázek: Google čelí kritice: Ve vyhledávání je složité rozeznat reklamu od běžných výsledků
Google čelí kritice: Ve vyhledávání je složité rozeznat reklamu od běžných výsledků
Obrázek: Automatické vypnutí PC: Jak nastavit vypnutí či uspání počítače v konkrétní čas?
Automatické vypnutí PC: Jak nastavit vypnutí či uspání počítače v konkrétní čas?

Jak nastavit, aby se počítač v určitou dobu vypnul či uspal?  Automatické vypnutí PC s Windows může přijít vhod hned...

Zavřít