Bionická protéza s umělou inteligencí je open source a stojí 640 000 korun

Vědci z americké Michiganské univerzity ve spolupráci s inženýry z Shirley Ryan AbilityLab vyvinuli „open source“ umělou inteligentní bionickou nohu.

Její design budou moci díky open source licenci převzít výrobci protéz a její programování má za účel zlepšit kvalitu života pacientů. Výzkumníci zároveň vyvíjí unifikovanou platformu, jejíž cílem je sjednotit dosud roztříštěné vědecké bádání související s bionikou.

Hlavním designérem nohy je Elliott Rouse, zaměstnanec Institutu robotiky na Michiganské univerzitě a odborný asistent v oboru mechanického inženýrství na fakultě. Protézu vědci představili na konferenci re:MARS v Las Vegas.

Lepší náhrada má hlavně zlepšit život pacientům

Detaily například o tom, kde si objednat nutné části na sestavení bionické nohy, jak ji složit nebo jak protézu naprogramovat, jsou veřejně dostupné online.

„Ač je design a programovací kód pro protézu volně dostupný, stále jde o high-endový, špičkový stroj,“ vysvětluje Levi Hargrove, ředitel Centra pro bionickou medicínu v Shirley Ryan AbilityLab.

Samotná protéza je relativně levná, části nestojí příliš jsou jen od několika málo dodavatelů. Modulární design umožňuje noze sloužit jako náhrada od kotníku nebo kolena níž a integrovaná elektronika umožňuje snadné testování kdekoliv.

Obrázek: Bionická protéza s umělou inteligencí je open source a stojí 640 000 korun

Testování bionické nohy. Zdroj: Joseph Xu/Michigan Engineering, Communications & Marketing

Adaptována pro potřeby bionické náhrady je technologie motoru původně vyvíjeného pro potřeby dronů; vyvine sice menší rychlost, ale zato má výrazně lepší točivý moment. Motorky v noze by tak měly umožnit citlivější kontrolu nohy a přiblížit jí pohybům zdravého člověka.

Hlavním cílem protézy má být podle Elliotta Rouse to, aby vědci, kteří pracují s jedinci s chybějícími končetinami, nemuseli vyvíjet vlastní design robotické nohy, ale měli základ, který mohou rozvinout a volně vylepšovat. Stejně tak mají k dispozici i algoritmy, které nohu řídí.

Takovýchto open source protéz existuje vícero, ale většina je určena pro horní končetiny, obvykle ruce.  Protéza z Michiganské univerzity je první, která je určena dolním končetinám. Vývoj protéz za chybějící nohu je obecně obtížnější, už jen kvůli nutnosti nohy udržet rovnováhu a trvalý tlak pacientova těla.

Obrázek: Bionická protéza s umělou inteligencí je open source a stojí 640 000 korun

Další testování bionické nohy, tentokrát ve stoje. Zdroj: Joseph Xu/Michigan Engineering, Communications & Marketing

Úplná bionická noha by měla stát přibližně 28 500 dolarů (asi 640 000 korun) a zahrnuje části vyráběné firmou Star Rapid a Dephy, a součástí je také minipočítač Raspberry Pi, který pohání umělou inteligenci. Pokročilá AI by měla pacientům s bionickou protézou umožnit rychlou změnu aktivit, například pohyb do schodů či dolů po rampě.

Zdroj: University of Michigan

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší