Vědci budují černou skříňku Země: Zaznamená konec civilizace kvůli změně klimatu

Ocelový monolit bude ukrývat úložiště shromažďující data o změně klimatu. Budoucí generace tak mají dostat do rukou nezkreslený obraz toho, co se na Zemi dělo a jak se tomu podařilo či nepodařilo zabránit.

Začátkem příštího roku vědci dokončí instalaci ocelového monolitu na západním pobřeží Tasmánie, ostrova vzdáleného asi 240 km od australského kontinentu. Monolit nazvaný Earths Black Box (Černá skříňka Země) bude umístěn daleko od civilizace, bude mít připojení k internetu a bude zaznamenávat všechny důležité události týkající se změny klimatu. Ta podle jejich předpokladu může znamenat zkázu většiny lidstva. Stane se tak doslova černou skříňkou sledující civilizaci a její počínání v čase.

Změna klimatu nezpomaluje dostatečně rychle

I když se státy zavazují snížit do roku 2050 své emise téměř na nulu, Země jako taková bude produkovat více a více skleníkových plynů vlivem tání permafrostu a oteplování oceánů. Za předpokladu, že budeme pokračovat ve stávající cestě, je pravděpodobné, že se zvýší hladina moří, nastanou problémy s úrodou a nakrmit miliardy lidí bude problematické. Pokud by následující generace chtěly vědět a analyzovat, co se pokazilo, Černá skříňka Země by nabídla jiný pohled na historii lidstva a to, co udělalo nebo naopak neudělalo, aby katastrofě zabránilo.

Obrázek: Vědci budují černou skříňku Země: Zaznamená konec civilizace kvůli změně klimatu

Foto: Se souhlasem Earths Black Box

Monolit bude vyroben ze 7,5 cm silné oceli, která by měla přežít i případné přírodní katastrofy. Pod tvrdým pláštěm se bude skrývat množství pamětí, které budou zaznamenávat data o teplotě pevniny a moří, úrovni kyselosti oceánů, spotřebě energie lidstvem a množství vyprodukovaného oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů. Tyto informace budou doplňovat novinové články, příspěvky ze sociálních médií a také klíčové výstupy z důležitých setkání, jako je konference smluvních stran (COP), která nedávno skončila v Glasgow, aby poskytly kontext toho, co lidstvo dělalo, zatímco se klima zhoršovalo.

Projekt připomíná Špicberské globální úložiště semen, ve kterém 239 zemí světa skladuje semena rostlin a důležitých plodin.

Geoinženýrství? Pozor na změny, které nemůžeme vrátit. Oceány bez kyslíku. Kvůli změně klimatu hrozí masové vymírání ryb.

Úložiště dat na Zemi i mimo ní

Černá skříňka, poháněná solární energií, bude díky internetovému připojení vyhledávat na internetu informace týkající se změny klimatu podobně jako internetové vyhledávače, když jejich robot ukládá informace o navštívených stránkách. Záložní napájení v době, kdy slunce nebude svítit, zajistí soustava akumulátorů. Úložiště navíc nebudou závislá na nepřetržitém napájení. Výzkumníci odhadují, že s využitím kompresních a archivačních technologií bude černá skříňka schopna uchovávat data alespoň po dobu příštích 30-50 let. Během této doby budou dále zkoumat nové způsoby ukládání informací, které vydrží stovky let, ne-li déle.

Dalším krokem by mohlo podle vědců být odesílání dat na další úložiště mimo naši planetu. Pomoci by v tom mohl např. projekt Starlink od SpaceX.

Projekt je sice nekomerční, ale vznikl ve spolupráci výzkumníků z Tasmánské univerzity a australské marketingové komunikační agentury Clemenger BBDO. Tým doufá, že zaznamenávání kroků současných politiků a podniků při zmírňování klimatických změn je přiměje k větší odpovědnosti.

Stavba bude postavena během příštího roku, nicméně ukládání dat již začalo, jak tvrdí webové stránky projektu. Kromě záznamů nových událostí se bude zpětně analyzovat i minulost, aby se identifikovaly klíčové události v historii změny klimatu.

Obrázek: Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Obrázek: Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Obrázek: Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Obrázek: Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
98%
Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu