Evropa má umělý Měsíc pro testování vesmírných technologií: V Německu otevřelo výzkumné zařízení LUNA

Měsíc na Zemi? V srdci Evropy vyrostl unikátní lunární simulátor, kde se budou psát dějiny vesmírných výprav 21. století. Unikátní pracoviště LUNA věrně napodobuje povrch Měsíce a bude sloužit k přípravě astronautů a testování technologií pro budoucí lunární mise. 

V západoněmeckém Kolíně nad Rýnem bylo otevřeno unikátní výzkumné zařízení LUNA, které věrně napodobuje povrch Měsíce. Tento ambiciózní projekt, společně vybudovaný Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) a Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR), představuje významný krok v přípravách na budoucí mise na Měsíc.

Realistická simulace měsíčního prostředí

LUNA, jejíž název je odvozen od latinského slova pro Měsíc, nabízí pozoruhodně autentické prostředí pro trénink astronautů a testování vesmírných technologií. Hlavní hala o rozloze 700 čtverečních metrů obsahuje přibližně 900 tun speciálního materiálu simulujícího měsíční regolit. Tento materiál, nazvaný EAC-1, byl vytvořen z 45 milionů let starého sopečného prachu z oblasti Eifel na pomezí Německa, Belgie a Lucemburska.

Zařízení je vybaveno sofistikovaným osvětlovacím systémem, který dokáže věrně napodobit střídání dne a noci na měsíčním povrchu. V plánu je také instalace systému pro simulaci měsíční gravitace, která dosahuje pouze jedné šestiny pozemské.

Příprava na mise Artemis

Ředitel ESA Josef Aschbacher zdůraznil význam zařízení LUNA pro evropský vesmírný program: „LUNA simuluje podmínky na měsíčním povrchu a připravuje astronauty pro pobyt na Měsíci.“ Zařízení bude sloužit nejen evropským astronautům, ale i jejich kolegům z NASA a dalších vesmírných agentur.

Obrázek: Evropa má umělý Měsíc pro testování vesmírných technologií: V Německu otevřelo výzkumné zařízení LUNA

Prostor umožňuje astronautům otestovat vybavení a pohyb po simulovaném měsíčním povrchu. Foto: Se souhlasem ESA

Toto výzkumné centrum přichází v klíčovém okamžiku, kdy se svět připravuje na návrat lidí na Měsíc v rámci programu Artemis. Po více než 50 letech od poslední mise Apollo plánuje NASA ve spolupráci s mezinárodními partnery vyslat astronauty na měsíční povrch do roku 2028.

K čemu všemu LUNA poslouží?

LUNA nabízí prostor nejen pro trénink astronautů, ale i pro testování robotických systémů, vědeckých přístrojů a energetických zařízení určených pro použití na Měsíci. Výzkumníci budou moci studovat vliv měsíčního prachu na vybavení, což je klíčové pro dlouhodobý úspěch lunárních misí.

V sousedství hlavní haly se připravuje další projekt – Future Lunar Exploration Habitat (FLEXHab), který bude simulovat potenciální modul pro bydlení na Měsíci. Součástí komplexu bude i projekt EDEN LUNA, zaměřený na pěstování potravin v podmínkách podobných těm na Měsíci.

Obrázek: Evropa má umělý Měsíc pro testování vesmírných technologií: V Německu otevřelo výzkumné zařízení LUNA

Infografika ukazuje, jaké má ESA s LUNA ještě plány. Simulátor snížené gravitace je jedním z nich. Astronauty bude nadnášet důmyslný mechanismus. Foto: Se souhlasem ESA

Zahájení provozu komplexu LUNA značí důležitý krok vpřed v evropských ambicích pro vesmírný výzkum. Tato investice do vědy a inovací má dvojí přínos: upevní roli Evropy jako klíčového hráče v globálním úsilí o průzkum kosmu a zároveň podpoří vývoj pokročilých technologií, které mohou najít uplatnění i zde na Zemi.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Evropa má umělý Měsíc pro testování vesmírných technologií: V Německu otevřelo výzkumné zařízení LUNA
Evropa má umělý Měsíc pro testování vesmírných technologií: V Německu otevřelo výzkumné zařízení LUNA
Obrázek: Víra konspirátorů ve spiknutí není tak neochvějná, znejistila je AI
Víra konspirátorů ve spiknutí není tak neochvějná, znejistila je AI
Obrázek: Vědci zálohovali lidský genom do 5D paměťového krystalu. Přetrvá tam miliardy let
Vědci zálohovali lidský genom do 5D paměťového krystalu. Přetrvá tam miliardy let
Obrázek: Novinky ze světa AI #73: Poslední zkouška lidstva, chytřejší Siri a obnovení vypnuté jaderné elektrárny pro napájení umělé inteligence
Novinky ze světa AI #73: Poslední zkouška lidstva, chytřejší Siri a obnovení vypnuté jaderné elektrárny pro napájení umělé inteligence
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu