Nevyhovuje vám rozložení kláves na počítačové klávesnici? Dobrou zprávou je, že hned nemusíte kupovat novou. Pomohou vám bezplatné programy i funkce operačního systému, které naučí klávesnici novým kouskům. A rázem budete při práci s PC o mnoho efektivnější.
Pokud často píšete na počítači, tak je klávesa Backspace (mazání) nejspíš vaším dobrým přítelem. Určitě jste si také všimli, že se nachází až v dalekém pravém horním rohu klávesnice. Při každé chybě, kterou napíšete, tak následuje dlouhý let přes půlku klávesnice, abyste na onu klávesu dosáhli. Teď si všimněte, kde je Caps Lock. Možná vás napadlo, zda by tyto dvě klávesy nešlo přehodit. A ono to jde. Určitě byste to měli udělat. Proč a jak vám vysvětlíme v následujících řádcích.
Počítač není hloupý psací stroj, tak proč by měl mít stejnou klávesnici?
Caps Lock je relativně zbytečný. Na klávesnici je to jen pozůstatek z dob psacích strojů, kdy bylo držení stisknutého Shiftu značně namáhavým úkolem. Časem se sice objevilo několik návrhů alternativních klávesnic, příkladem jsou Dvorak či Colemak keyboard. Tyto nové typy sice Caps Lock vyměnily právě třeba za Backspace nebo Control, to však nebyla jediná změna, kterou tyto klávesnice měly. Rozmístění jednotlivých písmen se značně odlišovalo od „QWERTY“ typu, na který je drtivá většina z nás zvyklá.
Ačkoliv tyto alternativy mají svá pozitiva, mají jen málo uživatelů, kteří se byli ochotni znovu učit, jak psát. Je bez pochyby značně jednodušší zvyknout si na výměnu jedné klávesy za druhou, než celé klávesnice. A zvýšená produktivita a rychlost psaní za tu změnu dozajista stojí.
Klávesy mohou dělat i jiné věci, než se na nich píše
Pokud jste vlastníkem klávesnice, která umožňuje „přemapování“ kláves, nejspíš již tušíte, jak to asi funguje. Jestliže však takovou klávesnici nemáte, nemusíte se bát, existují i jiné, snadné způsoby, jak tuto změnu provést. Než se k tomu však dostaneme, dovolte nám nabídnout vám několik skromných rad.
Výměna kláves je věc jedna, zvyknout si na ni a efektivně se naučit ji používat je věc druhá. Nicméně, jak padlo výše, tato „malá velká“ změna by neměla být příliš obtížná. Já osobně jsem jí přivykl během jediného dne.
Dva způsoby pro rychlejší návyk
První možností je udělat z Caps Locku jen další, dodatečný Backspace a použít jej pokaždé, když si na to vzpomenete. Druhým je vyměnit funkci Backspace klávesy za něco úplně jiného, třeba „Windows“ tlačítko. S každým použitím „Backspace“ vám pak vyskočí hlavní nabídka Windows. Značná frustrace, kterou tímto sami sobě způsobíte, vám však pomůže navyknout si za znatelně kratší dobu!
Stát se Caps Lock-Backspacerem s sebou však přináší i jisté nevýhody. Tedy záleží na tom, jak často pracujete na zařízení, které není vaše. Takto můžete například při chatování na školních počítačích v hodinách informatiky dělat spousty vtipných chyb. Proto teď, když se dostanu k zařízení, které není moje a o kterém vím, že jej budu potřebovat více než 15 minut, si automaticky Caps Lock přehodím. Určitě si však myslím, že efektivnost celé změny rozhodně stojí za to.
Buďte efektivní! Návody na přemapování kláves v jednotlivých OS:
Windows 10
- Stáhněte a nainstalujte si aplikaci „KeyTweak“, zapněte ji a podívejte se na obrázek, které představuje vaši klávesnici. Každá klávesa zde má své číslo.
- Klikněte na Caps Lock a změňte jeho číslo na jiné. Stiskněte „Remap Key“ a poté „Apply Changes“.
- Po tom, co předchozí kroky dokončíte, restartujte svůj počítač. Pak už vám zbývá si jen zvyknout.
MacOS
- V systémových předvolbách > Klávesnice, v pravém dolním rohu najdete „modifikační klávesy“. Na to klikněte a najděte si Caps Lock. Pokud jej chcete vyměnit za Control, Shift či něco jiného, použijte „volby“ v rozbalovací nabídce. Jestliže však místo Caps Locku chcete mít Backspace, nastavte to na „žádnou akci“.
- Nainstalujte si bezplatnou aplikaci „Seil“. V možnostech najděte „změnit klávesu Caps Lock“ a zadejte „51“. Tímto jste splnili svůj úkol. Teď už můžete zavřít všechna okna, neopouštějte však Seil, jinak byste totiž zrušili veškeré provedené změny.
Upozornění: Backspace po rebootování nemusí fungovat na přihlašovací obrazovce, jelikož se Seil zapne až poté, co se přihlásíte.
Ubuntu (či jiný Linux OS)
- Stiskněte „Terminal“ tlačítko a napište následující příkaz
setxkbmap -option caps:backspace
Hotovo! Jediným problémem je, že se změna po každém rebootu navrátí do původního stavu. Abyste tomuto předešli, vyhledejte na svém počítači „Start-up aplikace“, otevřete je a zvolte tlačítko „Add“. Zadejte zvýše uvedený příkaz. Dokončete opětovným zvolením „Add“. Tímto bude příkaz systémem splněn s každým zapnutím počítače.
Některé Linux systémy umožňují změnit Caps Lock za Backspace továrně zabudovaným „keyboard-settings menu“. To bude pravděpodobně mnohem snazším a pohodlnějším řešením.