Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku

Svět ztratil jednoho ze svých nejvýznamnějších technologických vizionářů a spoluzakladatele společnosti Intel, Gordona Moora. Jeho úspěchy ve vývoji polovodičové technologie a vliv na rozvoj osobních počítačů změnily svět, jak ho známe.

Gordon Moore se narodil 3. ledna 1929 v San Franciscu, Kalifornie. Vystudoval chemii na San Jose State University a poté získal doktorát z chemie a fyziky pevných látek na Kalifornském technologickém institutu (Caltech) v roce 1954.

Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku

Foto: Se souhlasem Gordon and Betty Moore Foundation

Mooreův zákon platil desítky let

Po dokončení studia se Moore připojil k laboratořím Shockley Semiconductor, kde pracoval s Williamem Shockleyem, nositelem Nobelovy ceny za fyziku. Zde se setkal s Robertem Noycem, se kterým (a dalšími 6 kolegy) později spoluzaložil společnost Fairchild Semiconductor v roce 1957.

Během svého působení v roce 1965 ve Fairchild Semiconductor Moore publikoval článek, ve kterém předpověděl zdvojnásobení počtu tranzistorů v integrovaném obvodu každých 18 měsíců. Tato předpověď, známá jako Mooreův zákon, se ukázala být neuvěřitelně přesná a stala se velmi přesným odhadem vývoje mikroprocesorů.

Založení Intelu

V roce 1968 Moore a Noyce společně založili společnost Intel, která se zaměřovala na výrobu paměťových čipů. Postupem času se Intel stal světovým lídrem ve výrobě mikroprocesorů a jeho výrobky se staly základní součástí většiny počítačů. První univerzální mikroprocesor uvedl na trh již v roce 1971.

Gordon Moore se stal jedním z klíčových hráčů v revoluci osobních počítačů. Díky jeho vizi a inovacím se Intel stal dominantním hráčem na trhu s mikroprocesory, které jsou základem většiny současných počítačů. Jeho Mooreův zákon definoval tempo pokroku v oblasti polovodičových technologií, které umožnily vývoj výkonnějších, menších a levnějších počítačů. To vedlo k masovému rozšíření osobních počítačů do domácností a firem po celém světě, čímž se zásadně změnil způsob, jakým lidé pracují, komunikují a získávají informace.

Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku

Andy Grove, Robert Noyce a Gordon Moore vpravo. Foto: Se souhlasem Gordon and Betty Moore Foundation

Intel pod Mooreovým vedením představil inovace, jako je architektura procesorů x86, která se stala základem většiny současných stolních počítačů a notebooků. Díky tomu se Intel stal klíčovým partnerem pro společnosti, jako jsou Microsoft a IBM, což přispělo k vytvoření ekosystému osobních počítačů, který dnes známe.

Otec mikroprocesorů zemřel ve věku 94 let

Gordon Moore byl také velkým filantropem a spolu se svou manželkou Betty založil v roce 2 000 nadaci Gordon and Betty Moore Foundation. Nadace se zaměřuje na ochranu životního prostředí, podporu vědeckého výzkumu a zlepšování kvality zdravotní péče. Během svého života věnoval miliony dolarů na podporu výzkumu, vzdělávání a ochrany životního prostředí.

Moore byl skromným člověkem, který měl smysl pro humor. V roce 2015 uspořádaly společnost Intel a Moorova nadace v sanfranciském Exploratoriu oslavu u příležitosti 50. výročí Moorova zákona. Na otázku, co ho naučil fakt, že měl pravdu se svou legendární předpovědí dalšího vývoje, odpověděl s úsměvem. „No, jakmile jsem jednou udělal úspěšnou předpověď, už jsem se dalším raději vyhnul.

Gordon Moore zemřel v pátek 24. března 2023 ve věku 94 let, ale jeho odkaz bude žít dál prostřednictvím technologií, které pomohl vyvinout, a změn, které přinesl do života lidí po celém světě.

Zdroj: Moore.org

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Obrázek: Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Obrázek: Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Obrázek: Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Obrázek: Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Obrázek: Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem