Polární záře nad Českem: Kde a jak ji sledovat?

Polární záře v České republice patří mezi velmi vzácné jevy. Silná sluneční erupce z 28. října 2021 způsobí, že nad územím Česka a Slovenska bude pravděpodobně možné spatřit netradiční podívanou. Podmínky pro pozorování budou dobré, ale zapotřebí bude správná lokalita k pozorování. Kde sledovat polární záři a jak se vybavit?

Česká republika zažije jev, který tu je velmi vzácný. Polární záře, známá jako aurora borealis, bude možná viditelná pouhým okem již v sobotu 30. října 2021 večer. Naposledy šlo výraznou polární záři v Česku pozorovat v roce 2015.

Polární záře v Česku

Na území Česka je možné polární záři pozorovat přibližně 1-4× do roka. Většinou je ale velmi slabá a kvůli světelnému znečištění je problém ji spatřit pouhým okem. Letos by to díky intenzitě slunečního výboje, ke kterému 28. října v 17:35 SELČ došlo, mohlo být jiné. Erupce třídy X1 totiž do prostoru vyvrhnula veliké množství nabitých částic ve formě tzv. slunečního větru, které nyní letí k Zemi. Intenzitu výboje ukazují záběry z přístroje LASCO umístěného na sondě SOHO (angl. zkratka pro „sluneční a heliosférickou observatoř“).

Co je to polární záře?

Polární záře, pojmenovaná po římské bohyni úsvitu, je jevem, který fascinuje lidstvo od nepaměti. Princip jejího vzniku je dnes vědci dobře známý: Slunce nepřetržitě vytváří sluneční vítr, který se skládá z nabitých částic a proudí směrem ven z hvězdy do sluneční soustavy. Když sluneční vítr dosáhne magnetického pole Země, pole většinu částic odrazí dál do vesmíru, ale část ho zachytí a stahuje směrem k magnetickým pólům Země. Tam zachycený sluneční vítr interaguje s atmosférou a vzniká světelný jev zvaný polární záře.

Částice slunečního větru míří k Zemi rychlostí přibližně 400 km/s. Oproti tomu je rychlost světla 299 792 km/s. Díky tomu můžeme polární záři předpovídat na základě pozorování Slunce s využitím sond a teleskopů.

Kde sledovat polární záři v České republice?

Po pozorování polární záře je nezbytná čistá obloha a co nejmenší světelné znečištění. V tomto případě máme štěstí, neboť Měsíc vyjde až později v průběhu večera a nebude tak zhoršovat podmínky. Důležité tedy bude najít místo, kde půjde polární záři sledovat bez rušení dalšími zdroji světla.

Záře se bude nacházet nad severním obzorem. Proto je třeba najít místo, ze kterého je výhled na sever bez světelného znečištění. Ideálním pomocníkem jsou mapy světelného znečištění.

Obrázek: Polární záře nad Českem: Kde a jak ji sledovat?

Polární záři v Česku nevidíme často. Sobotní podmínky by navíc měly být nadprůměrně dobré. Foto: Pixabay

Jak polární záři 30. 10. 2021 pozorovat?

Po západu Slunce bude hodně záležet na počasí a světelném znečištění. Pokud se nic nezmění, viditelnost by měla být ideální po 20. hodině. Záři bude možné spatřit na severu nad obzorem.

Pokud by byla záře vidět slabě, nebo vůbec, můžete zkusit použít fotoaparát, nebo mobil s nočním režimem s dlouhou závěrkou. Obojí ideálně na stativu. Polární záře tak vynikne a především fotografové si mohou večer přijít na své.

Obrázek: Polární záře nad Českem: Kde a jak ji sledovat?

Jen pro ukázku – i takhle může vyjít fotografie poměrně slabě viditelné polární záře na Islandu. Snímek je vyfocený z ruky na redakční Huawei P30 Pro s nočním režimem bez jakýchkoliv dalších úprav. Při použití stativu by byl výsledek mnohem lepší. Foto: Lukáš Voříšek, inSmart.cz

Zdroj: NASA

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?