3D bez brýlí: ZTE vyrobilo tablet s 3D displejem a AI, který nás pohltil

Podíváte se na displej tabletu, po chvíli dojde k probliknutí a objekty začnou vystupovat z obrazu. Pokud jste si mysleli, že se 3D bez brýlí neobejde, budete překvapeni. Ve 3D můžete hrát hry, provádět videohovory i sledovat filmy. Překvapí i cena.

Na trhu je několik televizorů a notebooků s možností zobrazení obsahu ve 3D, které po uživateli nevyžadují nošení brýlí. Na MWC 2023 v Barceloně jsme měli možnost vyzkoušet nový tablet nubia Pad 3D, dostupný od dnešního dne v USA jako LUME PAD 2, který za využití technologií startupu Leia vyrábí ZTE. A kvalita obrazu ve 3D nás doslova nadchla. Jak se ZTE povedlo 3D efektu dosáhnout?

Lume Pad 2: Leia pracuje na holografické 3D budoucnosti

Americký startup Leia ve spolupráci s ZTE vyrobili na první pohled poměrně obyčejný Android tablet vyšší třídy. Unikátní je však 12,4″ displej a technologie použité v LCD panelu, který dokáže zobrazit jak 2D obraz, tak vytvořit 3D scénu spolehlivě matoucí náš mozek a jeho vnímání reality.

Obrázek: 3D bez brýlí: ZTE vyrobilo tablet s 3D displejem a AI, který nás pohltil

Dvojice fotoaparátů se nachází na přední i zadní straně zařízení. Přední sledují obličej uživatele a přizpůsobují 3D obraz tak, aby byl dojem z prostorového efektu co nejlepší. A daří se. Tohle je technologie, kterou si prostě musíte zažít na vlastní kůži. Foto: Se souhlasem Leia

Zásadní je pro fungování 3D efektu speciální nano vrstva ukrytá v displeji, která propouští světlo pro každé oko uživatele jinak. S pomocí dvojice předních 8Mpx kamer pak tablet reaguje na pohled uživatele a vytváří 3D efekt, který strčí do kapsy vše, co jsme měli možnost vidět doposud. Technologii výrobce nazývá Diffractive Lightfield Backlighting (DLB).

3D sociální síť či 3D Netflix

Starup Leia vytváří kolem 3D zařízení celý ekosystém, jako je speciální sociální síť LeiaPix pro sdílení 3D fotografií , které tablet umí díky dvojici kamer na zadní a přední straně zachytávat. Další aplikace umožní 3D videohovory s dalšími uživateli tabletu či dokáží vytvořit 3D z jakéhokoliv obsahu typu fotografie, grafika, video apod.

Obrázek: 3D bez brýlí: ZTE vyrobilo tablet s 3D displejem a AI, který nás pohltil

2D video stiskem tlačítka přepnete do 3D. Výsledek je překvapivě dobrý. Foto: Redakce inSmart.cz

Pro zájemce je připravený i LeiaFlix (jakýsi 3D Netflix), kde si můžete pronajmout oblíbené filmy a pustit si je na 3D tabletu. Ukázka animovaných Mimoňů na nás zapůsobila, akční film už méně. Díky přehrávači LeiaPlayer si ve 3D můžete pustit jakýkoliv obsah, který tablet v reálném čase zpracuje do 3D.

Povedený tablet v robustním těle

Tablet nabízí slušnou výbavu a pokud zrovna nepoužíváte 3D funkce, jde o běžný Android tablet s lepší výbavou. O dostatek výkonu se stará Qualcomm Snapdragon 888 s 8 GB RAM, díky němuž je tablet příjemně svižný. 12,4″ 120Hz panel vedle 3D funkcí potěší jemným rozlišením 2560 × 1600. Leia má vlastní obchod na 3D optimalizované Android aplikace, ale nainstalovat můžete samozřejmě i cokoliv dalšího z Google Play.

Sledování obličeje obstarává dvojice 8Mpx kamer a na zadní straně se nachází dvojice 16Mpx snímačů. Ve spojení s umělou inteligencí Leia dokáže tablet generovat 3D snímky a v reálném čase sledovat obličej a oči uživatele. Jako operač ní systém byl použit Android 12.

Výrobce nešetřil na materiálech a tělo tak tvoří hliník a sklo. I to je důvodem, proč je zařízení těžší. Působí však velmi robustně.

K čemu je 3D tablet dobrý?

A k čemu je takový tablet vlastně dobrý? ZTE jeho nasazení vidí např. v luxusních obchodech s hodinkami či šperky, kde si zákazník prohlédne zboží dostupné skladem. Uplatnění by vedle profesionálního nasazení v oblasti 3D grafiky mohl nalézt také při studiu či v medicíně, kde by si mohli lékaři bez brýlí prohlížet snímky těla a jednotlivých orgánů.

Pokud pracujete s 3D obsahem, nebo ho dokonce vytváříte, jde o skvělé řešení, které v současné době míří na trh v USA za 1 100 USD (cca 25 000 Kč). Svou cílovou skupinu si LUME PAD 2 nepochybně najde. Zda však bude dostatečně velká, aby se technologie časem dostala k širokým masám, to je zatím ve hvězdách.

Zdroj: ZTE na MWC 2023

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Obrázek: Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Obrázek: Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Obrázek: Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Obrázek: Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Obrázek: Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?
Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?