Jaký si vybrat headset pro virtuální realitu?

Jak si vybrat VR headset? Technologie je čím dál dostupnější. Rok 2019 se nese ve znamení dostupnosti virtuální zábavy. VR náhlavní soupravy se stávají stále levnějším zbožím pro koncové uživatele. V článku si vysvětlíme, jaké modely v současné době vybírat a po čem sáhnout, chcete-li si užít tuto stále více oblíbenou zábavu.

Ceny VR headsetů klesají, dostupnost stoupá

Virtuální realita a hry na ní se v předminulém a částečně i v minulém roce ještě považovaly mnohdy za výstřelek několika málo nadšenců. Časy se ale mění a situace vyzrála k lepšímu. Vybrat si headset je dnes mnohem snazší a pořízení vás přijde na stále méně peněz.

Na jednu stranu je to samozřejmě dobře. Na druhou se však běžný uživatel může setkat s rozhodovací paralýzou hned na úvodu svého snažení zahrát si nějaké to „VýÁrko.“ Náhlavních souprav pro virtuální realitu najdeme na internetových obchodech přehršel. Ne všechny mají však stejné parametry a použitý hardware. K některým dokonce potřebujete další zařízení. Tak co s tím?! Začneme postupně.

VR k PC, ke konzoli i k mobilu

Před samotným výběrem je dobré si ujasnit, jaké máme možnosti. Na výběr jsou vlastně tři kategorie a mohli bychom si je rozdělit například takto: VR k PC, VR ke konzoli a mobilní VR. Pokud vlastníte již konzoli, jistě sáhnete po některých z kompatibilních VR headsetů. Pokud chcete volnost pohybu, jsou zde možnosti i pro vás. Nejrozšířenější jsou však náhlavní soupravy vytvořené speciálně pro hraní na PC.

Trvalý pokles cen a přibývající konkurence opravdu přiblížila virtuální realitu všem v mnoha různých podobách. Představíme si z každé kategorie po jednom trochu detailněji, abyste měli představu, kterým směrem se chcete orientovat.

Jaký headset vybrat?

Oculus Quest

Oculus se po úspěších na trhu VR pouští do nového směru: Bezdrátové náhlavní soupravy pro virtuální realitu. O posledním modelu Oculus Quest se dá bez nadsázky říct, že je současným králem mobilních headsetů pro VR. A to jednoduše proto, že zatím ještě konkurenta žádného nemá, snad jen svého předchůdce Oculus Go.  Na začátek seznamu je zařazen také z důvodu ceny. Jelikož se jedná o standalone náhlavní soupravu, není potřeba vlastnit nic dalšího. Žádný počítač, který je VR Ready, či konzoli. Jen headset. Dokonce již ani nemusíte používat mobil.

Oculus Quest tak představuje nový směr virtuální zábavy. Vše včetně kabelů je minulostí. Zobrazovací panel OLED má rozlišení 2880 × 1600 pixelů a rozsah zorného pole 360°. K headsetu je v balení dvojice ovladačů, kterými virtuální svět ovládáte.

Obrázek: Jaký si vybrat headset pro virtuální realitu?

Bohužel ani Quest nedosáhl dokonalosti. Uživatelé mají například velké potíže s prosvítáním přes dno – doporučujeme si proto brýle vyzkoušet ideálně v nějakém showroomu. Výdrž baterie jsou dvě hodiny. Což v případě, že budete po každém hraní headset nabíjet problém není. V případě, že ale zapomenete zařízení nabít, či jej budete chtít přenést jinam, budete muset čekat na dobíjení.

Zařízení naleznete v českých internetových obchodech za přibližně 14 tisíc korun. Pokud sáhnete po možnosti zahraničních e-shopů, vyjde vás to výrazně levněji. Můžete pořídit zařízení za 399 dolarů, což je přibližně 9 500 korun.

Obrázek: Jaký si vybrat headset pro virtuální realitu?

Oculus Rift S

Dalším kouskem v pořadí je vlastně nástupce nenástupce. Oculus Rift z roku 2012 byl velice dlouho na výsluní slávy co se do prodeje týče. Nicméně konkurence dohnala společnost k nástupci, který toho zas tak moc nového nepřináší.

Obrázek: Jaký si vybrat headset pro virtuální realitu?

Stejně jako svůj předchůdce tak i Oculus Rift S připojíte k počítači pomocí USB 3.0 a rozhraní DisplayPort. To vše je vedeno dlouhým kabelem do headsetu samotného. Bezdrátové ovladače jsou samozřejmostí. Oproti Oculus Quest je ale díky tomuto zřejmý rozdíl ve výkonu a v hloubce zážitku. Přeci jen za Riftem stojí výkon VR ready PC.

Oculus Rift je výborným herním headsetem, nicméně opravdu moc nového nepřinesl. Model S přináší větší rozlišení a některé minoritní vylepšení. Nicméně cena se pohybuje do 14 tisíc korun na českých e-shopech. Pokud opět sáhnete po zahraniční alternativě, naleznete headset opět za 399 dolarů.

Valve Index

Alternativou k výrobkům Oculus je nejspíše právě Valve Index. Jedná se o headset zaměřený primárně na hráče. Je to stále poměrně drahá alternativa. Nákup je možný jen přes Steam za cenu plnohodnotného kitu 1079 EUR. Tedy již se blížíme k cenovce těsně pod 30 tisíc korun. A to už je na hony vzdálené lidové ceně.

Obrázek: Jaký si vybrat headset pro virtuální realitu?

Když si ovšem zaplatíte, dostanete kvalitu. Valve Index je co se do zobrazovacího pole, či rozlišení týče neporazitelným šampionem. Zpracování je výborné, včetně designu.

HTC Vive Cosmos

Výbornou volbou na poli kvality může být připravovaný HTC Vive Cosmos. Upouští od potřeby mít v místnosti rozestavěné majáky pro trakci pohybu. Díky integrovaným kamerám se prostorové sledování vypočítá jen díky vstupům z headsetu. O tomto headsetu jsme psali už předevčírem, takže jen krátká rekapitulace.

Obrázek: Jaký si vybrat headset pro virtuální realitu?

HTC Vive Cosmos stejně jako Oculus Rift S nepoužívá sledovací majáky a lze k němu přikoupit kompletně bezdrátový kit. Tím pádem nejste omezeni žádnými kabely, ale jen výdrží baterií.

Novinka půjde na trh 3. října za cenu 799 Euro, což je asi 22 tisíc korun. Stejně jako Valve Index tak spadá spíše mezi ty dražší headsety.

PlayStation VR

Mezi konzolemi si VR užijete vlastně jen s PlayStationem 4. Bohužel to tak je. Pro Xbox vlastně můžeme využít počítačových VR headsetů. Nicméně to neznamená, že bychom se museli spokojit s něčím špatným. Headset na virtuální realitu od Sony má co nabídnout.

Obrázek: Jaký si vybrat headset pro virtuální realitu?

Můžeme si hned v úvodu prozradit cenu. Ta je na příznivých 8 500 korunách na tuzemském trhu. V zahraničí seženete tento kousek ještě levněji. Kvalita zobrazení sice není srovnatelná s tou počítačovou, ale je vlastně docela blízko.

Obrázek: Jaký si vybrat headset pro virtuální realitu?

Co se týče výběru her, protože vlastně s konzolovým VR nejde nic moc jiného dělat, není špatný. Při startu jich byly desítky a stále přibývají. A to hlavně díky Sony, které se o své VR stará, proto se jedná o výborný výběr, chcete-li mít jistotu, že váš VR headset bude mít stále přísun her.

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty