S batohem na virtuální cesty: Výkonný počítač na zádech zajistí přenosnou VR zábavu

Virtuální realita už nevzbuzuje takový údiv jako před pár lety, ale stále dokáže ohromovat. Fascinující inovace však přináší i do souvisejících oblastí, a to třeba co se týče přenositelnosti hardwaru. Laptop je jedna věc, ale „herní batoh“ je přeci jen odlišný.

V zásadě brání virtuálně realitě před masovým rozšířením do videoherního světa tři věci: cena, hardwarová náročnost a nízká mobilita.

Zatímco s tou první věcí pomůže čas a zájem spotřebitelů, hardware i přenosnost lze řešit. Aby měl uživatel dostatek výkonu, ale zároveň při používání VR helmy neustále nezakopával o kabely (nebo, jako u bezdrátového adaptéru, nemusel řešit problémy s konektivitou) představila už řada firem své „PC batohy“.

Jde o jednoduchý princip: na zádech si ponesete plně funkční, notně výkonný počítač, který vzdáleně připomíná klasický batoh. HP má svůj Z VR, MSI zase VR One. Samozřejmě, teoreticky by si něco podobného mohl sestavit zákazník doma sám, ale nyní se zaměřme na tyto předpřipravené PC batohy.

Obrázek: S batohem na virtuální cesty: Výkonný počítač na zádech zajistí přenosnou VR zábavu

Kompletní počítač na zádech

Před několika dny představila svou předělanou verzi původního batohu firma Zotac, jde o VR Go 2.0. Specifikace by neurazily ani u slušné herní mašiny: GPU Nvidia GeForce GTX 1070 a šestijádrový CPU Intel Core i7-8700T představují ověřený a rychlý základ. 16 GB DDR4 pamětí, 240GB M.2 SATA SSD rovněž neurazí, obzvláště díky volnému slotu, který umožňuje připojení dalšího disku v případě nedostatku úložiště. Překvapivě je připojena také čtečka SD/SDHC/SDXC karet.

Konektivitu zajišťuje vestavěná podpora 802.11ac/b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 5, Gigabit LAN, dva HDMI 2.0 porty, DisplayPort 1.4, šest USB 3.0 a také USB 3.1 Type-C porty. Přibaleny jsou dvě baterie o kapacitě 6 000 mAh podporující hot swapping. Výdrž jedné baterie je jen hodina a půl, což je poměrně málo a navíc jde o kratší dobu než u předchozí verze batohu – výsledkem výměny je ovšem menší váha (jaká přesně však výrobce ani prozatímní recenze neuvádí). Jako OS jsou předinstalované Windows 10 Pro v 64bitovém provedení.

Obrázek: S batohem na virtuální cesty: Výkonný počítač na zádech zajistí přenosnou VR zábavu

 

V případě zájmu lze batoh fakticky vzato využívat i jako kompaktní stolní PC.

Součástí nového batohu jsou také RGB LED světýlka. Jak jinak. Zřejmě již nelze získat jakýkoliv produkt s popiskem „herní“ aniž by nezářil miliony různých barev v extravagantním designu. Zrovna u zařízení připomínající batoh jde přesto o poněkud zvláštní krok.

Vysoká cena a česká VR stopa

Mnoho recenzí zatím dostupných není, výjimkou je text TechRadaru. Redakce je s vylepšeními spokojena, byť snížení kapacity baterie (nepříliš překvapivě) kritizuje. 7. listopadu zveřejnila firma další tiskovou zprávu o batohu, na trh se má zřejmě dostat ke konci listopadu a v ČR se v první vlně zřejmě prodávat nebude. Cenovku Anandtech odhaduje na přibližně 2 000 dolarů, tedy stejně jako předchozí model. To je lehce pod 50 tisíc korun. O něco dražší je dle Amazonu MSI VR One; VR batoh HP Z VR oproti tomu stojí v České republice v různých verzích přes 80 tisíc.

Obrázek: S batohem na virtuální cesty: Výkonný počítač na zádech zajistí přenosnou VR zábavu

Jde znát, že PC batohy jsou stále spíše experimentem, která se navíc zaměřuje na notně omezený trh. Jsou však přinejmenším zajímavé a ukazují jednou z možných cest, kterými se bude další vývoj ubírat.

Mimochodem – podobnou technologii využívá český Golem VR. Ten jsme pro vás vyzkoušeli a připravujeme reportáž, kterou už brzy uveřejníme. Je se na co těšit, to můžeme prozradit už nyní.

Zdroj: Zotac

Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Google se bojí. Microsoft s OpenAI spolupracují na vylepšení vyhledávače Bing
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním