Dalších 172 milionů dolarů získal „startup“ od štědrých sponzorů, a firma Richarda Bronsona je tak blíž reálné výstavbě ultrarychlého způsobu přepravy, hyperloopu.
Velkým investorem do firmy je dubajská společnost DP World, která zřejmě i nyní investovala desítky milionů dolarů. Virgin Hyperloop One už dříve získal investice v hodnotě 295 milionů dolarů.
Více o hyperloopu:
- Vývojové centrum má Virgin Hyperloop One ve Španělsku
- Neúspěšný experiment za miliardy nebo doprava budoucnosti?
- Kde má stát první evropský Hyperloop?
Firma se však dlouhodobě potýká s obrovskými personálními problémy, které člověku chtě-nechtě dají rozpomenout na Teslu Elona Muska – který mimochodem je za samotnou ideu hyperloopu z části zodpovědný, neboť pod jeho vedením byla celá teorie v roce 2013 uveřejněna.
Revoluční způsob dopravy, který zatím neexistuje
Ale zpátky k Virgin Hyperloop One: Původním jménem Hyperloop Technologies, firma vznikla už v roce 2014 jako jedna z prvních, která chtěla koncept hyperloopu dovést do praktického řešení. Založil ji Shervin Pishevar spolu s dalšími podnikateli, mnohdy docela známými jmény; dnes už je však podstatná část pryč. Pishevar musel odejít kvůli obviněním z nevhodného sexuálního chování a Brogan BamBrogan (to je mimochodem jeho skutečné jméno), další ze spoluzakladatelů, byl vystrnaděn v roce 2016 – a společnost zažaloval.
Nakonec se však s Hyperloop Technologies dohodl a BamBrogan si založil Arrivo, které se rovněž pokoušelo o výstavbu hyperloopu – avšak přestalo v prosinci minulého roku existovat.
Před dvěma lety však přišel miliardář Richard Branson, známý také pro vlastnictví vesmírné společnosti Virgin Galactic, mohutně investoval a společnost přejmenoval (jak jinak) na Virgin Hyperloop One.
Personální problémy tím však neutichly, spíše naopak. V roce 2018 odešli další dva lidé, kteří ve společnosti byli od počátku, Jim Messina (mimochodem dříve poradce bývalého prezidenta Baracka Obamy) a Peter Diamandis. Další významný muž Virgin Hyperloop One, ruský miliardář Zijavudin Magomedov, byl zatčen za obvinění ze zpronevěry a podvody nesouvisející s firmou.
Branson, který ve firmě prozatím zůstává, už však není předsedou představenstva, místo opustil v minulém roce.
Jak tedy vypada současná realita Virgin Hyperloop One? Peníze jsou, návrhy jsou, ale lidé se točí až příliš i na startup a hlavně – reálná infrastruktura, hmatatelné výsledky, zatím moc k dostání nejsou.
Zdroj: Verge, obrázky: Virgin Hyperloop One