Automatizace nás může bolet, varuje Mezinárodní měnový fond. Je na čase začít se bát o práci?

Mezinárodní měnový fond (MMF) vyjádřil obavy z dopadu umělé inteligence (AI) na globální trh práce. Podle nové zprávy by mohla prohloubit nerovnost ve společnosti. Fond vyzval jednotlivé státy, aby ochránily své ekonomiky s tím, že vliv AI produktů na veřejnost bude vyžadovat efektivnější opatření. 

MMF včera na svém blogu zveřejnil zprávu, v níž varuje před negativním dopadem AI na světový trh práce. Revoluční technologii označil za potenciálně prospěšnou pro produktivitu, současně však vyjádřil obavy z prohloubení nerovnosti v populaci.

Členské státy Evropské unie (EU) se minulý měsíc definitivně shodly na regulaci umělé inteligence – to znamená omezení technologie v evropském bloku na různých úrovních podle míry rizik pro trh práce a lidská práva.

Obrázek: Automatizace nás může bolet, varuje Mezinárodní měnový fond. Je na čase začít se bát o práci?

Automatizace pracovního trhu může bolet, varoval MMF. Zdroj: Pixabay

Regulace současně řeší otázky bezpečnosti soukromí a ochranu před zneužitím této technologie. Stále však neexistuje dostatečná a přesvědčivá ochrana jednotlivců před ztrátou práce a hlavního příjmu, čehož se dotýká právě zpráva MMF.

Podle fondu AI do dvou let ovlivní zhruba 60 procent pracovních míst ve vyspělých ekonomikách a 40 procent po celém světě. Ve zprávě stojí ovlivní, nikoli nahradí lidské pracovníky. Záleží tedy, jak se k tomu postaví každá firma.

Musíme se připravit

Kristalina Ivanova Georgievová, bývalá evropská komisařka pro humanitární pomoc a řešení krizí a současná šéfka MMF na konferenci ve švýcarském Curychu zmínila nutnost lidi a podniky na tuto vlnu tsunami připravit.

„Máme velmi málo času na to, abychom lidi a podniky připravili,“ zmínila Georgievová. Navrhla zavést silnější sociální sítě zachytávající jedince, co si nemohou kvůli AI najít zaměstnání.

Chce to rovněž přijít s lepším pojištěním pro případ nezaměstnanosti. Současně je nutné upravit vzdělávací systém tak, aby budoucí zaměstnance připravil na rychle se měnící trh práce, doplnila Era Dablaová-Norrisová z MMF.

Podle ní může AI otevřít nové příležitosti pro lidi, změny pro pracovníky však mohou být bolestivé. Máme se tedy AI bát? Podle některých názorů jsou obavy přehnané, protože AI už dosáhla svého vrcholu. Takový názor zastává například Bill Gates.

Sice označil skok z GPT-2 na GPT-4 za převratný, napsal list The Indian Express, avšak nemyslí si, že v dohledné době uvidíme něco srovnatelného. Podle některých expertů pozorujeme kolem AI hlavně obrovský „hype“. Následovat bude logicky pád.

Až bublina splaskne

Lidé podle některých zkrátka zjistí, že není i přes své benefity dokonalá a lidskou práci a hodnoty nenahradí. Že kolem AI narostla jen jakási bublina povyku, ale skutek utek, ukázala i nedávná studie redakce agentury Reuters a expertů z Oxfordské univerzity.

Průzkum provedený mezi 12 tisíci lidmi v Argentině, Dánsku, Velké Británii, Francii, Japonsku a USA zjistil významný nesoulad mezi rozruchem kvůli AI a postojem veřejnosti. Velká část lidí ji podle něj nepoužívá a o některých nástrojích nikdy neslyšela.

Obrázek: Automatizace nás může bolet, varuje Mezinárodní měnový fond. Je na čase začít se bát o práci?

Nelze ve skutečnosti říci, jaký dopad AI na pracovní trh bude mít. Zdroj: Pixabay

I přes mediální ohlas a investice do vývoje podle průzkumu AI do každodenních životů veřejnosti zatím neprosákla. Její vývoj navíc brzdí a bude brzdit energetická náročnost a nutnost budovat datová centra.

Nejen že na Zemi není neomezeně místa, ještě méně je zásob vody potřebné k chlazení. Podle expertů poroste ruku v ruce s vývojem AI i spotřeba samotných datových center. I umělá inteligence má podle některých odborníků své limitace. Jiní však namítají, že je to právě AI, kdo by mohl řadu problémů pomoci vyřešit.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?