Polární záře nad Českem: Kde a jak ji sledovat?

Polární záře v České republice patří mezi velmi vzácné jevy. Silná sluneční erupce z 28. října 2021 způsobí, že nad územím Česka a Slovenska bude pravděpodobně možné spatřit netradiční podívanou. Podmínky pro pozorování budou dobré, ale zapotřebí bude správná lokalita k pozorování. Kde sledovat polární záři a jak se vybavit?

Česká republika zažije jev, který tu je velmi vzácný. Polární záře, známá jako aurora borealis, bude možná viditelná pouhým okem již v sobotu 30. října 2021 večer. Naposledy šlo výraznou polární záři v Česku pozorovat v roce 2015.

Polární záře v Česku

Na území Česka je možné polární záři pozorovat přibližně 1-4× do roka. Většinou je ale velmi slabá a kvůli světelnému znečištění je problém ji spatřit pouhým okem. Letos by to díky intenzitě slunečního výboje, ke kterému 28. října v 17:35 SELČ došlo, mohlo být jiné. Erupce třídy X1 totiž do prostoru vyvrhnula veliké množství nabitých částic ve formě tzv. slunečního větru, které nyní letí k Zemi. Intenzitu výboje ukazují záběry z přístroje LASCO umístěného na sondě SOHO (angl. zkratka pro „sluneční a heliosférickou observatoř“).

Co je to polární záře?

Polární záře, pojmenovaná po římské bohyni úsvitu, je jevem, který fascinuje lidstvo od nepaměti. Princip jejího vzniku je dnes vědci dobře známý: Slunce nepřetržitě vytváří sluneční vítr, který se skládá z nabitých částic a proudí směrem ven z hvězdy do sluneční soustavy. Když sluneční vítr dosáhne magnetického pole Země, pole většinu částic odrazí dál do vesmíru, ale část ho zachytí a stahuje směrem k magnetickým pólům Země. Tam zachycený sluneční vítr interaguje s atmosférou a vzniká světelný jev zvaný polární záře.

Částice slunečního větru míří k Zemi rychlostí přibližně 400 km/s. Oproti tomu je rychlost světla 299 792 km/s. Díky tomu můžeme polární záři předpovídat na základě pozorování Slunce s využitím sond a teleskopů.

Kde sledovat polární záři v České republice?

Po pozorování polární záře je nezbytná čistá obloha a co nejmenší světelné znečištění. V tomto případě máme štěstí, neboť Měsíc vyjde až později v průběhu večera a nebude tak zhoršovat podmínky. Důležité tedy bude najít místo, kde půjde polární záři sledovat bez rušení dalšími zdroji světla.

Záře se bude nacházet nad severním obzorem. Proto je třeba najít místo, ze kterého je výhled na sever bez světelného znečištění. Ideálním pomocníkem jsou mapy světelného znečištění.

Obrázek: Polární záře nad Českem: Kde a jak ji sledovat?

Polární záři v Česku nevidíme často. Sobotní podmínky by navíc měly být nadprůměrně dobré. Foto: Pixabay

Jak polární záři 30. 10. 2021 pozorovat?

Po západu Slunce bude hodně záležet na počasí a světelném znečištění. Pokud se nic nezmění, viditelnost by měla být ideální po 20. hodině. Záři bude možné spatřit na severu nad obzorem.

Pokud by byla záře vidět slabě, nebo vůbec, můžete zkusit použít fotoaparát, nebo mobil s nočním režimem s dlouhou závěrkou. Obojí ideálně na stativu. Polární záře tak vynikne a především fotografové si mohou večer přijít na své.

Obrázek: Polární záře nad Českem: Kde a jak ji sledovat?

Jen pro ukázku – i takhle může vyjít fotografie poměrně slabě viditelné polární záře na Islandu. Snímek je vyfocený z ruky na redakční Huawei P30 Pro s nočním režimem bez jakýchkoliv dalších úprav. Při použití stativu by byl výsledek mnohem lepší. Foto: Lukáš Voříšek, inSmart.cz

Zdroj: NASA

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W