S batohem na virtuální cesty: Výkonný počítač na zádech zajistí přenosnou VR zábavu

Virtuální realita už nevzbuzuje takový údiv jako před pár lety, ale stále dokáže ohromovat. Fascinující inovace však přináší i do souvisejících oblastí, a to třeba co se týče přenositelnosti hardwaru. Laptop je jedna věc, ale „herní batoh“ je přeci jen odlišný.

V zásadě brání virtuálně realitě před masovým rozšířením do videoherního světa tři věci: cena, hardwarová náročnost a nízká mobilita.

Zatímco s tou první věcí pomůže čas a zájem spotřebitelů, hardware i přenosnost lze řešit. Aby měl uživatel dostatek výkonu, ale zároveň při používání VR helmy neustále nezakopával o kabely (nebo, jako u bezdrátového adaptéru, nemusel řešit problémy s konektivitou) představila už řada firem své „PC batohy“.

Jde o jednoduchý princip: na zádech si ponesete plně funkční, notně výkonný počítač, který vzdáleně připomíná klasický batoh. HP má svůj Z VR, MSI zase VR One. Samozřejmě, teoreticky by si něco podobného mohl sestavit zákazník doma sám, ale nyní se zaměřme na tyto předpřipravené PC batohy.

Obrázek: S batohem na virtuální cesty: Výkonný počítač na zádech zajistí přenosnou VR zábavu

Kompletní počítač na zádech

Před několika dny představila svou předělanou verzi původního batohu firma Zotac, jde o VR Go 2.0. Specifikace by neurazily ani u slušné herní mašiny: GPU Nvidia GeForce GTX 1070 a šestijádrový CPU Intel Core i7-8700T představují ověřený a rychlý základ. 16 GB DDR4 pamětí, 240GB M.2 SATA SSD rovněž neurazí, obzvláště díky volnému slotu, který umožňuje připojení dalšího disku v případě nedostatku úložiště. Překvapivě je připojena také čtečka SD/SDHC/SDXC karet.

Konektivitu zajišťuje vestavěná podpora 802.11ac/b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 5, Gigabit LAN, dva HDMI 2.0 porty, DisplayPort 1.4, šest USB 3.0 a také USB 3.1 Type-C porty. Přibaleny jsou dvě baterie o kapacitě 6 000 mAh podporující hot swapping. Výdrž jedné baterie je jen hodina a půl, což je poměrně málo a navíc jde o kratší dobu než u předchozí verze batohu – výsledkem výměny je ovšem menší váha (jaká přesně však výrobce ani prozatímní recenze neuvádí). Jako OS jsou předinstalované Windows 10 Pro v 64bitovém provedení.

Obrázek: S batohem na virtuální cesty: Výkonný počítač na zádech zajistí přenosnou VR zábavu

 

V případě zájmu lze batoh fakticky vzato využívat i jako kompaktní stolní PC.

Součástí nového batohu jsou také RGB LED světýlka. Jak jinak. Zřejmě již nelze získat jakýkoliv produkt s popiskem „herní“ aniž by nezářil miliony různých barev v extravagantním designu. Zrovna u zařízení připomínající batoh jde přesto o poněkud zvláštní krok.

Vysoká cena a česká VR stopa

Mnoho recenzí zatím dostupných není, výjimkou je text TechRadaru. Redakce je s vylepšeními spokojena, byť snížení kapacity baterie (nepříliš překvapivě) kritizuje. 7. listopadu zveřejnila firma další tiskovou zprávu o batohu, na trh se má zřejmě dostat ke konci listopadu a v ČR se v první vlně zřejmě prodávat nebude. Cenovku Anandtech odhaduje na přibližně 2 000 dolarů, tedy stejně jako předchozí model. To je lehce pod 50 tisíc korun. O něco dražší je dle Amazonu MSI VR One; VR batoh HP Z VR oproti tomu stojí v České republice v různých verzích přes 80 tisíc.

Obrázek: S batohem na virtuální cesty: Výkonný počítač na zádech zajistí přenosnou VR zábavu

Jde znát, že PC batohy jsou stále spíše experimentem, která se navíc zaměřuje na notně omezený trh. Jsou však přinejmenším zajímavé a ukazují jednou z možných cest, kterými se bude další vývoj ubírat.

Mimochodem – podobnou technologii využívá český Golem VR. Ten jsme pro vás vyzkoušeli a připravujeme reportáž, kterou už brzy uveřejníme. Je se na co těšit, to můžeme prozradit už nyní.

Zdroj: Zotac

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024