12 nejlepších her, kde hrajete za záporáka

Velká většina her začíná podobně. Svět je uvržen do chaosu, lidstvo skomírá a velká zkáza, která vše ukončí nebo zotročí, je na dosah.

Uprostřed utrpení a temnoty vysvitne proužek světla a naděje. Objeví se odvážný hrdina všemi ctnostmi opředený. Tenhle vyvolený jedinec se pustí do boje se silami zla a triumfálně obnoví status quo. Ale řekněme si na rovinu, není to po těch letech už docela nuda?

Můžeme sice zkoušet herní limity a naši roli vyvoleného klaďase vzít hodně zvolna. Jenže nakonec na výběr stejně nemáme a dobro musí zvítězit nad zlem. Padouši se rozmělní do zkušenostních bodů a vše je zachráněno. Určitě vás už ale někdy napadlo jaké by to bylo, odstranit všechny zábrany a zahrát si za opravdového padoucha bez skrupulí. Připravili jsme si proto pro vás seznam herních titulů, ve kterých konečně můžete být ti špatní, zlí a úplně nejhorší.

Dungeon Keeper

Dnes už trochu pozapomenutá klasika Dungeon Keeper vám umožní naplno se vžít do kůže zlého pána temných jeskyní plných příšer, které jen čekají na váš rozkaz. Jedná se o strategickou hru, ve které si budujete své vlastní doupě zla a trénujete armádu vlastních potvor a nohsledů. A co je na celé hře nejlepší? Nebezpečné katakomby pravidelně navštěvují hrdinové, aby vám zavřeli krám. S bandou opovážlivců si samozřejmě jako správný záporák umíte dobře poradit a poslat je třeba na osvědčená mučidla. Konečně trocha realismu.

Jedná se sice už o starší kousek, ale naštěstí je hra stále dostupná na GOG.com, stejně jako její sequel.

Dungeon Keeper Gold™
Dungeon Keeper Gold™
Tvůrce: Unknown
Cena: 5.49 1.89
Obrázek: 12 nejlepších her, kde hrajete za záporáka

Party s draky v podzemí. Foto: Se souhlasem gog.com

Overlord

Série Overlord se táhne v podobném duchu jako Dungeon Keeper. Na začátku každé hry se ujmete role jakési obdoby Saurona z Pána prstenů a se svou armádou malých skřetů, kteří se hrdě zvou vašimi minions, se vydáte dobývat různá města a kouzelná místa. Při hraní máte v míře svého zla na výběr. Buď z vás bude zlý dobyvatel trápící místní obyvatele, nebo z vás bude krutý tyran likvidující obyvatele.

Premisa hry zní docela drsně, ale v podstatě se nejedná o nic horšího než co byste prováděli např. v GTA. I když se to nezdá, tak Overlord je hra komického ražení, plná vtipných situací a vtípků. Koneckonců být zlý neznamená být nepříjemný a depresivní.

Buď z vás bude zlý dobyvatel trápící místní obyvatele, nebo z vás bude krutý tyran likvidující obyvatele.

Hra jde snadno sehnat na Steamu i na GOGu, doporučujeme také její výtečný sequel Overlord 2.

Overlord™
Overlord™
Tvůrce: Triumph Studios
Cena: $ 4.99

Darkness

Dvoudílná série Darkness nás vyvádí z fantasy prostředí do našeho nudného všedního světa protkaného kriminalitou a mafiány. Nicméně stále se ještě zdržíme na hranicích nadpřirozena.

Hlavní hrdina Jackie je součástí jedné mocné mafiánské rodiny a shodou několika okolností se v něm probudí temná síla nazývaná Darkness, která se v jeho rodině pokrevně dědí a svým nositelům propůjčuje děsivé schopnosti. Jackie, poháněn pomstou a ambicemi, se vydá do střetu se svou rodinou, kriminálníky a i sám se sebou. K tomu mu bude sloužit nejen jeho tajemná síla ve formě dvou muréních hlav, ale i pár moc pěkných naleštěných pistolí.

