Studie analytické firmy OpenSignal, provedená mezi letošním srpnem a listopadem, se zaměřila na kvalitu zážitku při sledování videa na mobilní zařízení. Ač možná pro někoho překvapivě, tak opětovně se Česká republika umístila mezi těmi nejlepšími zeměmi světa, na skvělém 2. místě.
„Video Experience“, jak OpenSignal nazývá svou metodologii, je měření „průměrného video zážitku“ na 3G a 4G sítích místních operátorů. V úvahu bere kvalitu videa, načítací dobu a kupříkladu počet výpadků během sledování. Zážitek je hodnocen na škále mezi 0 a 100, přičemž 100 je nejlepší a 0 nejhorší.
Pozor: Předem je nutné říct, že kvalita sledování videa nemusí nutně znamenat, že je ČR nejvhodnější na sledování videí. Vzhledem k ceně mobilního internetu v ČR – kterou OpenSignal v úvahu nebere – lze proto brát výsledky s rezervou. Většina lidí nemá neomezený internet, na stahování videí často nepomyslí (nebo takové řešení nechce) a na Netflix, Disney+ nebo podobné služby chce koukat často právě na místech, kde není Wi-Fi k dispozici. Nehledě na to, že i samotná cena těchto služeb bývá dražší než pro zákazníky v jiných regionech kvůli nižší kupní síle.
V minulém roce bylo mimochodem Česko dokonce vítězem celé studie; letos ho ale předskočilo Norsko.
Rychlé Česko? Možná, ale drahé
Je pravda, že ČR má poměrně solidní pokrytí se slušnou rychlostí; to mu může klíčové body přidat, i kvůli tomu, že oproti lidnatějším zemím není síť tak přetížená. Ironicky vzato zřejmě Česku pomohlo také to, že tu zase tolik lidí na videa online pravidelně nekouká: Méně tak zatěžují sítě operátorů, což zajišťuje plynulejší video pro jiné uživatele.
6 nejlepších zemí, jejichž kvalita zážitku při sledování videí na mobilu překonala 75 %, tvoří Norsko (78,5 %), Česko (77.2 %), Rakousko (76,7 %), Dánsko (76 %), Maďarsko (75,9 %) a Nizozemí (75,5 %). Za pozornost stojí, že vše jsou evropské země, z čehož 3 patří do regionu střední Evropy.
V průzkumu se dařilo i Slovensku, které je s 74,6 % na 8. místě.
Nejhůře skončily Irák, Etiopie, Afghánistán, Libye, Alžírsko a Tanzanie; tyto země nedosáhly ani 35% hodnocení. Z Evropy se nejhůře umístilo Bělorusko s 56,2 %. Nepříliš valně se vedlo také Ukrajině a Rusku.
Propadáku dosáhly také Spojené státy Americké s 53,8 %. USA jsou natolik velkým regionem, že v řadě států lze bez problému narazit na místa se slabým, nepříliš rychlým či nestabilním internetovým připojením.
Evropské státy celkově dominují v celé top 20. Přidává se mezi ně jen Singapur na 12. místě a Tchaj-wan na 16.
OpenSignal vychází z dat sesbíraných na 37 671 772 zařízeních. Celkový počet měření uvádí na 94 086 045 513 a dala sbíral za období 1. srpna až 30. října 2019. Většina zemí si oproti stejné studii z minulého roku polepšila, nejvýrazněji Francie.
Zdroj: OpenSignal via ZDnet