Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí

Fenomén hromadného propouštění zřejmě stále nekončí. K firmám, které se v tomto nelehkém období rozhodly ke zrušení řady pracovních pozic, se nyní přidává PayPal.

Rok 2023 se doposud nesl v duchu masového propouštění zaměstnanců, zejména u nadnárodních korporací. Hned začátkem ledna vypustila první vlaštovku společnost Amazon, která oznámila zrušení 18 000 pracovních pozic. Následovaly firmy jako Google (12 000 pozic), Microsoft (10 000 pozic) či Spotify (10 000 pozic). Poslední den v lednu pak vydala prohlášení s obdobným plánem i společnost PayPal, technologický gigant operující zejména v oblasti internetových plateb. Celkem by tak o práci mělo přijít zhruba 2 000 lidí, kteří tvoří přibližně 7 % celkové personální síly PayPalu.

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí

Hodnota akcií PayPalu za poslední měsíce citelně klesla. Společnost se rozhodla k razantnímu řešení v podobě hromadného propouštění. Zdroj: Unsplash

Firmy mají pro hromadné propouštění prakticky stejné důvody. V prohlášení PayPalu se tak objevují fráze jako „náročné makroekonomické prostředí“ či „rozvoj konkurenceschopnosti“. Ve skutečnosti se tak koncerny obávají nejisté situace na trhu. Prognózy firemních expertů a analytiků PayPalu naznačují, že rok 2023 nepřinese na trh práce výrazné zlepšení. Redukce počtu zaměstnanců tak má být jedním z řešení, jak proti poklesu tržního výkonu a síly bojovat.

PayPal při svých analýzách vychází mimo jiné i z výsledků za třetí a čtvrtý kvartál roku 2022. Zatímco ve třetím čtvrtletí se společnosti podařilo překonat marketingová očekávání, konec roku přinesl značný propad zisku, a tedy i hodnoty akcií firmy.

Velkou vinu na problémech, kterým musí drtivá většina malých i velkých firmem čelit, nese pochopitelně globální ekonomická krize a vysoká míra inflace. U PayPalu se navíc ke komplikacím souvisejícím s vývojem situace přidaly také potíže spojené s aktuálním vyšetřováním prováděným německým Federálním kartelovým úřadem. Ten se snaží bojovat proti nerovným podmínkám na trhu. PayPal měl v tomto směru údajně bránit jiným firmám poskytovat výhodnější nabídky konkurenčním zprostředkovatelům internetových plateb. Podezření pak také padá na možný tlak PayPalu na své klienty ve formě omezování při využívání služeb konkurence. I tento fakt tak mohl přispět k poklesu hodnoty akcií společnosti, který se nyní firma snaží řešit rušením pracovních pozic. Aktuálně se cena akcie pohybuje okolo hranice 80 dolarů, v létě 2021 přitom dosahovala hodnoty přes 300 dolarů.

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí

Kvůli intervencím PayPalu přijde o práci přibližně 2 000 lidí. Zdroj: Pixabay

K propouštění tisíců zaměstnanců PayPalu by mělo dojít v průběhu následujících týdnů. Závěry o tom, zda tento krok skutečně společnostem pomohl ustát nejisté období, ve kterém se momentálně světová ekonomika zmítá, budou k dispozici až při zpětných analýzách, kterých se pravděpodobně dočkáme v druhé polovině tohoto roku.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?