Měřit začátek historie internetu je velmi těžké; v tomto případě se však můžeme inspirovat Googlem, který si na to připravil drobnou oslavu.
Když 11. března 1989 přednesl Tim Berners-Lee svoji představu propojení tehdejšího internetu se systémem TCP a DNS (TCP/IP), postupně se z dříve vyvinutého vojenského ARPANETu a vědeckého NSFNetu stal skutečně moderní World Wide Web. Tim Berners-Lee tehdy pracoval ve švýcarském CERNu, který byl největším internetovým uzlem Evropy.
Více o budoucnosti i minulosti internetu:
- Tim Berners-Lee chce lépe chránit data uživatelů
- Rusko se odpojí do internetu, protože chce dokázat, že může
- Lawrence Roberts: Další z otců internetu
Jeho návrh byl přijat, a rychlý rozvoj internetu poté následoval. První web světa, který vznikl na návrzích Bernerse-Leeho, byl info.cern.ch. Web je mimochodem funkční i dnes, byť v jiné podobě, a můžete se na něm anglicky dočíst kupříkladu právě o historii internetu, nebo se podívat na první webovou stránku v historii.
Síť všude a pro všechny
V té době si jen málokdo uvědomoval, jakou revoluci internet způsobí. Dnes již ovlivňuje náš život každodenně a značným způsobem. Usnadňuje komunikaci, dodává neustálý přísun informací a novinek, představuje místo odpočinku, práce i sociálního setkávání; internet se stal novou revolucí, přinejmenším srovnatelnou s tou průmyslovou.
Genialita Bernerse-Leeho se mj. projevila v jednoduchosti, pomocí které mohou lidé internet prohlížet. Komplexní série URL propojených pomocí HTTP a formátovaných v HTML vytváří skutečnou „síť sítí“, která umožňuje bezproblémové připojení kohokoliv, kamkoliv, kdykoliv. Tedy, téměř.
Co se stane, když napíšete Google do Googlu? Britský sitcom IT Crowd staví svůj humor na éře internetu:
https://www.youtube.com/watch?v=69xSrkaQwSQ
Za svých přibližných 30 let existence (určit konkrétní den počítaný jako vznik nebo začátek je v praxi nemožné) se internet nesmírně změnil. Stačí se podívat, jak vypadaly webové stránky dříve, ale měnila se i samotná podstata internetu a způsob, jakým s ním uživatelé interagují s tím, jak jedna generace vystřídala druhou. Internetová fóra a různé chatovací místnosti, případně IRC kanály, nahradily sociální sítě a instant messengery.
Používat dnes internet je jednodušší než kdy dříve, ale svým způsobem jde také o podstatně regulovanější místo. Různé návrhy na kontrolu internetu jsou na denním pořádku a když se podíváme na příklad Číny a jejího Velkého Firewallu, můžeme naznat, že další budoucnost internetu bude ještě notně zajímavá.
Zdroj: Verge