Virtuální realita už nevzbuzuje takový údiv jako před pár lety, ale stále dokáže ohromovat. Fascinující inovace však přináší i do souvisejících oblastí, a to třeba co se týče přenositelnosti hardwaru. Laptop je jedna věc, ale „herní batoh“ je přeci jen odlišný.
V zásadě brání virtuálně realitě před masovým rozšířením do videoherního světa tři věci: cena, hardwarová náročnost a nízká mobilita.
Zatímco s tou první věcí pomůže čas a zájem spotřebitelů, hardware i přenosnost lze řešit. Aby měl uživatel dostatek výkonu, ale zároveň při používání VR helmy neustále nezakopával o kabely (nebo, jako u bezdrátového adaptéru, nemusel řešit problémy s konektivitou) představila už řada firem své „PC batohy“.
Jde o jednoduchý princip: na zádech si ponesete plně funkční, notně výkonný počítač, který vzdáleně připomíná klasický batoh. HP má svůj Z VR, MSI zase VR One. Samozřejmě, teoreticky by si něco podobného mohl sestavit zákazník doma sám, ale nyní se zaměřme na tyto předpřipravené PC batohy.
Kompletní počítač na zádech
Před několika dny představila svou předělanou verzi původního batohu firma Zotac, jde o VR Go 2.0. Specifikace by neurazily ani u slušné herní mašiny: GPU Nvidia GeForce GTX 1070 a šestijádrový CPU Intel Core i7-8700T představují ověřený a rychlý základ. 16 GB DDR4 pamětí, 240GB M.2 SATA SSD rovněž neurazí, obzvláště díky volnému slotu, který umožňuje připojení dalšího disku v případě nedostatku úložiště. Překvapivě je připojena také čtečka SD/SDHC/SDXC karet.
Konektivitu zajišťuje vestavěná podpora 802.11ac/b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 5, Gigabit LAN, dva HDMI 2.0 porty, DisplayPort 1.4, šest USB 3.0 a také USB 3.1 Type-C porty. Přibaleny jsou dvě baterie o kapacitě 6 000 mAh podporující hot swapping. Výdrž jedné baterie je jen hodina a půl, což je poměrně málo a navíc jde o kratší dobu než u předchozí verze batohu – výsledkem výměny je ovšem menší váha (jaká přesně však výrobce ani prozatímní recenze neuvádí). Jako OS jsou předinstalované Windows 10 Pro v 64bitovém provedení.
V případě zájmu lze batoh fakticky vzato využívat i jako kompaktní stolní PC.
Součástí nového batohu jsou také RGB LED světýlka. Jak jinak. Zřejmě již nelze získat jakýkoliv produkt s popiskem „herní“ aniž by nezářil miliony různých barev v extravagantním designu. Zrovna u zařízení připomínající batoh jde přesto o poněkud zvláštní krok.
Vysoká cena a česká VR stopa
Mnoho recenzí zatím dostupných není, výjimkou je text TechRadaru. Redakce je s vylepšeními spokojena, byť snížení kapacity baterie (nepříliš překvapivě) kritizuje. 7. listopadu zveřejnila firma další tiskovou zprávu o batohu, na trh se má zřejmě dostat ke konci listopadu a v ČR se v první vlně zřejmě prodávat nebude. Cenovku Anandtech odhaduje na přibližně 2 000 dolarů, tedy stejně jako předchozí model. To je lehce pod 50 tisíc korun. O něco dražší je dle Amazonu MSI VR One; VR batoh HP Z VR oproti tomu stojí v České republice v různých verzích přes 80 tisíc.
Jde znát, že PC batohy jsou stále spíše experimentem, která se navíc zaměřuje na notně omezený trh. Jsou však přinejmenším zajímavé a ukazují jednou z možných cest, kterými se bude další vývoj ubírat.
Mimochodem – podobnou technologii využívá český Golem VR. Ten jsme pro vás vyzkoušeli a připravujeme reportáž, kterou už brzy uveřejníme. Je se na co těšit, to můžeme prozradit už nyní.
Zdroj: Zotac