Jak si dobře vybrat nový notebook? Detailní průvodce výběrem

Vybrání nového ideálního laptopu není legrace. Chce to trochu času na pořádné promyšlení a také si dát pozor na několik klíčových prvků. A na ty se dnes zaměříme, aby byl váš výběr o něco jednodušší.

Účel – na co počítač potřebujete?

To je nejdůležitější kategorie, kterou si musíte sami určit a která významným způsobem určí, který notebook si ve výsledku vyberete.

Obecně je lze shrnout do několika širokých škatulek; část z nich se ale samozřejmě může kombinovat.

  • Pracovní notebooky. Obecně slušný výkon CPU se kombinuje s dlouhou výdrží baterie, slabou grafickou kartou, kvalitní konstrukcí a obvykle též poměrně kvalitním a velkým displejem. V této kategorii najdeme jak levné kousky do 15 tisíc, tak drahé mustangy pracovního světa v ceně přes 40 tisíc.
  • Herní notebooky. Výkonná grafická karta spolu s rychlým CPU a dostatek RAM, a ve vyšších cenových kategoriích i s displejem s vyšší obnovovací frekvencí, se hodí hlavně pro nadšené hráče počítačových her – byť některé kousky jde do školy nebo do práce použít. Mívají ovšem extravagantní design, slabší výdrž baterie a trpí na přehřívání nebo vyšší hlasitost vlivem běžících větráků. Tady se cenovka výrazně zvyšuje. Ač jde najít kvalitní kusy do 20 tisíc, pro ty, na kterých lze hrát ty opravdu nejnovější hry na slušné detaily je nutnou sáhnout spíše k 30 až 40 tisícům. Od 50 tisíc výš pak najdeme opravdová herní monstra s často dost specifickým využitím, vhodné třeba na pravidelné velké LAN party.
Obrázek: Jak si dobře vybrat nový notebook? Detailní průvodce výběrem

Herní laptopy jde sehnat i levně, zařízení jako Lenovo Legion mají své chyby, obzvláště ty do 20 tisíc korun, ale hrát se na nich rozhodně dá.

  • 2v1. Specifická zařízení, která v sobě kombinují schopnosti tabletu a notebooku, se většinou hodí jen na doprovodné využití a ve vyšších cenových kategoriích jako cestovní pracovní zařízení. Jsou praktická a odolná a baterie bývá slušná, mívají však předinstalovaný Android a výkon obvykle nestačí ani na Windows. V případě, že chcete 2v1 na práci, potřebujete sáhnout do vyšších cenovek, 15 tisíc korun a dál. Do 10 až 15 tisíc jde použitelná 2v1 sehnat, připravte se ale na řadu ústupku. Naopak jde ale zase o vhodná zařízení pro školáky a studenty, pokud důvěřujete jejich zodpovědnosti a opatrnosti při používání 2v1.
  • MacBooky. Specifické laptopt s operačním systémem macOS od Applu, které jde těžko zařadit do jiné než samostatné škatulky. Jde jednoznačně o pracovní mašiny, ale v praxi si je nemá cenu kupovat, pokud neděláte s grafikou nebo se nechcete ponořit do ekosystému firmy – to znamená zároveň koupit také třeba iPhone nebo iPad. MacBooky jsou vždy předražené a relativně běžné laptopy, ale jejich výhodou je zmíněný uzavřený ekosystém a OS, díky kterému vše běží naprosto plynule a víte, co můžete čekat. Výhodou může pro některé být také jednoznačný design, který hned všem prozradí, že jste členem fanklubu nakousnutého jablka.
  • Univerzální notebooky. Tím mohou být skoro kterékoliv, což je dost problematické – výběr si tu moc nezúžíte. Obecně může účel univerzálního notebooku stejně dobře splnit notebook pracovní i herní; důležitá je zde hlavně cenová kategorie, která určuje, co stroj dokáže. Klíčové je v tomto případě zaměřit se na váhu, výdrž baterie a kvalitu klávesnice.

Poté, co si z první škatulky vybereme druh laptopu, který preferujeme, přesuneme se na druhou nejdůležitější věc: Cenu.

Obrázek: Jak si dobře vybrat nový notebook? Detailní průvodce výběrem

Cena je rozhodující: Jinak se vám může stát, že se pro vás práce s notebookem stane frustrující.

Cena rozhoduje

Tady není moc o čem diskutovat. Cena je nesmírně důležitá u výběru notebooku a váš rozpočet primárně rozhodne o tom, na jakém stroji se nakonec usídlíte.

Zde jsou škatulky docela jasné.

  • Do 10 tisíc korun seženete jen netbooky, levné 2v1 a různé tablet PC, případně starší kousky. Hodí se především na prohlížení internetu a práci v Office a dalších kancelářských balíčcích. Dají se využít jako první stroj pro starší ročníky nebo pro děti; ve většině případů je ale mnohem lepší a výhodnější věnovat jim vysloužilá zařízení z domácnosti nebo třeba tablet. Repasované notebooky však mohou být v tomto směru velmi zajímavou volbou.
  • Do 20 tisíc korun už se dá zahrát docela slušné divadlo. Jde sehnat herní notebooky, na kterých si zahrajete i nové hry (byť ne na nejvyšší kvalitu a barvy displeje bývají dost podezřelé), slušné pracovní stroje a příjemné, lehké, přenosné mašiny na každodenní použití. Stačit budou pro většinu uživatelů.

TIP: Notebooky mezi 20 a 30 tisíci korunami by měly uspokojit prakticky každého uživatele v kategorii, kterou si vybere – jde o skvělou volbu třeba pro příbuzné a přátele.

  • Do 30 tisíc korun najdeme pořádné herní stroje, někdy už i s vyšší obnovovací frekvencí displeje, slušné klávesnice, pracovní notebooky i na práci s grafikou a běžnější je už i slušná výdrž baterie.
  • Do 50 tisíc korun seženeme extratřídu běžných laptopů, designové kousky, notebooky s úzkým zaměřením a podobně. Vysoký výkon je jistota (byť pořádná GPU nikoliv), stejně tak velmi bytelné provedení.
  • Nad 50 tisíc už hledíme do třídy určené pro milovníky. Jde v nich najít herní laptopy, které už se spíše podobají stolním mašinám s plnohodnotnými grafickými kartami, ty nejlepší MacBooky, nejlepší ThinkPady a dokonce občas i ten tablet PC (Microsoft se svým Surface Bookem, určeným hlavně pro grafiky).

A teď, když známe, jaký typ notebooku chceme a za jakou cenu, zbytek naší práce už je dost jednoduchý, protože dostupné stroje bývají dost podobně. Zaměřme se teď na drobnější rozlišovací prvky, které nám pomohou s finalizací výběru.

Klávesnice

Nesmírně důležité. Chcete klávesnici s dobrým zdvihem a příjemnou na dotek, kde vám bude vyhovovat rozložení, stisk i kvalita výroby; ideálně by měla být podsvícená, přestože to není až tak důležité, obzvláště, pokud píšete všemi deseti.

Obrázek: Jak si dobře vybrat nový notebook? Detailní průvodce výběrem

Doporučujeme si vždy klávesnici notebooku vyzkoušet: Pokud vám nebude sedět, zkazí vám to celý dojem ze stroje, i kdyby byl jinak dokonalý.

Displej

Jas, barevné provedení, úhlopříčka a obnovovací frekvence jsou nejdůležitější prvky, na které si dát pozor. Obnovovací frekvence vás nemusí zajímat, pokud na stroji nechcete hrát hry, a i tak jen v případě, že chcete to nejlepší z nejlepšího.

Barevné provedení určuje kvalitu barev: Velmi důležitá je barevná věrnost a kvalitní černá, celkově jde o parametr nejvýznamnější pro grafiky a ty, co zkrátka chtějí dobrý obraz.

Úhlopříčka je, zjednodušeně řečeno, velikost displeje. Proč je něco takového důležité věřím není nutné vysvětlovat. Rozlišení je vedlejší: Alespoň 1920 x 1080 mají dnes už prakticky všechny laptopy a dál to není potřeba řešit mimo specializovaná použití (opět, jako je grafická práce nebo videohry).

Pozor také na matný versus lesklý displej. Odvěký souboj jde shrnout tak, že zatímco lesklé displeje nabízí lepší kontrast, živější barvy a tmavší černou, kvůli odrazům na světle jsou prakticky nepoužitelné v místech, kde se nemůžete přesouvat nebo si udělat šero. Na cestování se tak moc nehodí, proti slunci neuvidíte vůbec nic.

Obrázek: Jak si dobře vybrat nový notebook? Detailní průvodce výběrem

Pořádný diplej, a ještě k tomu ohebný. To je ale stále výjimečné – klasický displej určitě postačí, obzvláště s věrným vykreslením barev. Zdroj: Tom’s Guide

Matné displeje jsou mnohem univerzální a displeje tohoto typu mají skvělou viditelnost i mimo světlo slunce nebo třeba žárovky; barvy jsou tlumenější, ale mohou také být vysoce kvalitní, obzvláště ve vyšších cenových kategoriích. V redakci obecně preferujeme matnější displeje, protože se tak snadno nezašpiní a nemusíte neustále řešit, odkud svítí slunce nebo odkud se vám to světlo odráží.

Skvělé jsou moderní OLED displeje, které mají perfektní podání barev a jsou úspornější. Zatím je však nabízí jen malé množství zařízení, přičemž většina z nich je z produkce společnosti Asus. Lze však očekávat, že v dohledné době dorazí na trh řada konkurenčních modelů, které udělají z OLED displejů standard.

Rady a tipy jak vybrat notebook

  1. Ujistěte se, aby měl notebook nad 10 tisíc korun alespoň 8 GB RAM, jinak budete rychle vnímat zpomalení.
  2. Pokud budete využít webkameru, dejte pozor, aby jí notebook měl (mají prakticky všechny) a byla v dostatečné kvalitě (to už je horší).
  3. Přečtěte si recenze uživatelů – obvykle se dozvíte o skrytých vadách zařízení a o tom, jaká je reálná výdrž baterie.
  4. Pokud najdete stejný model laptopu za nižší cenu než jinde, nejásejte předčasně – často může být rozdíl způsobený tím, že prodejce s levnějším notebookem nedodává automaticky i operační systém Windows 10.
  5. Dodatečné prvky jako čtečka otisků prstů a podobně nejsou ještě všudypřítomným standardem – ujistěte se proto, že je notebook, který chcete, má – pokud je samozřejmě vyžadujete.
  6. Herní notebooky jde obecně použít i pro práci, jsou rychlé a výkonné. Problém bývá hlavně v nevhodném designu (obzvláště u formálnějších povolání velký problém), vyšší hlasitosti nižší výdrži baterie. Naopak lepší vykreslování barev a kvalitní klávesnice mohou být plusem. Každopádně rozhodnutí využít pro práci herní laptop zvažujte pečlivě a odhodlejte se spíše pro konzervativnější design herního notebooku. Najít takové jde.
  7. Podívejte se pečlivě na váhu. Obzvláště pokud se strojem hodláte hodně cestovat, potřebujete kvalitní šasi, panty i snesitelnou váhu max. kolem 1,5 kg.
Obrázek: Jak si dobře vybrat nový notebook? Detailní průvodce výběrem

Dobře vybraný laptop je radost používat – třeba v kavárně.

A teď už směle do výběru notebooku. S našimi radami nemůžete udělat chybu a vyberete si přesně takový stroj, jaký chcete – ať už se Ježíšek netrefil úplně přesně nebo čekáte na masivní novoroční slevy, věříme, že si vyberete notebook, který vám bude naprosto perfektně vyhovovat.

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků