Vybíráte prémiový telefon? Xiaomi 14 Ultra má řadu chytrých vychytávek, kterými strčí konkurenci do kapsy

Aktuálně nejvýkonnější mobilní telefon značky Xiaomi, model 14 Ultra ukazuje nekompromisní výkon prakticky ve všech oblastech. Některé jeho funkce jsou navíc tak pokrokové, že vám z nich skutečně spadne brada. Dočkáme se některých technologií i v chystaném iPhone 16 Ultra?

Xiaomi 14 Ultra je na trhu dostupný sotva pár měsíců, zatím však s přehledem překonává veškerá očekávání. Kvalitní fotovýbava, rychlé bezdrátové nabíjení či vylepšené chlazení jsou jen některé z funkcí, kterými telefon dokáže skutečně ohromit. Vlajková loď Xiaomi tak zatím na svého přímého konkurenta čeká. Je možné, že se jím stane připravovaný iPhone 16 Ultra, o kterém se aktuálně šušká. Čím by se chystané zařízení od Apple mohlo u Xiaomi inspirovat?

Obrázek: Vybíráte prémiový telefon? Xiaomi 14 Ultra má řadu chytrých vychytávek, kterými strčí konkurenci do kapsy

Již při pohledu na parametry je zřejmé, že Xiaomi 14 Ultra je jedním z nejvýkonnějších a nejlépe vybavených telefonů letošního roku. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Fotoaparáty na prvním místě

Již při prvním pohledu na záda Xiaomi 14 Ultra je jasné, že na fotovýbavě se zde rozhodně nešetřilo. Kruhový výstupek v sobě ukrývá celkem čtyři fotoaparáty, jeden pozoruhodnější než druhý. Na vývoji všech objektivů se pak podílela i společnost Leica, která v posledních letech rozšiřuje své pole působnosti, a kromě tradičních fotoaparátů se zaměřuje i na vývoj technologií v mobilních telefonech. I díky tomu jsou tak všechny objektivy na zadní straně vybaveny rozlišením 50 Mpx. Hlavní jednopalcová čočka s ohniskovou vzdáleností 23 mm disponuje širokým rozsahem variabilní clony, a umožňuje tak pořízení kvalitních a ostrých fotek i při nedostatku světla. Telefon dále disponuje hned dvěma teleobjektivy s optickou stabilizací a světelností f/1,8 a f/2,5. Čtveřici fotoaparátů pak doplňuje širokoúhlý objektiv s makro režimem umožňující záběr až 122°. Možnost využít hned dva fotoaparáty s optickým přiblíženém je tak u Xiaomi 14 Ultra vítanou možností, která se na trhu jen tak nevidí.

Obrázek: Vybíráte prémiový telefon? Xiaomi 14 Ultra má řadu chytrých vychytávek, kterými strčí konkurenci do kapsy

V arzenálu telefonu najdeme čtveřici 50Mpx fotoaparátů vyvinutých v rámci spolupráce Xiaomi a Leica. Foto: Se souhlasem Xiaomi

S doplňkovým nástavcem se z telefonu stane fotoaparát

O zaměření na focení pak svědčí také fakt, že si k Xiaomi 14 Ultra můžete dokoupit speciální nástavec, se kterým telefon přetvoříte na plnohodnotný digitální foťák. Toto rozšíření, pojmenované jako Xiaomi 14 Ultra Photography Kit, lze snadno připevnit na spodní stranu telefonu, a získat tak pevnější úchop při pořizování fotek či videa. Na nástavci se pak nachází také několik ovládacích prvků schopných upravovat nastavení samotného fotoaparátu, například dvoustupňová spoušť, páčka pro zoom či tlačítko pro nahrávání obrazu. Uvnitř se pak nachází ještě akumulátor s kapacitou 1 500 mAh, a rozšíření tak můžete využít i jako powerbanku. Photography Kit vám tak skutečně dopřeje pocit, že v rukou držíte fotoaparát, a funkce telefonu tak rozšíří téměř za hranice možností. Inspiruje se podobnou technologií i konkurence?

Obrázek: Vybíráte prémiový telefon? Xiaomi 14 Ultra má řadu chytrých vychytávek, kterými strčí konkurenci do kapsy

Speciální nástavec na telefon udělá z Xiaomi 14 Ultra digitální fotoaparát. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Rychlé nabíjení s kabelem i bez

Technologie bezdrátového nabíjení MagSafe je na trhu již od roku 2020, kdy ji Apple poprvé implementoval do iPhonů řady 12. Bohužel se však ani dnes svým výkonem 15 W nemůže rovnat konkurenci v podobě Xiaomi 14 Ultra. Telefon totiž zvládá bezdrátové nabíjení o výkonu až 80 W, což je hodnota, které jiná zařízení nedosáhnou ani klasickým drátovým nabíjením. Zůstaneme-li u srovnání s výrobky Apple, dosahuje aktuální modelová řada iPhone 15 při dobíjení přes kabel výkonu 27 W, což je zhruba třikrát méně, než zvládá Xiaomi bezdrátovým přenosem energie. V tomto ohledu tak má nejen Apple, ale koneckonců i jiní výrobci mobilních telefonů, stále co dohánět.

Není přitom třeba snažit se Xiaomi 14 ultra překonat. Je známo, že rychlé bezdrátové nabíjení může představovat poměrně velkou zátěž hardwaru telefonu. Xiaomi tento problém řeší skvělou optimalizací odvodu tepla technologií dvousmyčkové chladící pumpy, a tak si může tento výkon nabíjení skutečně dovolit. Je tedy třeba najít vhodnou rovnováhu mezi samotnou rychlostí dobíjení baterie a jejím záhřevem. 15W výkon je však dnes již skutečně na hranici dostatečnosti.

Obrázek: Vybíráte prémiový telefon? Xiaomi 14 Ultra má řadu chytrých vychytávek, kterými strčí konkurenci do kapsy

Mobilní telefon Xiaomi 14 Ultra by se mohl stát pro svou konkurenci hrozbou i inspirací. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Zatím není jasné, jakými inovacemi se nás Apple bude snažit u připravované řady 16 ohromit. O inspiraci na trhu však rozhodně není nouze, a telefon Xiaomi 14 Ultra je po všech stránkách ideálním vzorem pro vytvoření výkonného fotomobilu se skvěle optimalizovaným výkonem i řadou praktických funkcí pro všechny uživatele.

Zdroje: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu