Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?

TikTok má na Západě nahnutý osud. První americký stát vyhlásil úplný zákaz sociální sítě od roku 2024.

Sociální síť TikTok staví na formátu krátkých videí. Algoritmus sítě dokáže upoutat uživatele k obrazovkám na dlouhé hodiny.

TikTok jako bezpečnostní riziko

První a možná největší obavou vlád je ochrana soukromí. TikTok je vlastněn společností ByteDance, která sídlí v Číně. To vyvolává obavy z toho, jak se s daty uživatelů zachází a zda nejsou sdíleny s čínskou vládou. Vzhledem k zákonům, které umožňují čínské vládě přístup k datům v rámci svých hranic, je tento strach zcela oprávněný.

Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?

TikTok se těší velkému úspěchu i velké kritice. Foto: Unsplash

TikTok shromažďuje obrovské množství dat o svých uživatelích, včetně polohy, chování při prohlížení a interakci. Tyto informace mohou být použity pro cílenou reklamu, ale také mohou být zneužity.

Co říkají odborníci?

Po různých zákazech TikToku v úřadech, ve školách a na služebních zařízeních přichází další tvrdá rána pro společnost ByteDance, provozovatele TikToku. Montana je první americký stát, který vyhlásil úplný zákaz TikToku od ledna 2024. Zákon nicméně vyvolal řadu pochybností a otázek ohledně svobody projevu, kromě diskutované protiústavnosti navíc není zřejmé, jak přesně by bylo možné takové nařízení vymáhat.

Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?

Mobilní aplikace má svůj původ v Číně. Foto: Unsplash

Zákon vyvolal vážné otázky ohledně svobody a dopadu na soukromé vlastnictví. Pokud budou muset TikTok stáhnout z nabídky i důvěryhodné obchody, uživatelé začnou hledat jiné cesty, jak aplikaci stáhnout, což přinese riziko nových hrozeb. Zákaz také nepochybně povede k vytvoření nejrůznějších falešných verzí TikToku, které mohou šířit malware či jiný škodlivý obsah. Pro obchody bude navíc velmi složité zajistit, aby aplikaci nebylo možné stahovat v jednom konkrétním státě. TikTok by zákonu mohl vyhovět snadněji, protože kontroluje software a může upravit nastavení na základě geografické polohy nebo IP adres uživatelů. Teoreticky by mohl zablokovat všechny lidi z Montany na základě jejich polohy, nicméně tento typ omezení lze snadno obejít pomocí VPN. Jak lze podobné zákazy tímto způsobem jednoduše obelstít vidíme aktuálně i u ChatGPT. Debata o bezpečnosti nebo nebezpečnosti TikToku je legitimní, ať už v souvislosti s napojením na čínskou vládu nebo z pohledu ochrany uživatelů. Už v roce 2020 jsme varovali před zranitelnostmi v TikToku, které mohli hackeři využít k manipulaci s daty, k nabourání do soukromí a ke krádežím osobních dat. Každopádně nový zákon má platit až od příštího roku a do té doby je nutné zodpovědět všechny zásadní otázky o bezpečnosti, ochraně i svobodě uživatelů,“ říká Petr Kadrmas, Beyond the Perimeter Security Expert, Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Zdroj: CheckPoint

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miliardář Jeff Bezos buduje v hoře gigantické hodiny, mají tikat 10 000 let
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Užitečný prompt #1: Dejte tohle zadání ChatGPT a donutí vás se nad sebou zamyslet
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu