WMO: Počet obětí extrémního počasí ve světě výrazně klesl

Extrémní počasí způsobilo v posledních letech po celém světě ekonomické škody v řádech bilionů dolarů a vzalo tisíce životů. Počet obětí však výrazně klesl. Vyplývá to ze zprávy Světové meteorologické organizace (WMO). 

Včera začal v Ženevě již devatenáctý Světový meteorologický kongres. Právě na něm představila WMO svou rekapitulační zprávu, podle které došlo ve světě v posledním půlstoletí k 12 tisícům katastrofám souvisejícím s klimatem a počasím.

Obrázek: WMO: Počet obětí extrémního počasí ve světě výrazně klesl

Katastrofy související s klimatickou změnou zabily v posledním půl století méně lidí. Zdroj: Unsplash

Tyto události způsobily škody v celkové výši 4,3 bilionu dolarů a vedly ke smrti více než dvou bilionů lidí. Přestože se jedná o vysoké číslo, podle WMO počet úmrtí souvisejících s extrémním počasím v tomto období oproti minulosti výrazně klesl, uvedla televize NBC.

Lepší zvládání katastrof

„Ekonomické ztráty prudce vzrostly,“ uvedla organizace při OSN v prohlášení. „Zlepšená včasná varování a koordinované zvládání katastrof však za poslední půlstoletí snížily počet lidských obětí,“ vysvětlila organizace.

Počet obětí tedy nesouvisí s častostí či intenzitou projevů extrémního počasí, upozornila televize BBC. Generální tajemník WMO Petteri Taalas tohle zlepšení popsal na cyklóně Mocha. Ta zasáhla tento měsíc Myanmar a Bangladéš.

V prvé řadě označil bouři za příklad největší zranitelnosti vůči extrémnímu počasí méně rozvojových států a nejzranitelnějších komunit. V minulosti by však podle Taalase bylo v těchto zemích desítky až stovky tisíc mrtvých.

„Díky včasným varováním a zvládání katastrof je nyní tato vysoká úmrtnost naštěstí minulostí,“ uvedl šéf WMO s tím, že včasná varování rozhodně zachraňují životy. Devět z deseti úmrtí však připadá na rozvojové země.

Varování pro svět

Ekonomické škody v letech 1970 až 2021 dopadly nejvíce na USA. Celkem se jednalo o 1,7 bilionu dolarů. Ekonomické škody v poměru hrubého domácího produktu (HDP) však nejvíce pociťovaly a pociťují rozvojové státy.

Obrázek: WMO: Počet obětí extrémního počasí ve světě výrazně klesl

Klimatické změny nejvíce dopadají na rozvojové státy. Zdroj: Unsplash

Ekonomické škody mohou být podceňovány a v budoucnu budou růst. Klimatické katastrofy a s tím související lidské a ekonomické ztráty dopadaly nejvíce na Asii, Jižní, Severní a Střední Ameriku, Afriku, Evropu a jihozápadní Pacifik v tomto pořadí.

WMO v Ženevě opakovaně varovala před dopady klimatických změn způsobených lidskou činností. Rostoucí teploty totiž zvýšily frekvenci a intenzitu extrémního počasí, ať už hovoříme o záplavách, vlnách veder a sucha nebo cyklónách a hurikánech.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší