Home office se netýká jen běžných povolání, ale u i těch, kde by to člověk neočekával. Doma zůstává i tým z NASA JPL, který řídí misi roveru Curiosity.
V legendární laboratoři JPL v jižní Kalifornii, kde obvykle sedí řízení mise Curiosity, 20. března nebyl nikdo. Pravda, střídavě si volno zaměstnanci berou, ale nikdy ne všichni najednou – až dosud.
Tým kompletně synchronizovaný s různých lokací v USA úspěšně splnil úkol dle plánů a očekávání (získání vzorku půdy). Zaměstnanci se doma připravili, přinesli si sluchátka, dodatečné monitory a další nutné vybavení, a úspěšně dokázali Rover řídit i mimo svou centrálu.
Mars nepočká
Nebylo to jednoduché; nemohli si domů vzít všechno vybavení. Plánovací část týmu obvykle spoléhá na 3D snímky Marsu, které studuje skrze speciální brýle, které jim pomáhají lépe rozpoznat specifika terénu.
Tyto brýle ale vyžadují pokročilé grafické karty a celkově vysoce výkonné počítače, které zaměstnanci doma nemají a pro které musí do JPL. Pro podobný účel by v domácím prostředí v podstatě stačil rychlý herní počítač, ale to není zrovna běžné vybavení domácnosti. Inženýři si ale poradili po svém a využili zkrátka běžné 3D brýle s modrým a červeným spektrem, takové, jaké lze dostat třeba v kině. Není to ideální varianta, ale pro čas krize dostačující.
Hardware ale není vše. Řízení roveru není zrovna hračka, ovšem pracovníci v NASA JPL mají jednu výhodu: jsou na práci na dálku zvyklí. Na Curiosity pracují stovky vědců z celého světa, a ti samozřejmě většinu komunikace provádí vzdáleně.
Problémem tak bylo především to, že „jádro“ týmu, tedy nějakých 20 lidí, kteří skutečně sedí společně v jedné místnosti, nemohlo komunikovat tak, jak jsou zvyklí. Programování jednotlivých akcí roveru obvykle zahrnuje sdílení obrazovek, fotografií, obrázků a dat v malých skupinách v jedné místnosti.
Řešení? Několik souběžných videokonferencí a messengerů. Náročnější, méně přehledné, ale podle Alicie Allbaugh, která interní JBL tým vede, efektivní. Běžná práce jim zabrala přibližně o hodinu nebo dvě déle než za běžného stavu, ale reálná produktivita vědeckých výsledků prý zůstala prakticky stejná.
Je skvělé, že ani v této krizové době se vědecké bádání nezastavuje.
Zdroj: NASA