Zde člověk opět stane na Měsíci: NASA vytipovala místa pro přistání mise Artemis III

NASA se pilně připravuje na realizaci mise Artemis III, která má v roce 2026 dopravit na povrch Měsíce lidskou posádku. Díky nejnovějším zprávám tak již například víme, ve kterých místech nejspíš astronauti přistanou.

Všech devět potenciálních míst k přistání, které agentura NASA tento týden v pondělí vytipovala, se nachází v oblasti jižního pólu Měsíce. Při výběru se experti řídili nejen bezpečnostními pokyny či omezeními z pohledu komunikace se Zemí, nýbrž zohlednili i geologickou rozmanitost a vědeckou perspektivu těchto lokalit. Základní informace jim poskytla sonda LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), která je v provozu již od roku 2009. Data z ní pak tým doplnil dalšími nezávislými výzkumy, a vytvořil tak mapu možných míst k přistání.

Obrázek: Zde člověk opět stane na Měsíci: NASA vytipovala místa pro přistání mise Artemis III

Jedno z těchto míst nacházejících se v olblasti jižního pólu Měsíce se možná již brzy nesmazatelně zapíše do historie vesmírného výzkumu. Foto: Se souhlasem NASA

Konkrétní oblasti byly vybírány i z pohledu výzkumu, klíčové je objevení ložisek vody

Jižní pól Měsíce nebyl v rámci misí s lidskou posádkou nikdy prozkoumán. Nacházejí se zde trvale zastíněné oblasti, kde se mohou nacházet dosud neobjevené zdroje, včetně vody. I proto jsou tyto regiony pro vědce více než lákavé. Vedoucí programu NASA pro lunární vědecký výzkum Sarah Noble na toto konto uvedla, že jižní pól je zcela odlišnou oblastí, než kde před více než 50 lety přistály a zkoumaly mise Apollo:

„Nabízí přístup k některým z nejstarších terénů Měsíce a také k chladným, stinným oblastem, které mohou obsahovat vodu a další sloučeniny. Každá z těchto oblastí přistání nám umožní provádět úžasné vědecké práce a učinit nové objevy.“

Je to pak právě voda, jejíž objevení na povrchu Měsíce by mělo zásadní význam pro plánování budoucích misí. Z informací z čínské sondy Chang‘-e 5, která lunární povrch monitoruje od roku 2020, je zřejmé, že voda na Měsíci skutečně je. Otázkou ovšem je, zda-li ji bude možné využít. Inženýři totiž aktuálně řeší, zda-li je reálné použít místní zdroje – například led, který ale bude nutné přečistit na použitelnou kvalitu. Voda by pak sloužila nejen pro pití, ale i k zajištění chodu lunární stanice, která zde má být v budoucnu vybudována.

Program Artemis pokračuje, otevírá novou kapitolu lunárního výzkumu

Mise Artemis III bude velkým milníkem v novodobé historii dobývání Měsíce. Astronauti budou k přirozené družici Země dopraveni na novém přistávacím modulu, který je pro agenturu NASA z pohledu dosavadních zkušeností z programu Apollo zcela jedinečný. I proto tak bylo nutné s dostatečným předstihem najít co nejvhodnější místa pro tento historický okamžik, aby bylo možné koordinovat i další fáze průzkumu Měsíce.

Obrázek: Zde člověk opět stane na Měsíci: NASA vytipovala místa pro přistání mise Artemis III

Mise Artemis III se posouvá dál, lidská posádka se na Měsíc podívá možná již za dva roky. Foto: Se souhlasem NASA

NASA předpokládá, že k realizaci přistání dojde nejdříve v září roku 2026. Nosnou raketou by mělo být plavidlo Space Launch System, které doplní loď Starship společnosti SpaceX a přistávací modul Orion. V příštím roce by měl tento přepravní systém absolvovat pilotovaný let s lidskou posádkou okolo Měsíce, o rok později by mělo dojít i k přistání. I přes drobné odklady některých dílčích fází projektu kvůli bezpečnostním projektům zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mise Artemis III nebyla realizována. Nyní už navíc i víme, kde zhruba k přistání lidské posádky dojde.

Zdroje: 1, 2, 3

Úvodní foto: Pexels

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Návrat k plachetnicím: Britské firmy chtějí snížit uhlíkovou stopu lodní dopravy
Návrat k plachetnicím: Britské firmy chtějí snížit uhlíkovou stopu lodní dopravy
Obrázek: Tesla ukázala bezdrátové nabíjení pro Robotaxi s překvapivou účinností
Tesla ukázala bezdrátové nabíjení pro Robotaxi s překvapivou účinností
Obrázek: Čína má magnet 800 000krát silnější než magnetické pole Země
Čína má magnet 800 000krát silnější než magnetické pole Země
Obrázek: Země se málem ocitla bez magnetického pole: Jak blízko byla totální katastrofě?
Země se málem ocitla bez magnetického pole: Jak blízko byla totální katastrofě?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Obrázek: Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Jak snadno najít kometu na obloze? S mobilní aplikací ji najdete za pár sekund
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít