Zvýšená sluneční aktivita znamená větší šanci na pozorování polární záře. A ta není viditelná pouze ze Země, ale ještě lépe ji v některých případech vidí astronauté z ISS. Fascinující záběry zachytil astronaut ESA Thomas Pesquet.
Slunce bylo v poslední době velmi aktivní a vznikaly tak výtrysky slunečního materiálu, které letí k Zemi a vyvolávají zde jev známý jako polární záře. Vlnící se barevná světla však pravidelně nevídají pouze obyvatelé severských oblastí, ale i astronauti na oběžné dráze Země. Posádka Mezinárodní vesmírné stanice má navíc tu výhodu, že jim výhled nekazí nepříznivé počasí a vrstva atmosféry.
Nejsilnější polární záře za celou misi
Čerstvý snímek z ISS ukazuje zářivé zelené prstence kolem planety. Neskutečný pohled se naskytl posádce 4. listopadu 2021. Astronaut Evropské kosmické agentury Thomas Pesquet se snažil co nejlépe využít své poslední dny na palubě vesmírné stanice. „Nad severní Amerikou a Kanadou jsme se dočkali nejsilnější polární záře za celou misi,“ napsal Pesquet na Twitteru. „Záře dosahuje výše než je oběžná dráha ISS a letěli jsme přímo nad středem prstence, všude se to rychle vlnilo a pulsovalo.“
Silný sluneční výboj z 28. října dával naději, že bude o několik dní viditelná polární záře v České republice. Nakonec zde však pozorování možné nebylo.