Sluneční erupce jsou fascinující záležitost, a jejich pozorování je dnes jednodušší než kdy dřív – hlavně díky počítačům.
Vědci z University of Colorado Boulder a National Centers for Environmental Information využívají, jak vyplývá z jejich studie pro peer-reviewed magazín Journal of Space Weather and Space Climate, techniky strojového učení k průzkumu masivního množství satelitních dat.
Z těch jsou následně schopni vyčíst klíčové prvky pro lepší poznání „vesmírného počasí“.
- Sluneční erupce odpálila námořní miny v oceánu
- Zemi zasáhla solární bouře, šlo pozorovat polární záři
- Sonda Parker pronikla blizoučko Slunci
Pokrok díky strojovému učení
Měnící se podmínky našeho Slunce a okolního vesmíru mohou ovlivňovat fungování různých technologií na Zemi, blokovat určitou rádiovou komunikaci nebo v extrémních případech dokonce poškozovat elektrické stanice – a také snižovat přesnost navigačních systémů.
Schopnost zpracovávat data o slunečních erupcích v reálném čase je důležité, protože právě erupce mohou Zemi ovlivňovat významně, a to už v řádu několika minut.
K předvídání budoucího vesmírného počasí vědci shrnují současné podmínky na Slunci hned dvakrát denně. Využívají ručně kreslené mapy, které jsou anotované informacemi o podmínkách na Slunci; popisují zde aktivní regiony, filamenty a hranice koronálních děr.
Specializované satelity ale produkují nová pozorování každých pár minut. Kupříkladu Solar Ultraviolet Imager na GOES-R Series satelitu získává nová data ve čtyřminutových cyklech, a sběr informací probíhá v šesti různých vlnových délkách.