Roboti, obzvláště ti čtyřnozí, už se dnes hýbou vcelku dobře, ale chybí jim určitá přirozenost, jakou vidíme u zvířat. To se nyní snaží změnit výzkumníci z Virginia Tech.
Vyvíjí kombinace algoritmů a snímačů, které mají robotickým zvířatům pomoci napodobit reálných zvířat. Systém se inspiruje obratlovci, jejichž kontrola nad rovnováhou pochází hlavně z nervů v páteři. Toho chtějí vědci dosáhnout kombinací měřením relativní orientace těla vůči zemi a relativní pozicí kloubů.
Konec konců, nejlepším designérem je matka příroda.
Ve Virginia Tech se robotům věnují dlouhodobě:
Robotický pes k nerozeznání od skutečného
Výsledkem bude mechanická psovitá šelma schopná kráčet a běhat mnohem věrohodnějším, ale také rychlejším a zřejmě i stabilnějším způsobem než dřív.
Pomoci mají robotickým zvířatům také LiDARové snímače a kamery, užitečné třeba proti kolizím (obdobná technologie se používá také při vývoji samořiditelných automobilů). Na testování používají vědci z Virginia Tech designy Ghost Robotics vylepšené snímači k testování nových algoritmů.
Už úvodní práce se ukázala jako smysluplná, myšlenka je tak správná; ostatně, i třeba robot Atlas od Boston Dynamics je inspirován člověkem a jeho způsobem pohybu. Docent Kavel Hamed, jeden z hlavních výzkumníků projektu ve Virginia Tech, rovněž zdůrazňuje, že nejde jen o vylepšování algoritmů, ale o inspiraci biologickým světem v technologiích.
Což ale zabere čas, a ještě tak potrvá, než se dočkáme robotického zvířete, které svým pohybem skutečně dobře imituje reálného tvora.
Zdroj: Virginia tech