Doporučujeme především akcí nabitou dvojku, která je dostupná třeba na Steamu.

The Darkness II
The Darkness II
Tvůrce: Digital Extremes
Cena: $ 29.99
Obrázek: 12 nejlepších her, kde hrajete za záporáka

Které miláčky máte raději? S kulkami nebo se zuby? Foto: Se souhlasem store.steampowered.com

Mafia

U mafiánů ještě nějakou chvilku zůstaneme. Musíme se totiž samozřejmě zmínit o legendární sérii Mafia. Správný záporák musí mít přece styl a ten ukáže nejlépe leštěnými botkami s psími dečkami a dobře padnoucím frakem. Ostatně se také jedná o skvělý kontrast se špinavou prácičkou, kterou jako správný mafián musíte vykonávat. Ta zahrnuje pašování, krádeže, výhružky, vandalismus, zabíjení a pro některé překvapivě i závodění. Navíc během hraní můžete nasát perfektně zpracovanou dobovou atmosféru.

Mafie nedávno vyšla v docela slušné remasterované Definitive Edition, kterou není problém doporučit obzvláště nováčkům, ale i veteránům série.

Mafia: Definitive Edition
Mafia: Definitive Edition
Tvůrce: Hangar 13
Cena: $ 9.99

Obrázek: 12 nejlepších her, kde hrajete za záporáka

Padouši musí hlavně vypadat stylově. Foto: Se souhlasem store.steampowered.com

Kane and Lynch

Od tvůrců legendárního Hitmana vznikla dnes již trochu zapomenutá herní série Kane and Lynch. Příběh sleduje osudy dvou kriminálníků Kanea a Lynche, kteří to jaksi nemají úplně v hlavě v pořádku. Oba jsou odsouzeni za své zločiny k trestu smrti a na začátku hry jsou akorát na cestě do své finální destinace. Jenže během převozu je jejich autobus napaden gangem žoldáků.

Jak se záhy hned ukáže, gang obvinil Kanea z ukradení jejich peněz a nyní po něm požaduje jejich vrácení, jinak zabije jeho rodinu. Bohužel Kane peníze neukradl a tak se společně s bláznivým Lynchem vydá peníze získat od pravého zloděje. Roztočí tak jeden velký kolotoč násilí a vražd a to nikdy nemůže dopadnout dobře, nebo ano?

Jednička se momentálně shání celkem těžko, na Steamu je aktuálně nedostupná a obchod Square Enix je přinejmenším otravný. Časem by se však měla opět na digitální platformy vrátit.

Prototype

Hraní za nevyrovnané nebezpečné postavy poskytuje zajímavý zážitek, díky kterému můžeme prozkoumávat hranice etiky a morálky. Není tomu jinak ani v sérii akčních her Prototype, kde se hráč ujme hraní za mutanta Alexe Mercera (Prototype) a Jamese Hellera (Prototype 2).

Obě postavy jsou výsledkem nevydařených experimentů s nebezpečným virem, který přetváří tělo svých obětí v biologické zbraně. V případě našich dvou protagonistů to znamená, že své tělo dokáží přetvářet a přizpůsobovat situaci dle libosti a využívat svou sílu a obratnost na maximum. Taková proměna má bohužel silný nápor na psychiku, Mercer navíc trpí ztrátou paměti a Hellera zase pohání touha po pomstě. Oba muže tak provází krveprolití kamkoliv se hnou.

Prototype lze klasicky zakoupit na Steamu, bývá poměrně často ve slevě.

Prototype™
Prototype™
Tvůrce: Radical Entertainment
Cena: $ 19.99

Obrázek: 12 nejlepších her, kde hrajete za záporáka

Viry propůjčují super schopnosti bohužel jen ve fikci. Foto: Se souhlasem store.steampowered.com

Carrion

Pokud se vám líbí nápad s ovládáním biomasy, tak určitě oceníte indie hru Carrion. Hrajete totiž za uniklý experiment, velký zubatý tatarák. Podobnost s hororovým trhákem Věc (The Thing) od Johna Carpentera je čistě záměrná. Jediný rozdíl je v tom, že tahle potvora své oběti nenapodobuje, jenom je požírá a přibírá na váze.

Váš úkol je jednoduchý. Musíte prostě utéct z výzkumného zařízení a na vaší cestě ke svobodě pohltit a zničit, cokoliv vám přijde pod… chapadla(?). Během svého gurmánského zážitku se ještě musíte vyvíjet, rozpínat a vytvářet si útulná hnízda, v čemž se vám budou snažit zabránit jisté otravné osoby jako třeba vojáci a vědci.

Tato „reverzní hororová hra“ je teprve z roku 2020, lze tak sehnat na Steamu za přibližně 20 euro.

CARRION
CARRION
Tvůrce: Phobia Game Studio
Cena: $ 19.99

Watch Dogs

Ale dost už bylo nechutností. Co takhle zkusit terorismus? Série Watch Dogs se snaží tvářit jako něco, co leží někde v šedé zóně a jejich postavám jde vlastně jen o spravedlnost a svobodu. Jenže když se kácí les, tak létají třísky.

Protagonisti ve Watch Dogs jsou ozbrojení hackeři. Takže narušování soukromí, vykrádání tučných bankovních kont, přestřelky a výbuchy jsou jejich denní chleba. Což platí především pro první díl série, kde se ujmete protagonisty a bývalého kriminálníka Aidena Pearce. Ten se vydává na cestu za pomstěním své neteře, která zemřela při incidentu, při němž měl zemřít právě Aiden. Vyzbrojen kvérem a smartphonem se drsný hacker pouští do brutálního hackování.

Druhý a třetí díl lépe udržuje myšlenku anarchistických hackerů, kteří se snaží jít proti nebezpečným korporacím. Avšak ke slušným klaďasům mají stále daleko.

Watch Dogs lze koupit hned na několika platformách, bohužel však vždy ke hraní vyžaduje Ubisoft Connect (dříve UPlay), což je notoricky otravná služba.

Obrázek: 12 nejlepších her, kde hrajete za záporáka

Policisté ve videohrách mají málokdy svůj den. Foto: Se souhlasem ubisoft.com

God of War

Svízelné cesty za dosažením tvrdé pomsty jsou jako příběhy vystřižené z řeckých tragédií. A když už jsme u toho Řecka, tak stojí zmínit asi největšího herního experta na vendetu sparťanského vojevůdce Krata z herní série God of War.

Ten se mstil celých šest dílů, dokud nezabil svého otce Dia společně s většinou řeckého pantheonu. Nakonec se uklidnil a usadil daleko na severu, ale i tam už si začal brousit sekeru na místní božstva. Celá série je známá svou extrémní brutalitou, nekompromisním řešením vypjatých situací, úžasným vizuálem a originálním ukončováním boss fightů. Ačkoliv může být Kratos pro mnohé hrdinou a obětí osudu, tak nesmíme zapomínat, že začínal jako krutý sobecký velitel. Pokud by měl mít Kratos životní motto, pak by to bylo doslova jít za svým cílem i přes mrtvoly.

God of War je konzolovka pro PlayStation, ale v roce 2022 ji koupíte i na Steamu, vyjít by měla už v lednu.

Star Wars: Force Unleashed

Kdo by si aspoň jednou nechtěl vyzkoušet, jaké to je hrát za temnou stranu Síly a využít její veškerý potenciál? V sérii Star Wars: Force Unleashed máte možnost dát temným nutkáním naprosto volný průběh. Hrajete totiž za příslušníka Sithů a dokonce i učedníka nechvalně známého Dartha Vadera. Sithský učedník, nazývaný Starkiller, putuje po galaxii a rozsévá všude hrůzu.

Do křížku se dostane dokonce s Lukem Skywalkerem a i se svým temným učitelem. Každý Sith musí přece následovat své ambice a hledat způsoby, jak se stát ještě mocnějším. Jak dopadne osud někoho, komu už od začátku bylo předurčeno stát na straně zla?

Původní port Force Unleashed na PC byl poněkud méně praktický, ale dnes už je série vyladěnější. První díl normálně seženete na Steamu.

Obrázek: 12 nejlepších her, kde hrajete za záporáka

Je prokázané, že Stormtroopeři jsou ve hrách o 150% efektivnější než ve filmech. Bohužel proti protagonistům je to stále málo. Foto: Se souhlasem store.steampowered.com

Tyranny

Trochu jsem se zdráhala do seznamu přidávat jakékoliv RPG, protože je to vždy na volbě hráče. Ovšem i v RPG, kde máme na výběr mezi dobrým a zlým, je často to zlé takové upozaděné a často se moc nehodí do celkového narativu. Existuje však jedna hra, kde vám hraní za dobráka dá pořádně zabrat a jednoduše se vyplatí být tyran.

Jedná se o herní titul s příhodným názvem Tyranny. Příběh totiž nezačíná typickým hloupým Honzou, který se zrovna někde dobře nachomýtl, nebo odvážným vyvoleným. Kdepak, začínáte jako úředník sloužící tvrdému režimu. Na boj se zlem už je dávno pozdě a vy máte jen dvě možnosti. Postavit se k poslednímu odporu a pokoušet se o změnu zvenčí, nebo naprosto využít situace a být to nejhorší, co můžou nešťastní obyvatelé potkat? Vskutku volba, která se ve hrách jen tak nevidí.

Tyranny najdete jak na Steamu, tak také na GOGu, kde jsou v cenově shodné podobě a s několika variantami. Edice Gold přinese i všechna DLC. Ta nejsou nic extra, ale za koupi stojí.

Tyranny
Tyranny
Tvůrce: Obsidian Entertainment
Cena: $ 29.99
Tyranny - Gold Edition
Tyranny - Gold Edition
Tvůrce: Unknown
Cena: 49.99 12.56

Obrázek: 12 nejlepších her, kde hrajete za záporáka

Nepohodlní skončí třeba na kůlu. Volba je jen na vás. Foto: Se souhlasem store.steampowered.com

Neighbour From Hell

Máte rádi škodolibý až černý humor? Pak věnujte pozornost tomuhle hernímu klenotu. Neighbours From Hell vám splní vaše nejtajnější přání –⁠ vyřádit se na nic netušícím odpudivém a bezohledném sousedovi, jaký se kdy v herní historii objevil. Ujmete se role Woodyho, herce, kterého nenapadne nic lepšího než o tom natočit reality show.

Princip je jednoduchý, vkradete se k sousedovi do baráku, vybílíte mu všechny možné zásuvky, skříně a lednici apod. a následný kontraband využijete pro kruté vtípky a nástrahy (Woody měl asi nízký rozpočet). Cílem je přijít na všechny možnosti, jak dovést souseda k záchvatu vzteku a potěšit senzace chtivé diváky.

Celá série jde koupit na Steamu, pro fajnšmekry je případně k dispozici také na Play Storu; ovládání na mobilu je ale trochu náročné a část hry je za paywallem, proto ji raději nedoporučujeme.

Neighbours from Hell Compilation
Neighbours from Hell Compilation
Tvůrce: JoWooD Vienna
Cena: 0

Obrázek: 12 nejlepších her, kde hrajete za záporáka

Tohle nebude relaxační dovolená. Foto: Se souhlasem store.steampowered.com

Chybí vám tady drsní hoši z Grand Theft Auto a Red Dead Redemption? Ty pravděpodobně znáte, ale je možné, že vy můžete nějaké ty zajímavé hry, kde si zahrajete za pořádného zloducha, doporučit. Pokud ano, určitě nám dejte vědět do komentářů.

Úvodní fotografie: Se souhlasem store.steampowered.com

Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte