Repasované počítače jsou výhodnou alternativou: Kdy se vyplatí a podle čeho vybírat?

Jak vybrat repasovaný počítač, co to vlastně znamená a kdy naopak sáhnout po novém kousku? Za výkonný notebook či stolní počítač nemusíte nechat desítky tisíc.

Prakticky nikdo, od dětí po dospělé, dnes nemůže existovat bez patřičné výbavy. Potřebujeme ji k práci, k nakupování, k zábavě i online výuce. Co ale dělat, když nemáte dostatek prostředků k nákupu nového stroje, nebo chcete za minimum peněz dostat co nejlepší výbavu? Podívali jsme se na problematiku repasů a repasovaných počítačů a připravili pro vás přehledného průvodce.

Co je to repasovaný počítač?

Již samotný název přivádí mnoho lidí k mylné domněnce, že repasované počítače, jakožto použitá zařízení z druhé ruky, mají nějaké vady, poškození či chyby nebo že se jedná o staré zastaralé stroje, na kterých se někdo snaží vydělat.

Ať hovoříme o pevném stolním počítači či notebooku, repasované jsou taková zařízení, která prošla profesionální kontrolou a byla uvedena do provozu samotným výrobcem nebo odborným personálem. Většinou se repasují krátkodobě používané notebooky, kdy je hlavním účelem navrácení do jejich původního stavu. Všechny komponenty uvnitř zařízení se pečlivě testují a vyčistí. Pokud dojde ke zjištění problému, daná součástka je vyměněna.

Obrázek: Repasované počítače jsou výhodnou alternativou: Kdy se vyplatí a podle čeho vybírat?

Repasování notebooku znamená jeho uvedení do původního stavu. Samozřejmostí je vyčištění, jindy dochází i k výměně pevných disků či baterie. Foto: Freepik

Občas se stává, že především kosmetický vzhled notebooku poukazuje na fakt dřívějšího používání. Ani v tomto případě není problém provést výměnu či drobnou opravu v podobě výměny ochranných plastů a šasi. Těmito zásahy se PC obnoví jeho původní kvality.

Odkud repasy pochází? Zařízení zpravidla používaly velké společnosti, které si výkonnou a drahou techniku pořídili na leasing. Po uplynutí této doby je pak vrací výrobci a vyměňují za novější kusy. Není proto překvapivé, že jde nejčastěji o modely značek Dell, Lenovo, Fujitsu nebo HP (Hewlett-Packard) a Apple. Nalézt lze však v menším počtu i repasované modely od dalších výrobců.

Jaké výhody a nevýhody mají repasy oproti novým PC?

Tou nejvýraznější výhodou je bezesporu rapidní pokles pořizovací ceny. Dá se shrnout do jednoduchého příměru – dobrá výbava za nízkou cenu. Velmi často dochází k repasování počítačů či notebooků, jejichž pořizovací cena byla větší než 20 000 Kč.

Obrázek: Repasované počítače jsou výhodnou alternativou: Kdy se vyplatí a podle čeho vybírat?

Repasované stroje původně stály desítky tisíc Kč. Pochází nejčastěji z velkých firem, které je měly pronajaté. Foto: Pixabay

Kupující získá notebook, který má vzhledem k ceně dobrý výkon a výbavu. Pro ty, kteří se zajímají o ekologii, je na místě uvést, že koupí repasovaného počítače či notebooku jednoznačně šetříte přírodu. Repasováním lze získat z už použitých drahých kovů maximum, čímž snížíme potřebu jejich těžby k výrobě nových produktů. Mezi nevýhody takového zařízení lze uvést spíše maličkosti. Většinou se jedná o notebooky, které mají větší rozměry nebo u některých výrobků může být opotřebené tělo. Občas se pak stává, že baterie má menší výdrž.

Obrázek: Repasované počítače jsou výhodnou alternativou: Kdy se vyplatí a podle čeho vybírat?

Kancelářské modely jsou vhodné pro všechno kromě hraní novějších her. Hlavním argumentem je kvalita a nízká cena. Foto: Freepik

Pokud se bavíme o repasovaném notebooku, můžeme o něm říci, že jde o odzkoušený a plně funkční stroj. K dalším výhodám patří skutečnost, že takové notebooky mají často vyměněnou baterii, nebo přinejmenším uvedený stav jejího opotřebení. To je i rozdílem oproti nákupu z druhé ruky přes různé portály typu Bazoš a Sbazar, kde lidé prodávají použité stroje bez uvedení do původního stavu a náležitého popisu.

