Americká vesmírná agentura NASA má již brzy dokončit plán návratu na Měsíc do roku 2024. Má mírné zpoždění, ale není všem dnům konec.
Ačkoliv původně již měla NASA svou představu o návratu na Měsíc představit v polovině dubna, detaily teprve dokončuje. To však není podstatné: hlavní bude skutečné datum, kdy člověk opět stane na jediném přirozeném satelitu Země.
Více o letech na Měsíc:
- Proč už nelétáme na Měsíc?
- Den měl dříve jen 18 hodin, jde o vzdalování Měsíce od Země
- Beresheet, sonda, které se nepodařilo přistát
Astronauti na povrchu Měsíce už v roce 2024
Současná administrativa v USA je vůči NASA obezřetná, ale Trump sám má vesmír v oblibě, jeho pokus o založení „vesmírné divize“ americké armády prolétl internetem jako hurikán. NASA momentálně zpracovává plán finančního rozpočtu; přistání na Měsíci rozhodně levné nebude, a právě cena zůstává klíčovým důvodem, proč už tam nikdo dlouho nebyl.
Původní plán mluvil o roku 2028 a založení vesmírné stanice Gateway („vstupní brána“), která měla posloužit jako základna pro astronauty k přesunu na a z Měsíce. Stále se s ní počítá, ale astronauti se zřejmě nejprve na povrch Měsíce podívají „po staru“.
Za účelem mise NASA vyvíjí obří raketu Space Launch Systém (SLS) a kosmickou loď plus lunární modul v rámci projektu Orion.
Rok 2024 je velmi ambiciózní, ale nikoliv nereálný: jen bude vyžadovat odhodlání, spolupráci se soukromými vesmírnými společnostmi a také nemalý rozpočet od americké vlády.
Na Měsíc se opět začíná upírat pozornost, po desetiletích klidu. Před nedávnem se na povrch pokusila neúspěšně dosednout izraelská sonda Beresheet, a to jsme přitom ještě v dubnu minulého roku psali o tom, proč už na Měsíc nelétáme a že to s dopravou člověka zpět na něj nevypadá nejlépe. Věci se však rychle změnily, i díky zájmu veřejnosti o lety do vesmíru.