Roboti vysávají a doručují občerstvení. V českém hotelu pomáhají technologie personálu

Moderní technologie a robotika nepatří jen do sci-fi filmů, využití nacházejí také v hotelnictví. Návštěvníky české hotelové sítě OREA Hotels & Resorts o tom nyní přesvědčují dvě nové posily v podobě robotických pomocníků, kteří jim dovezou drobné občerstvení až na pokoj nebo uklidí podlahu.

Budoucnost ubytovacích zařízení tkví dle vedení OREA Hotels & Resorts v digitalizaci a automatizaci. Pražský OREA Hotel Pyramida se stal jedním z prvních evropských ubytovacích zařízení, v jehož provozu hosté potkávají nový typ robotů. Ti pomáhají zaměstnancům s odbavením jednoduchých rutinních procesů, které nevyžadují lidskou sílu. Zaměstnanci díky nim ušetří čas, který mohou věnovat hostům a jejich potřebám.

Obrázek: Roboti vysávají a doručují občerstvení. V českém hotelu pomáhají technologie personálu

Robot si sám přivolá výtah a dojede k cílovému pokoji. Foto: Se souhlasem OREA Hotels & Resorts

Člověk připraví, robot doručí

V současné době máme v provozu dva nové roboty. Jeden z nich je vysávací, který se stará o naše chodby a společné prostory. Je to taková přerostlá a výkonnější verze domácích robotických vysavačů, která zvládne brzo jezdit i sama výtahem. To znamená, že se robot sám odpojí od nabíječky, přejede kamkoliv po hotelu, kde je zrovna potřeba vysávat a když mu začnou docházet baterky, tak se sám zajede připojit k nabíječce. Je to velmi užitečný pomocník pro naše pokojské,“ přibližuje výhody robotů ředitel OREA Hotelu Pyramida Jan Lauterkranz.

Druhá posila už jízdu výtahem bez problému zvládá. Pokud hosty přepadne mlsná nebo si objednají přes pokojovou službu nějakou drobnost, bude to s největší pravděpodobností právě robot, který objednávku doručí až ke dveřím hotelového pokoje.

Obrázek: Roboti vysávají a doručují občerstvení. V českém hotelu pomáhají technologie personálu

Foto: Se souhlasem OREA Hotels & Resorts

Celý proces je navíc velmi jednoduchý. Hosté jen hotelovým telefonem zavolají na recepci, že chtějí doručit čokoládu, oříšky, prosecco nebo třeba zubní kartáček. My následně vše vložíme do boxíku, který je zabudovaný přímo v robotu a na displeji zadáme číslo pokoje, kam má zboží doručit. Robot poté už sám přijede přímo před pokoj a telefonem, který má v sobě zabudovaný, zavolá hostům a oznámí jim, že je na místě,“ vysvětluje proces doručování Lauterkranz.

Jaké roboty český hotel používá? Podle fotografií se nám povedlo dohledat, že jde o čínské robota “Run„ společnosti Yunji Technology. Robota lze sledovat s využitím aplikace pro PC i mobilní zařízení. Run váží 45 kg a unese 10 kg nákladu.

Automatizace jednoduchých úkonů šetří spoustu času

Za zapojením robotů do provozu stojí především myšlenka ulehčit hotelovému personálu. Každou donáškou, kterou si vezme na starost robot, ušetří recepční alespoň 5 minut času. Mohou se tak více věnovat hostům a nezdržovat se pochůzkami, které lze jednoduše automatizovat. U vysávacího robota změnu pocítí zejména úklidový personál, který může věnovat větší péči úklidu hotelových pokojů, případně rychle vyřešit nečekané situace, například vylité pití na chodbě apod.

Rozhodně nechceme hotelový personál nahradit roboty. To ani nelze. Naopak chceme pomocí robotů našim zaměstnancům ulehčit od jednoduchých rutinních úkolů, které zabírají příliš mnoho času. Ušetřený čas potom mohou věnovat péči o hosty a zkvalitňovat tak nabídku našich služeb,“ popisuje přínos digitalizace Lauterkranz.

Obrázek: Roboti vysávají a doručují občerstvení. V českém hotelu pomáhají technologie personálu

Robot se vyhne překážkám a je dostatečně viditelný. Foto: Se souhlasem OREA Hotels & Resorts

Roboti nepotřebují téměř žádnou údržbu, takže personál nijak nezatěžují. Složitější ale bylo jejich prvotní nastavení. „Díky profíkům z firmy Bettaroe, která je naším dodavatelem, se ale vše podařilo. Výjimečný je tento projekt především proto, že je robot schopen si sám přivolat výtah a díky tomu se samostatně pohybovat po hotelu. V tom jsme první ve střední Evropě, na čemž mají velkou zásluhu výtahy KONE a jejich speciální cloudová technologie propojení výtahů s roboty,“ dodává Lauterkanz.

Přítomnost robota je pro hosty překvapením

Využití robotiky není v hotelnictví zatím příliš běžné, přítomnost robota tak může návštěvníky překvapit. Přestože obě jednotky fungují poměrně nenápadně, pozornosti neutečou. Také proto se hotel snaží, aby bylo setkání robota s hosty co nejpříjemnější.

„Doručovacího robota máme polepeného jako sovu, což hezky doplňuje jeho vzhled a zároveň se tak přibližuje i našim hostům, a to především těm nejmladším. Současně má v sobě nahrané také základní fráze potřebné k pohybu po hotelu a doručování, takže dokonce i mluví. Stále je to v Česku, ale i v Evropě, poměrně novinka, takže jsou naši hosté nejprve překvapení, pak ale následuje velký úsměv a focení nebo natáčení videí,“ dodává ředitel hotelu.

Zdroj: TZ OREA

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: 30 let od revoluce v komunikaci: První SMS byla odeslána před třemi dekádami
30 let od revoluce v komunikaci: První SMS byla odeslána před třemi dekádami
Obrázek: Deset dní s IQOS ILUMA: Jaká je špička mezi nahřívanými tabákovými výrobky?
Deset dní s IQOS ILUMA: Jaká je špička mezi nahřívanými tabákovými výrobky?
Obrázek: Ovládají hackeři váš telefon? Víme, jak to zjistit
Ovládají hackeři váš telefon? Víme, jak to zjistit
Obrázek: IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?
IQOS ILUMA: Jak funguje indukční systém pro nahřívání tabáku, který nemusíte čistit?
Obrázek: Výměna baterie v AirTagu je snadná. Duracell vám ale fungovat nebude
Výměna baterie v AirTagu je snadná. Duracell vám ale fungovat nebude
Obrázek: 5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem
5 věcí, které byste neměli dělat s robotickým vysavačem
Obrázek: Jak prodat na internetu staré knihy? Online výkup knih je překvapivě pohodlný
Jak prodat na internetu staré knihy? Online výkup knih je překvapivě pohodlný
Obrázek: Nástroj na úpravu PDF je dočasně zdarma, jak získat PDF Eraser PRO?
Nástroj na úpravu PDF je dočasně zdarma, jak získat PDF Eraser PRO?