Máte doma starý a nepoužívaný notebook? Připravili jsme několik tipů, co vyrobit ze starého notebooku. Během chvíle lze starý počítač proměnit v síťový disk, nebo multimediální centrum k TV.

Kdy to má smysl? Nový vs repasovaný notebook

Nový notebook do 10 000 Kč se nevyrovná zpracováním, výkonem, rychlostí ani odolností tomu repasovanému za stejnou částku. Výhodu může mít nový notebook v dané ceně spíše kvůli jinému provedení – většinou jde o lehké a malé přístroje. Repasy jsou většinou poctivé kancelářské stroje s větší obrazovkou, i když ani to vždy neplatí.

Jak ukazují data z trhu, repasováním dochází k poklesu pořizovací ceny oproti původní ceně až o 80 %. Nové notebooky před repasováním stály nemalé peníze, většinou kolem 25 až 50 000 Kč, jednat se ale může i o dražší zařízení.

Obrázek: Repasované počítače jsou výhodnou alternativou: Kdy se vyplatí a podle čeho vybírat?

Mezi repasy lze najít zajímavé kousky. Všimnout si můžete i faktu, že většina e-shopů má často hodně kusů od jednoho modelu či řady. Může za to fakt, že jde o modely, které dříve používala jedna firma. Např. u herních modelů jsou pak k dispozici jednotlivé kusy, nebo jen málo kusů. Foto: Pixabay

Kolik stojí repasovaný notebook?

Při pohledu do nabídek českých e-shopů se cena nejčastěji pohybuje mezi 5 000 až 10 000 Kč. Nabízené modely jsou nejčastěji kancelářskými řadami a jsou stavěny pro náročnější používání a časté nošení v brašně.

Jaká je záruční doba repasovaného stroje?

Záruční doba je minimálně jeden rok, nebo je úplně stejná, jako při zakoupení nového notebooku, tedy 2 roky. Informaci vždy najdete na stránkách konkrétního prodejce přímo u konkrétního kusu. Záruka se totiž může napříč portfoliem lišit.

Na práci a do kanceláře ano, na hraní jen zřídka

Pokud potřebujete používat notebook pro běžné činnosti, jako je sledování internetu, práce s kancelářským balíkem, přehrávání filmů či hudby, jsou repasovaná zařízení vhodnou volbou. To platí i pro kancelářskou práci na dálku a domácí výuku.

Obrázek: Repasované počítače jsou výhodnou alternativou: Kdy se vyplatí a podle čeho vybírat?

Pro děti je repasovaný notebook ideální volbou. Dovolit si jej navíc může na rozdíl od nových kousků většina z nás. Foto: Pixabay

Kdo pomýšlí na hraní počítačových her a potřebuje tak počítač či notebook s vysokým výkonem, bude mít výběr o poznání složitější. Repasy jsou většinou rok až několik let stará zařízení, což při hraní počítačových her může znamenat znatelné zastarání. Herní modely jsou v nabídkách českých e-shopů dostupné nárazově a většinou v jednotkách kusů. Chce to tedy notnou dávku štěstí.

Na co si dát pozor

Vždy se ujistěte, že se doopravdy jedná o repasovaný počítač nebo notebook. Takovým, jak jsme si řekli výše, automaticky není bazarové zařízení z druhé ruky. U repasů dochází k obnově a testování, které se u bazarových notebooků neprovádí.

Ačkoliv by se to nemělo stávat, vždy si prohlédněte, zda-li nemá notebook vymačkanou klávesnici, vyleštěný touchpad nebo vysvícený displej. Hlučný disk může být také jednou z věcí, která se u repasovaných notebooků projeví, i když s příchodem SSD i tento problém postupně mizí. V neposlední řadě zjišťujte, zda-li je v notebooku nová či původní baterie (případně jaké je její opotřebení), aby vás nepřekvapila její výdrž.

Repasované notebooky jsou zajímavou volbou v situacích, kdy chcete za málo peněz hodně muziky. Pokud tedy nelpíte pouze na nákupu nových věcí, lze nákup repasu doporučit. Ze zkušenosti se jedná o kvalitní kancelářské a multimediální modely, které jsou k nerozeznání od nových kusů.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vladislav

Mám: CPU 8 jader – Vishera AMD FX(tm)-8350 Eight-Core Processor Mainboard – Gigabyte 970A-D3 RAM – 16 GB DDR3 Slabší grafiku – NVIDIA GeForce 210 2 x SSD SATA 1 x SSD M2 Patriot Helfire + 2x HDD 4 GB OS Win 10 Profi x64 ********************************************* Kontrola výkonnosti PC pro instalaci… Číst více »

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu