Kašmír je politicky výbušná oblast, rozdělená mezi Čínu, Pákistán a Indii, přičemž oblast si celou nárokují všechny tři země. Indie drží největší část regionu.
Kašmír je problematický nejen politicky, ale i nábožensky – je totiž z většiny muslimský, zatímco majorita Indie je převážně hinduistická. Kvůli protestům a celkové geopolitické nestabilitě má region zablokovaný přístup k internetu už od srpna 2019, kdy premiér Narendra Modi (který vede výrazně pro-hinduistickou stranu) revokoval zvláštní status regionu dle článku 370 indické ústavy.
Přístup k internetu je chráněn ústavou
Po 150 dnech od zablokování jde o suverénně nejdelší dobu, kdy je v jakékoliv demokratické zemi zablokovaný internet – přestože „jen“ v jednom regionu. K internetu ztratilo přístup přibližně 7 milionů lidí, stav je náročný jak pro každodenní život obyvatel, tak pro práci a ekonomiku Kašmíru. Bez internetu je v dnešní době těžké fungovat.
Indický nejvyšší soud i proto shledal, že přístup k internetu je chráněn ústavou a nesmí být dlouhodobě blokován. Indická vláda má nyní týden na to, aby se rozmyslela, co udělá dál. Podle soudu je plošné odstřižení internetu přípustné pouze v případech, kdy je to „nezbytně nutné a nevyhnutelné“.
Rozhodnutí indického soudu je pro demokracii v Indii velmi dobré: Ukazuje, že kontrolní prvky rozdělení moci v největší svobodné zemi na planetě fungují.
Zároveň jde o zajímavý mezinárodní precedent: O přístupu k internetu jakožto základním lidském právu se uvažuje stále častěji, mnohde je vnímán stejně důležitě jako teplo či voda.
Zdroj: Engadget