Desetiletá vědecká práce plodí ovoce, pokročilá bionická protéza může vrátit cit do ruky amputovaným jedincům

Bionická umělá paže umožňuje těm, kteří o horní končetinu přišly, znovu poznat tzv. propriocepci – jinak také polohocit.

Stručně řečeno, díky nové technologii dokáže člověk i bez vizuálního vjemu poznat, kde se jeho končetina nachází v prostoru; jde o funkci zcela přirozenou a důležitou třeba pro správnou koordinaci pohybů. Přestože samotný termín propriocepce není mimo odborné kruhy příliš známý, je pro člověka velice důležitý.

Více o technologiích ve zdravotnictví:

Velkého významu nabývá tato schopnost vnímání našeho těla v prostoru obzvláště u nohou, ale nezanedbatelná je též u horních končetin. Klíčová je propriocepce například u reflexů: pokud chceme zablokovat míč, který letí směrem k našemu obličeje, je důležitá jak rychlost, tak přesnost. Není čas se podívat, kde se naše ruka zrovna nachází, musíme to vědět a vnímat instinktivně; propriocepce je klíčovou součástí koordinace.

Obrázek: Desetiletá vědecká práce plodí ovoce, pokročilá bionická protéza může vrátit cit do ruky amputovaným jedincům

Myoelektrická protéza od firmy Bebionic, konkrétně část, která nahrazuje ruku. Prototyp vyvíjené protézy zatím dostupný není. Zdroj: Bebionic/Ottobock

Deset let výzkumu vstříc lepším myoelektrickým protézám

Ztráta tohoto „prostorového vnímání“ končetin je proto nepříjemným zážitkem pro ty, kteří následkem nehody, nemoci či jinak o ruku přišli. Pokročilé umělé protézy sice pomáhají k lepšímu životu, nicméně ztráta propriocepce nedává šanci na vyšší míru obnovení předchozí mobility.

Vědci ze švýcarské univerzity EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) však nyní, zdá se, přišli s adekvátním řešením. Bionická ruka má amputovaným jedincům dát „velmi jemné, téměř přirozené vnímání dotyku“; součástí je reprodukce propriocepce.

Ve studii publikované pro peer-reviewed magazín Science Robotics popisují vědci zařízení schopné stimulovat nervy v pahýlu, který po amputaci zůstává; to poskytuje zpětnou vazbu v reálném čase. Pacient tak má být schopen okamžitě rozpoznat tvar, velikost a konzistenci pouhým dotykem.

Obrázek: Desetiletá vědecká práce plodí ovoce, pokročilá bionická protéza může vrátit cit do ruky amputovaným jedincům

Jde o velký pokrok oproti současným myoelektrickým protézám, které pro mechanické pohyby bionické paže využívají pohyb svalů v pahýlu. Přestože jde o skvělá, pokročilá zařízení, která se stále vyvíjí, umožňují jen jeden druh přenosu – od člověka k paži. Technologie od EPFL však umožní zpětnou vazbu, oboustranný přenos, což je velký krok kupředu.

Výsledky publikované v Science Robotics jsou výsledkem více než desetileté práce vědců z EPFL a celého světa, včetně např. Itálie. Podle vědců nemá mozek problém vjemy zpracovávat.

Přesto však chvíli trvá, než si pacienti na bionickou končetinu zvyknou: „překládat“ elektrické signály vysílané paží do elektrod v pahýlu se musí mozek nejprve naučit.

Zveřejněný výsledek udává vysokou přesnost v určování velikosti a tvaru objektů, u dvou pacientů překročil 75 %. Při testování nebyly použity přímo bionické protézy, testoval se pouze samotný systém.

Jde však teprve o experimentální technologii, ještě potrvá, než se dostane do medicínské praxe – pokud se neobjeví významné problémy, které by tomu zamezily. Jisté nejsou ani náklady na budoucí umělé paže podobného typu, levné však téměř jistě nebudou.

Zdroj: 1, 2

Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?