Banky věří v potenciál Bitcoinové technologie blockchain! Zapojí se do projektu IBM

V minulém článku jsme si vysvětlili, co to blockchain vlastně je. Nyní, když už to dobře víme, podívejme se na zbrusu nový vývoj v postupném osvojování technologie: několik významných světových bank totiž oznámilo svou účast ve společném, otevřeném projektu vedeném IBM a UBS, který slibuje vybudovat na blockchainu založenou technologii pro vylepšení způsobu zasílání a zaznamenávání finančních transakcí.

Vyvíjená platforma se nazývá Batavia a bankám i s jejich klienty má pomoci zautomatizovat finanční transakce. Ač o platformě zatím není příliš známo, má podle Reuters kupříkladu umožňovat jednotlivým stranám transakce sledovat cestu zásilky od odeslání až po její příjem zákazníkem a během toho automaticky zajišťovat odchozí a příchozí platby všem účastníkům procesu.

První zkušební transakce za pomoci Batavie mají proběhnout v prvním čtvrtletí roku 2018.

Velká jména pro velkou technologii

Podporu blockchainové technologii vyvíjené zkušeným gigantem na poli informačních technologií IBM přislíbila velmi zvučná jména – druhá největší německá banka Commerzbank AG, Bank of Montreal, Erste Group Bank (pod kterou spadá i Česká spořitelna) a barcelonská CaixaBank.

Obrázek: Banky věří v potenciál Bitcoinové technologie blockchain! Zapojí se do projektu IBM

Spolu s IBM iniciativu vede společnost UBS AG, což je největší švýcarská banka.

Pro našince je zajímavá obzvláště účast rakouské Erste Group – v případě úspěchu projektu Batavia by se mohl výsledek projevit v České republice jako v jedné z prvních zemí. V ČR je navíc také Commerzbank, ta se však specializuje na korporátní bankovnictví, nikoli na běžné spotřebitele.

Mírněme ovšem své nadšení – blockchain je v plenkách, úvodní fáze projektu se má uskutečnit v prvním čtvrtletí 2018 a zatím není jisté vůbec nic; snad kromě dalšího hmatatelného důkazu, že i tradičně opatrný finanční sektor blockchain velmi zajímá. Je pravděpodobné, že v budoucnu podporu platformě vyjádří i další instituce.

Obrázek: Banky věří v potenciál Bitcoinové technologie blockchain! Zapojí se do projektu IBM

Schéma fungování blockchainu Autor: Barbora Zdarileková

Batavia staví na IBM Blockchain Platform, což je dle tvrzení firmy „jediná plně integrovaná podniková blockchainová platforma přímo stvořená pro zrychlení růstu a zlepšení správy a operací na podnikové síti složené z mnoha různých institucí.“ To je sice odvážné tvrzení, nicméně to, že přichází od IBM, vzbuzuje naději. Vždyť tato firma na svém kontě má takové vynálezy, jakými jsou bankomat (o tom se mimochodem diskutuje a mnozí IBM prvenství nepřikládají), disketa, pevný disk, relační databáze, SQL nebo DRAM paměti.

Blockchain Platform je sama o sobě založena na open source implementaci blockchainu Hyperledger Fabric.

Platba kartou že je ihned? Zpracovat transakci trvá týdny

Úplné dokončení a zaznamenání všech plateb od zákazníka k obchodníkovi, od obchodníka k bance a od banky k zákazníkovi zabírá více času, než se na první pohled zdá – i kvůli třetím stranám, které nejsou na první pohled viditelné. Představit si stačí obyčejné objednání zboží z e-shopu nebo jakýkoli jiný druh e-commerce. „Obchodní partneři – pojem zahrnující nakupující, prodávající, jejich banky, dopravce a další – se dlouhodobě spoléhají na obrovské množství papírové dokumentace, která obchodní transakce zajišťuje. Tento proces může zabrat týdny, navyšovat náklady a učinit data zranitelnějšími vlivem opakovaných ručních zásahů do transakce,“ popisuje Erste Bank ve vyjádření k projektu Batavia. „Platforma Batavia odstraní nutnost práce s dokumenty a umožní nakupujícím, prodávajícím a jejich bankám uskutečňovat transakce rychle a transparentně.“

Vezměte v úvahu všechny další strany, které se zúčastní jediné transakce mezi dvěma stranami, zákazníkem a obchodníkem – minimálně jde o banku, dodavatele a přepravce, což jsou hned tři další strany, které si vedou své záznamy a zpracovávají své platby.

Nejde o jedinou podobnou blockchainovou iniciativu IBM – podle informací Reuters uskutečňuje oddělený projekt také s firmami Nestlé, Unilever, Walmart a dalšími řetězci.

Nepochybně bude zajímavé sledovat, jak se Batavia vyvine. IBM není zvyklé vyhazovat peníze z okna a je tak pravděpodobné, že o projektu ještě do budoucna mnohokrát uslyšíme.

Batavia není jediným ani prvním komerčním bankovním blockchainovým projektem – v roce 2018 se má uskutečnit jiný projekt, který zahrnuje giganty jako Barclays nebo Credit Suisse. Projekt USC (utility settlement coin) má být digitální měnou spuštěnou ke konci roku 2018; rozebírat detaily USC vyžaduje hlubší rešerši, kterou nabízí kupříkladu Financial Times Alphaville (anglicky). Prozatím půjde opět spíše o test, pilotní projekt, ale dohromady s Batavií už dává digitální měna a blockchainová platforma zajímavý základ k budoucí proměně průmyslu. Perlička na závěr: Projekt USC vede švýcarská UBS, tedy stejná banka, která s IBM pracuje na Batavii.

Kdo ví – třeba právě rok 2018 bude rokem blockchainu.

Zdroj: 1, 2

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?